PDA

Zobacz pełną wersję : jakis polski żuczek



AGAM
10-06-2013, 13:05
Złapałem dziś kilka sztuk dosć ładnego żuczka. Wiem że są dość pospolite bo widywałem je wczesniej a dziś było ich pełno na leśnych ścieżkach. Są średniej wielkości, ciemne, połyskujące na niebiesko, od spodu prawie fioletowe. Kopiące. Żywią se chyba mięsem bo najwięcej ich było przy jakiechś zdechłych myszach czy slimakach. Czy ktoś moze wie co to?? I jeśłi tak to czy moge je hodowac?? Przydaliby mi sie tacy naturalni czyściciele terrarium z martwych owadów.

Dark Raptor
10-06-2013, 23:56
Z gory przepraszam za brak polskich znakow, ale na kompie na ktorym pisze nie dzialaja (litera d tez czasem sie nie wstukuje).

Chodzi Ci zapewne o zuka gnojarza Geotrupes stercorarius lub leœnego G. stercorosus. Bardzo fajny owad, ale ciezko sie go rozmnaza (najlepiej w konskich odchodach). Zjaa podgnile owoce i padline. Aktywny jest wieczorami, w dzien najczesciej zakopuje sie w podlozu. Jako zjadaczy trupow to raczej polecam drewnojady i maczniki, zjedza wszystko.

AGAM
11-06-2013, 00:58
Dzięki :) To jest któryś z tych ale i tak nie wiem który :) Dwa z tych żuczków połyskują na kolor zielony nie niebieski i nie wiem czy to ten sam gatunek. Nie wiesz moze czy samice odróżnia się po tym, ze mają gładkie pokrywy skrzydeł? Do tego są troche większe. Fajne wydają odgłosy jak sie złapie przez pocieranie odwłokiem o pokrywy skrzydeł :)) A co do mączników to fakt, ale nie raz obserwowałem też jak atakowały żywe małe patyczaki i straszyki.

AGAM
11-06-2013, 01:02
Chyba jednak obie odmany barwne to ten sam gatunek bo tu są zdjecia obu pod tą samą nazwą:
http://www.kulak.ac.be/facult/wet/biologie/pb/kulakbiocampus/buiten-kulak/fauna/Geotrupes_stercorarius-paardemestkever.htm

I jeszcze jedno - czy one są u nas pod ochroną??

ebuke
11-06-2013, 01:57
obie płci mają takie same pokrywy ale jeżeli masz jakiegoś o pokrywach z podłużnymi żeberkami to jest to najpewniej żuk wiosenny (Geotrupes ... nazwy gatunkowej nie pamiętam -jastem w pracy to nie sprawdzę, ale na pewno sobie znajdziesz)

pozdrawiam Emil

AGAM
11-06-2013, 02:10
Część ma takie podłużne żeberka tak jak na fotkach z linku który podałęm a część nie. Zdawało mi się że te "gładkie" to samice bo w jednym miejscu razem zakopywały ise pod martwą myszą - mały z żeberkami i większy gładki. Musze poprzelądać więcej ich fotek :)

AGAM
11-06-2013, 02:18
wiosenny to G.vernalis ale to raczej nie jest to.

fotka żuka wiosennego (http://www.lkp.org.pl/gdansk/modules.php?name=coppermine&file=displayimage&album=random&cat=&pos=-1087)

Dark Raptor
11-06-2013, 04:28
Żuk wiosenny ma charakterystyczne zielonkawe zabarwienie. G. stercorosus i G. stercorarius są bardzo podobne i przez to trudne do pobieżnego oznaczenia (liczba żeberek na pokrywach i chyba listwy na tylnych odnóżach) - dokładnie nie pamiętam, bo tą grupą praktycznie się nie zajmuję.
Poszukam w domu klucza, to może jutro prześlę Ci fragment dotyczący rodzaju Geotrupes (to do AGAM), powinny tam być też informacje dotyczące dymorfizmu.

AGAM
11-06-2013, 04:51
Wielkie dzieki :))

AGAM
13-06-2013, 05:48
są to dwa gatunki- G.vernalis i G.stercorarius o ile dobrze oznaczyłem :)
Dzięki Dark Raptor!

42d3e78f26a4b20d412==