PDA

Zobacz pełną wersję : Następny problem nie Zimowy ;]



Lau
30-12-2012, 12:33
W terrarium z karaczanami pojawiły się roztocza chyba ( białe małe pajączki) bardzo szybko zajęły całe terrarium. Nie mogę wymienić ziemi ani przenieść owadów bo to nowiutkie terra parę dni temu zrobiłem je. Pytanie moje to jak to zwalczyć ? nie widzę aby gryzły moje owady ale boje się że ta plaga będzie jeszcze większa i doprowadzi to w końcu do masakry ;]

koleś
30-12-2012, 12:57
a nie są to przypadkiem skoczogonki??:):)

Hari
30-12-2012, 13:28
Nie bój sie. Karaczaniw nie zezrą, ale rozmnoża sie tak, ze dosłownie wszystko będize sie ruszać.
Przesusz porządnie podłoze i utrzymaj pozniej tą susze przez pare dni.

Lau
30-12-2012, 13:52
No dobra ;] sprawdzimy czy wielka susza zadziała ;] dzięki

Ps. Cieszcie się że tego nie macie :P no dosłownie w jedna noc dwa razy tego więcej

Dark Raptor
31-12-2012, 00:18
Jeśli to skoczogonki to nie ma problemu, ale z roztoczami to bym uważał (alergeny, choroby i takie tam, nie wiem czy nie mogą też zaszkodzić małym karaczanom).
U mnie problemem są wkurzające muszki (#$@%!^&#*!!). Mnoży się badziewie w najlepsze, mimo że wykańczam je masowo. Powinienem założyć hodowlę modliszek, gekonów lub drzewołazów.

Pozdrawiam!

Dark Raptor
03-01-2013, 00:44
Właśnie wczoraj dostałem ultimatum od starszych. Mam się pozbyć muszek...
Zastosowałem dość pracochłonną metodę. Najpierw na balkonie wygoniłem tyle ile się dało luzem. Następnie część rozgniotłem w terra. Wybrałem wszystkie karaczany, a podłoże z terra trafiło do piekarnika (150 C - 30 minut "burn, baby burn!"). Jako efekt ostateczny stwierdziłem wyginięcie wszelkich wysokozorganizowanych form życia (skoczogonki, roztocza, nicienie i co najważniejsze muszki).

...ale życie jak zwykle jest silniejsze od człowieka... widziałem małe skrzydlate ścierwa biegające po ścianie terra :0
...ku przestrodze...

Mimi.
07-01-2013, 09:52
Mcie jakieś fotki skoczogonków oraz najpopularniejszych roztoczy? u kruszczyc w owocach zawsze mi sie zaczynają białe plamiki wszedzie plątać. U karaczanów zauwazyłem to samo..... u smithiego te ale niestety u niego są chyba roztocza bo bardziej przezroczyste i widziałem kiedyś to na nim..... ale jakby same znikły:/ Aha no i te białe plamki u kruszczyc chyba przyniosłem kiedyś razem z krocionogami bo widziałem jak zasuwa takie jedno po krocionogu......

Dark Raptor
08-01-2013, 00:21
Jeśli chcesz oglądać fotki wrzuć www.google.pl wyszukiwanie grafiki i hasła Acari oraz Collembola. Rozpoznawanie gatunków jest w tym wypadku bez sensu, bo jest to badziewie zbyt małe. Skoczogonki nie przeszkadzają, ale z roztoczami należy uważać (mi wykończyły larwy kruszczyc przyczepiając im się m. in. do przetchlinek).

Mimi.
08-01-2013, 17:17
Ale na grafice są fotki w powiększeniu a moje oko widzi te skoczogonki lub roztocza bez powiekszenia... sprubuje wsadzic pod mikroskop tylko jak to unieruchomić.....

Dark Raptor
09-01-2013, 00:19
Jeśli są okrągłe i poruszają się dość wolno i jednostajnie to są roztocza. Jeśli chcesz się ich pozbyć (ostatnio to zrobiłem), wybierz wszystkie karaczany, a podłoże do pieca na 30 minut (150 st. C wystarcza). Mrożenie też jest dość skuteczne, ale niektóre mogą przeżyć i nie wiem co starsi powiedzą na glebę w zamrażarce.
Skoczogonki są podłużne, skaczą lub biegają. Nie robią szkody (mogą wręcz pomagać zżerając odpadki). Jeśli chcesz się ich pozbyć - patrz metoda wyżej, ale tu mrożenie już w zasadzie nie pomaga.

Lau
18-01-2013, 11:06
Tylko że ja mam tej ziemi z 3 wiadra ;]

morda
20-01-2013, 12:41
Dark - roztocza portafią... Pewno roztocza załatwiły mi cały lęg madagaskarskich. Rodziców dostałem już z roztoczami - za cholere skubańce nie chciały puścić. Jak matka urodziła to roztocza wzieły się do roboty. Po paru dniach z młodych karaczanów zostały same trupy.

42d3e78f26a4b20d412==