PDA

Zobacz pełną wersję : Pływak żółtobrzeżek



krzychowski
14-12-2012, 11:00
Czy hoduje ktoś pływaka żółtobrzeżka? Ile żyje imago? No i gdzie można w zimie dorwać (we Wrocławiu) tego jegomościa (znaczy chrząszcza oczywiście)? W lato można szukać nad stawami, a w zimie? W żadnym sklepie nie widziałem, może ktoś hoduje i chce sprzedać dwie, trzy sztuki?

MataManX
14-12-2012, 16:52
mała szansa na hodowle jedynie możesz liczyć na to co złapiesz latem

Dark Raptor
17-12-2012, 02:20
Można schwytać w małych oczkach wodnych, zwłaszcza jak będzie odwilż. Ja swoje schwytałem jeszcze przed pierwszymi mrozami i trzymały się całkiem ładnie (oddałem je kumplowi, ale teraz trzymam je przez ferie bo wyjechał). Te dwie sztuki mam od listopada, trzymam je na surowym mięsie co dwa - trzy dni. Ma to jedną paskudną wadę, woda brudzi się bardzo szybko i muszę ją wymieniać dwa razy w tygodniu. Imagines żyją przynajmniej pół roku (zimują), larwy rosną też kilka miesięcy).
Metody hodowli są dobrze opisane w "Kluczach do oznaczania owadów Polski" chyba zeszyt 7 - Dytiscidae.
Jeśli chodzi o żółtobrzeżka to bezpieczniej mówić pływak, bo w Polsce mamy kilka podobnych gatunków, a tylko jeden z nich to pływak żółtobrzeżek (Dytiscus marginalis).

Pozdrawiam!

42d3e78f26a4b20d412==