PDA

Zobacz pełną wersję : PATYCZAK? MODLISZKA? ...?



nefremenu
30-05-2013, 14:08
Witam !!!
Mam do was serdeczną prośbę:
Muszę zrobić pracę na biologię o wpływie temperatury i wilgotności na rozwój i wzrost ... no właśnie !!! Początkowo miał to być ptasznik ale z nim już nie zdążę. Muszę porównać dwa zwierzaczki jeden będzie miał bardziej komfortowe warunki a inny mniej, mam porównać ich rozwój. Proszę o doradzenie mi gatunków, które się do tego nadają (takie, u których będzie widać różnice wywołane inną temp i wilg). Pomyślałem że najlepsze będą owady bo krótko żyją więc szybciej muszą rosnąć. Konkretnie myślałem o modliszce albo o patyczkach (te drugie sam kiedyś hodowałem ale nie wiem czy będą odpowiadały jako obiekt obserwacji do mojej pracy) Aha ! mam jakieś 3-4 miesiące na wykonanie obserwacji:)
będę wdzięczny za pomoc i z góry dziękuję
pozdro !!! :)

Dark Raptor
31-05-2013, 00:33
Wymienione przez Ciebie owady żyją i rozwijają się zbyt długo. I na 100% nie wyrobisz się w tym przedziale czasu. Bardziej nadają się świerszcze i drobne chrząszcze, ale ich cykle życiowe są na tyle długie, że możesz nie zmieścić się w czasie (zwłaszcza gdy coś nie wypali w doświadczeniu). Najodpowiedniejsze wydają się muchy (ścierwice, domowe lub owocówki). Ich cykl życiowy trwa na tyle krótko (czasami kilkanaście-kilkadziesiąt godzin), że możesz wprowadzić szereg wariantów i powtórzeń do swojego eksperymentu. Dodatkową zaletą jest to, że są ogólnodostępne i łatwe w utrzymaniu. Jedyny problem to ich obsługa (latają, czasem bardzo szybko).

PS. Wiem coś o tym, bo zbierałem odpowiednie gatunki do podobnego eksperymentu na zajęcia ze "sterowania i eksploatacji populacji" (badanie właściwości populacji przy różnych zagęszczeniach). Ostatecznie stanęło nie na owadach, a skorupiakach - Daphnia. Problemem był właśnie czas trwania generacji i problemy z obsługą hodowli.

piteer
31-05-2013, 02:47
modliszka w 4 miesiące dorośnie spokojnie do imago , niewiem jak z patyczakami ale u modliszki gwinejskiej (sphodromantis gastrica ) albo u h. membranacea było by to widać
(hoduje modliszki i ta co mieła troszke lepsze warunki wylinke imagalną przeszła ok. 1.5 miesiąca później)

Pająk
31-05-2013, 02:54
Zgadzam się z Darkiem, ale owocówki mogą być trochę za małe . Myślę, że warto spróbować ze świerszczami domowymi ( całkowity rozwój to 5-8 tygodni). Są dobre do obserwacji, mozna je mierzyć, bedzie widać różnice wzrostu przy różnych temperaturach.

42d3e78f26a4b20d412==