PDA

Zobacz pełną wersję : Owadzia fauna Bulgarii



Wasyl
18-05-2013, 12:58
Niedlugo wyjezdzam nad morze do Bulgarii- czy moge tam spotkac jakies interersujace gatunki owadów? (straszyki, modliszki etc....) Jesli tak to pewnie wybiore sie na male lowy z aparatem ;>

mantid
18-05-2013, 14:13
Modliskzi jak najbardziej są, przynajmniej 5 gatunków...

Wasyl
19-05-2013, 17:08
mam nadzieje ze jakas spotkam ^^ (choc bedzie pewnie trudno...)

Dark Raptor
20-05-2013, 00:09
Bułgaria leży w strefie pontyjskiej (czarnomorskiej), znajdziesz tu więc zatrzęsienie ciekawych gatunków. Wszystko zależy od tego jakiej wielkości owady uznasz za interesujące (dla mnie są wszystkie). Jeśli chodzi o chrząszcze, to szukaj przy spróchniałych pniach i na dużych białych kwiatach (np. sporo jelonków, złotawce itp.). W nawozie też można spotkać koprofagi o niezwykłych kształtach (różne żukowate). Pomijam motyle i pluskwiaki, jest tu sporo bardzo ciekawych form, zupełnie innych niż w naszym kraju.

pietrek3
08-06-2013, 04:04
ja widziałem jeszcze wieczorową porą takie coś wielkości ok 6 cm, co miało tułów w czarno-żółte paski, taką trąbkę, którą wysysało nektar z kwiatów i bardzo szybko machało skrzydełkami, czasami nawet zatrzymując się w powietrzu, zupełnie jak jakieś kolibry. Co to był za owad?? czy to może jakaś ćma z rodzaju zawisaków??

42d3e78f26a4b20d412==