PDA

Zobacz pełną wersję : czym usuwać osad z szyb?



Łotysh
07-01-2014, 12:00
mam duży kłopot, otóż zawsze gdy likwiduje jakieś akwarium to na szybach pozostają duże połacia osadów, są to chyba okrzemi (nie wiem, nie znam się na tym), w każdym razie próbowałem już wszystkiego, sok cytrynowy, płynów do usuwania nacieków w łazienkach, szorstkich ściereczek i nic, zawsze schodzi tylko część osadów a te najcięższe pozostają... jedynie za pomocą skrobaczki schodzą ale jak na 200l akwa scierac te połacia, to zamie kilka dni i istnieje ryzyko porysowania szyb. :(
pomocy :(

Iguanas
07-01-2014, 14:06
A próbowałeś octem ??

dr Robert
07-01-2014, 14:26
Zależy czy mówimy o glonach czy o osadzie kamienia z wody. Do usuwania glonów najlepiej kupić skrobaczkę z magnesem. Wtedy jeżdżąc magnesem po zewnętrznej powierzchni szyby skrobaczka czyści ją od wewnątrz. Warunek trzeba to robić stale, tylko wtedy będzie skuteczne. Ale nie jest to uciążliwe, a wręcz odwrotnie niektórzy lubią to robić (nie trzeba łap w wodzie moczyć :)). Natomiast jeśli jest to osadzający się kamień na suchych to trzeba go rozpuścić za pomocą kwasów ogranicznych, np. wspomnianego octu. Ważne, aby potem dokładnie wypłukać akwarium bo ocet szkodzi zwierzętom.

Łotysh
07-01-2014, 14:48
znaczy te akwaria/terraria nie są zamieszkałe od dłuższego czasu, leżą spokojnie na strychu i czekają na ewentualnego lokatora ;). Ale nie mogę patrzeć na ten obrzydliwy osad, nie są to glony tylko chyba ten kamień albo okrzemki czy cos podobnego, octu nie probowałem jeszcze ale sporbuje, dzięki za odpowiedzi :)

Marek69
08-01-2014, 00:24
Możesz spróbować jeszcze kwasek cytrynowy jest idealny do usuwania kamienia tylko musi byc rozpuszczony w gorącej wodzie. Zmoczyć dokładnie szyby i próbować myć po 5 min.

42d3e78f26a4b20d412==