PDA

Zobacz pełną wersję : Nigdy nie wiesz co bierzesz :P



Dark Raptor
12-12-2013, 14:27
Miałem ostatnio ciekawą przygodę.
W sierpniu, podczas zbierania materiału do pracki, zabrałem sobie kilka dużych kawałów dębowego próchna do hodowli moich Mycetophagus'ów. Trzymałem to badziewie przez ponad pół roku w warunkach pokojowych, czasem sobie zaglądając, aż do wczoraj.
Zaglądam do pojemnika i co widzę... fajnego chrząszcza. Wkrótce okazało się, że są już 3 (i być może kolejne w drodze).

Tu jest zdjęcie (ale innego osobnika):
http://img145.exs.cx/img145/8788/dorcus19lj.jpg

Mam teraz dylemat. Środek zimy, a "toto" jest pod ochroną.
Może uda się rozmnożyć, bo mam 1 samca i 2 samice.
Ciekawe co dalej jeszcze wyjdzie.

A gatunek pewnie znacie? ;-)

SDY
13-12-2013, 00:58
Czyzby samica jelonka?:> Ty to masz farta. Ja kiedys przez cale lato po lasach lazilem i go szulakem zeby chociaz zobaczyc najwiekszego chrzaszcza Polski, ale nie znalazlem nic.

Dark Raptor
13-12-2013, 03:55
Nie do końca prawda :-)

Rodzinę zgadłeś - Jelonkowate (Lucanidae). To jest samiec ciołka matowego (Dorcus parallelepipedus).

Ale fart jest niezły :-)

Predator
13-12-2013, 10:48
Dorcus parallelopipedus, hehe świetna sprawa :) Fekt - bardzo podobny do jelonka tyle że mniejsze i żadna płeć nie ma poroża. Ale fart niezły, gratulacje :)

piteer
25-12-2013, 12:56
uuupppsss...
eee... jesli to jest to o czym ja mysle i ma ok 3 cm dl.
to dalem takie dwa przypadkiem mojej gastrice
eee... to jest pod ochrona
( znalazlem to gdy rabalem cioci drzewo -ale bylo tego w cholere i jeszcze tam byly jakies kozki ale te juz darowalem :) )
sorka jesli bym wiedzial ze to cos jest pod ochrona to napewno bym niedal gastrice

cyclosternum
28-12-2013, 03:04
super
ja tez kiedys łaziłem i nic nie znalazłem ale moze to dobrze

42d3e78f26a4b20d412==