PDA

Zobacz pełną wersję : Jednak nie znieśli ochrony biegaczy :/



Dark Raptor
19-09-2013, 06:54
Hmmm... wreszcie dorwałem uaktualnioną listę chronionych chrząszczy (i generalnie owadów).

http://www.entomo.bai.pl/prawo/chronione.php

Słyszałem z dość dobrze poinformowanego źródła, że część biegaczy z rodzaju Carabus mała się znaleźć poza listą... niestety okazało się, że tak się nie stało.

Zastanawiam się nad sensem ochrony następujących gatunków:
Carabus hortensis - biegacz ogrodowy
C. auronitens - biegacz zielonozłoty
C. violaceus - biegacz fioletowy
C. convexus - biegacz zaokrąglony (?)
C. granulatus - biegacz granulowany
C. cancellatus - biegacz wręgaty
C. nemoralis

Przypadek dość pospolitego biegacza skórzastego (C. coriaceus) rozumiem, bo wygląda na okaz "kolekcjonerski".

Wszystkie wyżej wymienione gatunki są pospolite, mnożą się bardzo ładnie i tworzą stabilne populacje. Nie odgrywają gospodarczo aż tak ważnej roli tak jak liszkarze (Calosoma).

Na uwagę zasługuje fakt znalezienia się na nowej liście złotawca (Protaetia aeruginosa), dębosza (Aesalus scaraboides).
Z listy skreślono zgrzypika twardokrywkę "twardziela" (Lamia textor), orszoła (Trichius fasciatus) i bycznika (Typhaeus typhaeus).

Predator
19-09-2013, 12:15
Heh, no ja w tym roku chyba więcej widziałem u mnei zielonozłotych, granulowanych i wręgatych niż Kruszczyc :/ juz chyba ze dwa lata kruszczyce sie trafiają raz - dwa w roku, zawsze były liczne :( A szkoda, taki ładnych chrząszcz

Baku
22-09-2013, 12:03
wiesz propaganda salamandropodobnych robi swoje :[

tego typu organizacja (wg mnie) całkowicie wypaczają sens ochrony gatunkowej

tego typu sprawami powinni zajmować się specjaliści a nie fanatycy dla których najlepiej jkby wszystko było pod ochroną a normalny człowiek bał by sie wyjść z domu aby nie nadepnąć na jakiegoś robaczka ..

no a z drugiej stronyniezłą kase na tym trzepią :] słyszeliście jakie patenty tego typu organizacje robiły ( nie pamientam nazwy ) ??

dowiadywały się gdzie jest inwestycja jakaś ( supermarket ) znajdowały jakieś chronione badziewie na tym terenie i szantazowały inwestora zablokowaniem inwestycji jak nie zapłaci kasy :P więc z drugiej strony to jest w ich interesie aby jaknajwięcej ( im pospolite tym lepsze przeciesz :P:P ) było pod ochrną bo wtedy łatwiej chaka znaleźć na inwestora :P:P


Niby sprawa wydaje sie z załozenia chora ale biorąc pod uwage polskie prawo i przykład zasianej paranoi przez salamandre z pająkami ( nie wieze aby oni robili to w trosce o pająki tymbardziej gdy najwieksi światowi specjaliści mn panstwo Schultz zachencają hobbystów to chodowli , rozmnarzania i rozpowszechniania tych zwierząt )


no ale odszedłem troszke od tematu

42d3e78f26a4b20d412==