PDA

Zobacz pełną wersję : Liczba wylinek



Nestor
14-03-2013, 14:00
Czy liczba wylinek jest stała dla danego gatunku i zależy jedynie od płci???
Do niedawna myślałem, że tak, ale:
1) W "Encyklopedii terrarystyki" przeczytałem o świerszczach: " Przy temperaturze pokojowej (...)rozwój do postaci dorosłej (przez trzynaście stadiów) trwa od 5 do 8 miesięcy. W temperaturze 30*C (...) świerszcze są dorosłe po miesiącu przeszedłszy siedem stadiów larwalnych "
2) miałem dwie samice S. gastrica, obie od L1. Po 6 wylince jedną oddałem mojej dziewczynie, więc zmieniły się warunki. Z moich notatek wynika, że obie są po 9 wylince, tyle że jedna już jest imago, a druga nie. Oczywiście w notatkach mogłem się pomylić.

PULSAR
16-03-2013, 05:19
LIczba wylinek jest stala, to cecha genetyczna. Ale wiem ze mozliwe sa eksperymenty w ktorym po zastosowaniu odpowiedniego mutagenu mozna znacznie zwiekszyc lub zmniejszyc liczbe wylinek okreslonego gatunku.

Nestor
16-03-2013, 13:42
W takim razie ja sie pomyliłem (bardzo prawdopodobne), a w Encyklopedii terrarystyki piszą bzdury, przynajmniej w tej kwestji.
Dzięki za odpowiedz

morda
16-03-2013, 13:44
Generalnie ja z tej książki wyciął bym fotografie a resztę spalił...

Potem słyszę, że moja irminia to samica bo ma kolorki. W ksiażce napisali, że samiec jest szary...

To są autentyczne słowa. Książka to bóstwo bo to jest "Encyklopedia Terrartstyki". Kto ją przeczyta posiądzie wiedzę tajemną.

Jaca
17-03-2013, 02:04
U częsci gatunków owadów liczba linień jest stała (uwarunkowana genetycznie i hormonalnie), ale u innych jest zmienna - przykład mączniki, no i pewnie również świerszcze.

malek
17-03-2013, 12:17
czesc
linienia i rozwoj owadów jest uzalezniony od hormonów, przeprowadzono eksperyment na jedwabnikach po usunięciu ciał przyległych larwa przeobraza sie przy najbliższej wylince a jak sie aktywne ciała wprowadzi do ciała wyrośniętej larwy to ona nie linieje tylko sobie rośnie dalej
inny eksperyment prowadzono na motylu z rodzaju cecropia po usunięciu jej mozgowia operacyjnego nie przepoczwarza się a jak sie wszczepi spowrotem w dowolne miejsce ciała to sie przepoczwarza
co do modliszek i świerszczy to nie wyczytałem nic
pozdro malek

Dark Raptor
19-03-2013, 23:10
Lepszym przykładem jest mrzyk muzealny (chrząszcz z rodziny skórnikowatych). W dobrych warunkach rozwój trwa kilkanaście dni i ok. 6 wylinek. W złych warunkach trwa dwa lata i ok. 40 wylinek.

42d3e78f26a4b20d412==