PDA

Zobacz pełną wersję : "Znikające ooteki"



Dark Raptor
08-10-2012, 01:37
Mam mały problem. Hoduję karaczany Gromphadorhina portentosa (madagaskarski) i Blaberus sp., wg. opisu są jajożyworodne więc się trochę zdziwiłem się gdy znajdywałem ooteki w terra leżące na ziemi. Są szybko zjadane przez inne osobniki, a te które uratowałem mają tendencję do psucia się. Czy ktoś miał już takie problemy i czy sobie z nimi poradził?

Za pomoc z góry dzięki!

Arrow
08-10-2012, 06:35
juz raz odpowiedzialem ale wiodcznie moderator nie zajzal jak usuwal temat ...no dopra ........... ;P

ooteki sa puste, zaraz pi zlozeniu ooteki przez samice mlode sie wykluwaja, tak wyglda jajozyworpdnosci u karaczanow, a ooteki sa zjadane jak dobre zordlo bialka

Krzysztof.W
08-10-2012, 12:06
Hoduje ten gatunek, i już nie raz byłem świadkiem, porzucania ootek przez samice.
Zazwyczaj kilka dni po zapłodnieniu samica karaczana madagaskarskiego nocy , czasami wyjątkowo w dzień wystawia stopniowo ootekę na zewnątrz. Zdarza się że wystawi za bardzo z odwłoka ootekę i wypada ona z kanału rodnego, jest porzucana, zjadana, pleśnieje.
Powody tego mogą być różne, stres, brak zapłodnienia ,niedobór witamin, zwykły przypadek.
Takiego kokonu nie da się inkubować, psuje się szybko i pleśnieje.

Byłem także już wiele razy świadkiem porodu młodych madagaskarskich.
Po prostu "rodzą się" wychodząc, a raczej przeciskając się z kanału rodnego dorosłego osobnika. Są na początku białe i wydłużone później kurczą się trochę ścieśniają i przybierają szary odcień, kilka słabych osobników czasami pada od razu po urodzeniu. Zazwyczaj młodych jest i około 50.

Arrow
08-10-2012, 15:34
hm......... ja w sumie zawsze myslalem ze jest tak jak napisalem, fajnie ze ktos wyprowadzil mnie z bledu, nigdy sie nie przygladam swoim "robalom" moze dla tegoi ze terraira sa wcisniete na polke i widok jest ogranicozny :)

Dark Raptor
09-10-2012, 00:51
Dzięki! Spróbuję poeksperymentować i wreszcie się rozmnożą.

...Chyba, że coś już wylazło i cichaczem zasuwa po mieszkaniu...

...SĄSIEDZI STRZEŻCIE SIĘ!!!... :)

Krzysztof.W
09-10-2012, 11:18
Młode karaczany madagaskarskie to mistrze w uciekaniu z insektarium.
Wystarczy dziurka, lub szparka o średnicy 2- 2,5 mm, a uciekną .

JoShi
19-10-2012, 03:22
> Hoduje ten gatunek, i już nie raz byłem świadkiem, porzucania
> ootek przez samice.
> Zazwyczaj kilka dni po zapłodnieniu samica karaczana
> madagaskarskiego nocy , czasami wyjątkowo w dzień wystawia
> stopniowo ootekę na zewnątrz.
A wlasciwie to dlaczego ona to robi ??

Mam karaczany madagaskarskie i wlasnie niedawno zaobserwowalam samice wlasnie w takiej sytuacji. Myslalam, ze w zwiazku z tym mam szanse na przychowek. Teraz nie wiem, czy samica porzucila ooteke czy schowala spowrotem ? Beda mlode czy nie bedzie. A moze byly, ale juz ich nie ma. Upsss... Rozumiem, ze raczej nie ma sposobu, zeby kwestie rostrzygnac...

mrowa
19-10-2012, 06:07
Spoko spoko bez paniki cierpliwość najważniejsza, a zostaniecie zaskoczeni i to miło.

Dark Raptor
22-10-2012, 01:22
HA!!!
Zaglądam wczoraj do terra, a dokładnie na przykrywającą je plastikową pokrywę i widzę jak po niej, na zewnątrz, zasuwają kurduple karaczana madagaskarskiego :)
Przygotowywałem wcześniej uszczelnienie, ale nie spodziewając się młodych, zostawiłem dużą szparę w celu lepszej wentylacji. Mam nadzieję, że nic nie zwiało.
Jest ok. 30 nowych i mam nadzieję na więcej.

Teraz do szczęścia brakuje mi, by rozmnożył się Blaberus.

JoShi
22-10-2012, 04:25
> Zaglądam wczoraj do terra, a dokładnie na przykrywającą je
> plastikową pokrywę i widzę jak po niej, na zewnątrz, zasuwają
> kurduple karaczana madagaskarskiego :)
OK juz mnie nastraszyliscie. Zaraz lece do domu zmieniać pokrywe na terra. Czy myslicie, ze wzorem swierszczy karaczany moga przegryzac nylon lub inne plastikowe siatki ??

Dark Raptor
26-10-2012, 01:35
Biorąc pod uwagę ich żuwaczki pewnie mogą, ale muszą mieć jakiś punkt zaczepienia.
Najbardziej zdziwił mnie fakt, gdy na terra stosowałem siatkę tynkarską. Teoretycznie jest mocna i sztywna, jednak straszyki australijskie były w stanie się przez nią przegryźć!!! Robiły to poszerzając oczka siatki lub zaczynały ją konsumować od brzegu (rozwaliły tak całą pokrywę, którą zrobiłem specjalnie dla nich :( ).

mrowa
26-10-2012, 08:07
Moskitiera wytrzyma? Wolałbym nie próbować!

42d3e78f26a4b20d412==