PDA

Zobacz pełną wersję : Niebieskie żuczki z lasu



Luger
11-08-2013, 06:21
Witam.
Właśnie wróciłem z grzybobrania. Ale oprócz grzybów do domu przyniosłem takiego żuczka małego (ok1,5cm), kolor taki niebieski metalic:) wyglądem pzypomina takiego małego skarabeusza. Jest tego w lesie cała masa więc pewnmie każdy to widział. I mam takie pytanko czy da sie to dziadostwo hodować jakoś w domu?? Jeżeli tak to czym to sie karmi? I czy nadawałoby sie na zwierzątko karmowe? Niby ma troche twardy ten pancerz ale czy ptasznik by sobie z tym poradził(Smithi L9). Może by sobie poradził jakbym odłupał ten pancerz pokrywający skrzydła?? Nie zamieszcze zdjęcia bo nie mam czym zrobić.
Pozdro

Foxtrott
11-08-2013, 06:34
to żuczek gnojaczek, a czym się żywi to po nazwie można wywnioskować;)
pajak go zje(wbije się od spodu najprawdopodobniej), ale nie polecam, bo one zazwyczaj są oblepione roztoczami...

goblin
11-08-2013, 07:44
Niop to są "autobusy" roztoczy :] one sie na nich przemieszczają a żywią się kupkami :]

Predator
11-08-2013, 09:26
To są żuki z rodzaju Geotruper do którego należy kilka gatunków, m.in. Żuk gnojowy. Bardzo łatwo je hodowałem w terrarium - gruba warstwa ziemi, jakieś patyczki, mech, jako pokarm jabłko (po paru dniach, jak zgnije zakopią go całkowicie i złożą w nim jaja - taka mniej śmierdząca alternatywa dla "kupek" :P) powinno być wilgotno (jak to w lesie). Wiem że dłużej hodował je Dark Raptor, ja miałem parę miesięcy żeby poobserwować. A to co mają na brzusznej stronie ciała to są ich pasożyty, coś w rodzaju kleszczy. To nie są pasażerowie na gapę szukający kupek :)

Dark Raptor
11-08-2013, 11:00
Dokładniej rodzaj Geotrupes :)
To na nich to roztocza, choć są to właściwie pasażerowie na gapę. Roztocza polują na wszelkie małe badziewie żyjące na odchodach i padlinie. Ponieważ żuki tam się przemieszczają, korzystają na tym one.

Pająk powinien sobie spokojnie poradzić nawet bez obłupywania skrzydeł.

Predator
12-08-2013, 11:14
Heh, "Geotruper" fajna nazwa mi wyszła :P Sorki za literówkę.

42d3e78f26a4b20d412==