PDA

Zobacz pełną wersję : Muszki



Dark Raptor
09-03-2013, 00:03
W zasadzie to mógłby być post do działu karmowce, ale jest na tyle szeroki, że tu się zmieści.
Mam mianowicie problem z małymi muszkami. Zwierzę to zowie się jakoby ziemiórka i będąc wyjątkowo wkurzającą bestyją powoli doprowadza mnie do szału!! Walczyłem z tym bydlęciem wszelkimi możliwymi sposobami. Masakrowałem je metodą "kciuk-szyba", przetrząsałem podłoże poszukując larw i poczwarek, wypalałem wszystko w piekarnikuitp. itd. Nie ruszyłem tylko środków chemicznych, bynajmniej nie z humanitarnych powodów. Mimo moich usilnych starań, niemal doszczętnego wyniszczenia populacji, po okresie błogiej nieświadomości, odkrywałem nagle dziesiątki osobników wesoło naigrywających się z moich starań.
Owad ten, przez swoją małą wielkość (z 3 mm), jak i ogromną ruchliwość i bezszczelność (próbuje wlatywać do nosa, siada na rękach i takie tam), stał się moim absolutnym wrogiem. Nie wiem co z tym fantem zrobić?

Po tym wstrząsającym wstępie pytam, czy ktoś poradził sobie z tym problemem (jeśli go miał). Jedyne rozwiązanie jakie znalazłem to maksymalne uszczelnianie terra. To działa, ale jest problem z wentylacją i operowaniem wewnątrz. Dodatkowo zastosowałem do walki odkurzacz (oczywiście z odpowiednią nakładką - niezły widok :), ale trudno wykorzystać go, gdy ma się np. świeży wylęg świerszcza lub inne delikatne i małe owady.


PS. Co do wątku karmowego. Ta mucha mnoży się cholernie szybko i na wszystkim (np. w inkubatorze dla jaj straszyków, zupełnie bez podłoża). Może być to źródło łatwodostępnego pokarmu np. dla modliszek, żab (chyba łatwiejsze niż Drosophila).

Nestor
09-03-2013, 01:21
Czesc.
Mam ten sam problem i zadałem podobne pytanie na innej liście. Może tam padnie odpowiedź http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=1&i=11990&t=11990

Dark Raptor
09-03-2013, 01:44
Możliwe, że będziesz miał problem trochę mniejszy od mojego. Być może będziesz w stanie wykorzystać jakiś łagodny insektycyd (chyba, bo nie znam się na hodowli gekonów). Ja hoduję owady i to jest dopiero problem... nie znam środków które działają wybiórczo na muchówki.

Jaca
09-03-2013, 06:01
Znam ten ból. Swego czasu, gdy prowadziłem hodowlę Pachnoda marginata peregrina, w moim pokoju była wręcz plaga tego badziewia. A do najmniej przyjemnych zaliczało się natrętne wlatywanie ich do mojego nosa oraz namiętne topienie się w mojej kawie.

http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=1&i=9000&t=8994#reply_9000
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=1&i=318&t=318#reply_318

Nestor
09-03-2013, 08:22
Zgadza sie, kawa i nos to ich ulubione miejsca. Ja zastawiam subie jeszcze szklanke wody na noc koło łóżka, więc po ciemku pewnie troche ich juz wypiłem :)

Fredomirek
09-03-2013, 08:48
Hmm.. a może jacyś naturalni wrogowie? Chociaż to raczej mija się z celem .. nie wypuścicie na pokó 100 małych modliszek ;) ani kilkunastu drzewołazów :) Słyszałem o sposobie na owocówki .. odkurzacz, może warto spróbować, jeśli lecą do światła to je zwabić i wciągnąć :)

Pozdrawiam, Piotr

Natkas
09-03-2013, 11:49
moje lecą do nosa i do monitora, czasem pelno tego badziewia mi siedzi, ale same po jakims czasie znikaja, nie wiem z czym to jest zwiazane, w kazdym razie nie moge mowic zebym miala ich plagę.

Nestor
09-03-2013, 13:11
myśle, że modliszki rozwiązały by sprawę, ale gekony by je zjadły :(

gicker
10-03-2013, 04:44
Witam:)

Na owocówki najlepszy jest odkurzacz bo sam już tego prubowałem:)

Hm jak chcecie to mozecie wi wysłać troche tych muszek to je se rozmnoze i bede miał pokarm dla modlich:D

Dark Raptor
10-03-2013, 23:03
W tej chwili stosuję sukcesywne rozgniatanie i wciąganie okurzaczem. Na razie jakoś skutkuje, ale wystarczy, że to zarzucę, a jedna samica.... sami wiecie :(

WaRiaT_1986
17-03-2013, 13:23
Ale mam pomysła :-) he he he
A postawić w pokoju jakiś wiatrak a za nim kawałek jabłka ?
Jakby wleciała to by już tylko same skrzydełka dalej poleciały :-)))

Pająk
04-04-2013, 03:12
ja stosuje w pokoju żółte kartki klejace. Działaja :-) . Zemiórki zaatakowały storczyki wiec wzięłam je na lep :-) LoL2.
Aha te kartki mozna kupic w każdym ogrodniczym sklepie i są w dwoch wersjach : do doniczek i na drzewa. proponuję do doniczek :-)

42d3e78f26a4b20d412==