PDA

Zobacz pełną wersję : Kruszczyca



Arkadiusz
26-08-2013, 10:42
Witam !!!


Ile razy w ciagu swego krótkiego życia samica potrafi słozyc jajeczek i co jaki czas to robi ???


Pozdro !!!

Dark Raptor
26-08-2013, 14:30
Hmmm... szczerze powiedziawszy dokładnie nie liczyłem. W przypadku krajowych gatunków uzyskiwałem średnio kilkanaście (max - 20) larw na parę (nie rozdzielałem ich, mógł tu też działać kanibalizm i nienajlepsze podłoże). Podobnie w przypadku Pachnoda. U tego rodzaju jednak uzyskiwałem ponad 30 larw na parę (przy wyżej przedstawionych ograniczeniach).
Co do czasu. Praktycznie przez całe swoje dorosłe życie. Najczęściej małymi partiami (samice kopulują wielokrotnie), ale w zasadzie można to potraktować jako proces ciągły.

Arkadiusz
27-08-2013, 00:09
No to spoko , to chciałem wiedzieć ^^

THX !!!

Pozdro !!!

Predator
27-08-2013, 13:47
A ile dni po kopulacji samica składa pierwsze jajka?? I skąd mam wiedzieć że już są larwy, przekopać całe podłoże, powybierać je i przełożyć gdzie indziej czy jak?

Dark Raptor
27-08-2013, 14:35
Od samego momentu kopulacji, trudno mi powiedzieć, być może nawet tego samego dnia.

Znalazłem trochę danych co do Cetonia aurata, u Pachnoda może wszystko trwać trochę dłużej:
Samice są zdolne do zapłodnienia po ok. 1 -1,5 miesiąca od opuszczenia kokolitu.
Składają 4 - 60 (!) jaj.
Klucie się młodych następuje najczęściej po 1 - 3 tygodniach (zależy od temperatury i wilgotności).

Młode larwy są trudne do wypatrzenia, ale da się je zobaczyć (pędraki - ok. 0,5 mm). W tym celu możesz przekopać podłoże, ale delikatnie (łatwo uszkodzić larwy).
Larwy możesz rozdzielać jak jest ich za dużo, lub są wyrośnięte (l2, l3). U różnych gatunków może być z tym różnie. Np. Cetonia nie jest bardzo kanibalistyczna, jednak odnotowywałem pożeranie się larw. U dużych kruszczyc jest to dość częste zjawisko.

42d3e78f26a4b20d412==