PDA

Zobacz pełną wersję : co to jest DOPA



Foxtrott
01-02-2013, 10:59
co to dokładniej jest DOPA

wiem, ze jest to jest coś rozkładanego przez enzym dekarboksylazę DOPA do
N-acetylodihydroksyfenyloetyloaminy powodującej twardnienie hitynowego oskórka po wylince u stawonogów.
tylko tyle wiem, ale potrzebowałbym cos dokładniej o tym DOPA. chociaz pelna nazwe...

Fredomirek
01-02-2013, 14:42
yyy... N-acetylodihydroksyfenyloetyloaminy (co!? [musiałem to wkleic bo bym nie przeczytał]) kurde .. a ja myślałem że kwasik dezoksyrybonukleinowy to długa nazwa ;)

Pozdrawiam, Piotr

P.S. Sorry ze tak bez sensu ;)

justGreg
02-02-2013, 05:20
dopamina (niem. Dopa od 3,4 Dihydroxyphenylalanin + amina ? łc. ammoniacum) fizjol. hormon kory nadnerczy

innej DOPY na wiem.onet.pl nie znalazłem :P

pozdro. Greg

Foxtrott
02-02-2013, 06:11
dzieki, ja niemoglem niz nazezc... a to sie bardzo przyda, bo zamierzam zakatowac moja babke od bioli ]:->

Nestor
06-02-2013, 13:18
DOPA -3,4 di hydroksyfenyloalanina, jest prekursorem dopaniny. Dopanina powstaje dopiero po dekarboksylacji DOPA. Z dopaminy powstają międzi innymi adrenalina i noradrenalina. Z DOPA powstają rownież melaniny i to właśnie brak enzymu katalizującego tą reakcję to albinizm.
DOPA powstaje z aminokwasu aromatycznego, tyrozyny.
Jeśli interesuje Cię coś więcej to napisz co konkretnie to spróbuje znaleźć.
Biochemia to życie... :)

loko
23-02-2013, 05:01
DOPAMINA- jedna z amin katechylowych, pelni funkcje przekaznika w synapsach w osrodkowym ukladzie nerwowym (ukl. Dopaminergiczny) Bardzo duze stezenie tego transmitera stwierdza się w obrebie Jadra ogoniastego.. (to jest w ukl. Pozapiramidowym)
L-DOPA. jest bezpośrednim prekursorem dopaminy (patrz
temat NI), przechodzi przez barierę krew-mózg i prawdopodobnie jest
wchłaniana przez zakończenia synaptyczne pozostałych komórek dopa
minergicznych, gdzie jest przetwarzana w dopaminę. Ponieważ L-DOPA
jest w organizmie szybko metabolizowana przez dekarboksylazę DOPA,
zazwyczaj podaje się ją z inhibitorem dakarboksylazy, który nie przekra
cza bariery krew-mózg. Uzyskuje się przez to zwiększone wchłanianie
do mózgu i redukcję efektów ubocznych. L-DOPA jest skuteczna we
wczesnych etapach leczenia (choroby parkinsona), lecz staje się mniej efektywna, gdy jest podawana przez długi czas. U 80% pacjentów leczonych przewlekle powstaje dyskineza, zespół hiperkinetyczny, który przypomina objawami ruchowymi chorobę Huntingtona (patrz temat L6).
W innych metodach leczenia farmakologicznego stosuje się substancje, jak:
• agoniści receptorów dopaminergicznych;
• inhibitory izoenzymu B oksydazy monoaminowej (MAO-B), które hamują rozkład dopaminy (patrz temat NI);
• antagoniści muskarynowych receptorów cholinergicznych, których przypuszczalne działanie polega na zmniejszeniu pobudzenia GABA-ergicznych neuronów w prążkowiu przez duże bezkolcowe interneu-rony cholinergiczne.
Inne metody, które mogą być owocne w przyszłości, to:
• Stosowanie przeciwutleniaczy, ponieważ choroba Parkinsona jest wynikiem uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki. Przeprowadzone obszerne badania kliniczne nie dostarczyły jednak dowodów, że podawanie witaminy E w dużych ilościach powoduje poprawę.
• Odkrycie zwiększonego pobudzenia receptorów glutaminianergicz-nych w chorobie Parkinsona wywołanej MPTP zapoczątkowało badania kliniczne skuteczności stosowania antagonistów receptorów głutaminianergicznych.
• Aktywność neuronów prążkowia drogi pośredniej zawierających GABA i enkefaliny jest w chorobie Parkinsona zwiększona z powodu braku hamowania dopaminergicznego. Jednakże komórki te są hamowane zwrotnie przez interneurony GABAergiczne (rys. 2). Ilość uwalnianego GABA w tych interneuronach jest zmniejszona przez presy-naptyczne receptory adenozynowe (A2A). Stąd więc antagoniści receptorów A2A mogliby odgrywać pewną rolę w leczeniu choroby Parkinsona przez zwiększenie hamowania zwrotnego drogi pośredniej. Antagoniści receptorów A2A poprawiają zdolności ruchowe u małp z zespołem Parkinsona wywołanym MPTP.

tak z grubsza ... jak potrzebne cos wiecej to sloze pomoca...

loko
23-02-2013, 05:05
a jak slyszales ten termin w rozmowie , to neurobiolodzy uzywaja DOPA, do okreslenia ukl. dopaminergicznego, ale tylko w slangu...

ebuke
01-03-2013, 09:00
DOPA to w języku potocznym używanym przez dzieciory w szkole ocena dopuszczająca;-)))

a tak na serio to loko wyjaśł bardzo dokładnie o co chodzi wie,ęc się nie będę powtarzał


pozdrawiam EMIL

angelo
29-03-2013, 14:49
dopamina to przeciwienstwo serotoniny i jak jesz dropy (extasy) wydziela sie serotonina i dopamina po sertoninie jest fajnie bo to hormon szczescia i milosci ale jak sie serotonin skonczy do glosu dochodzi dopamina a to hormon strasznych dolow na ktore kiedys polecany strasznego psychotropa "prozac"

42d3e78f26a4b20d412==