PDA

Zobacz pełną wersję : terrarium dla owadów



KnockeR
15-01-2014, 02:14
Widziałęm w zoologicznym w Poznaniu w centrum chandlowym M1 bardzo fajne terrarium. I chciałbym coś podobnego zbudować. Wyglądało to tak duże podłużne terrarium na dnie ziemia i pełno owadów głównie pachnody, patyczaki, ponoć był tam jeden rochatyniec ale nie widziałem, straszyki oraz 3 ślimaki achatina achatina + pozamykane w pudełkach modliszki... Mam pytanie chciałbym zbudować coś podobnego i za bardzo nie wiem jakie gatunki wpuscić do takiego terrarium aby miały podobne wymagania... to co widziałem w zoologiku może być tylko efektownym terrarium robiącym wrażenie nie chcę na tym bazować bo możliwe, że oni się nie znają. Ja sam się nie znam zbytnio na owadach cały czas w ptasznikach siedzę. Poroszę o jakieś rady dotyczące budowy najbardziej mi chodzi o to jaki dać rodzaj podłoża.

Marek69
15-01-2014, 05:13
Najlepszym podłozem będzie włóknnina kokosowa , co do owadów mogę tylko pomóc ci wyborze patyczaków i straszyków bo na tym najlpiej się znam. Ale jak ci moge zproponowac to sobie wybierz sobie jakiś kawałek świata przenalizuj co żyje na tym terenie i zrób takie tera. Czyli od wyglądu poprzez roślinki i owady które tam będziesz trzymał napewno będzie robić wrażenie. Proponuje ci np kawałek Borneo czy Madaskaru,ale na to trzba trochę czasu i sięgnięcja w literaturę i na poszczególne fora chodowcy ci doradzą co pochodzi z danego regionu i czy będzie pasować i jeszcze jedno niektóre owady się nie tolerują nawet w naturze tak że na to tez będziesz musiał zwrócić uwagę czeka cię duzo pracy ale napewno po ukończeniu takiego tera będziesz zadowolony.

KnockeR
15-01-2014, 14:43
Bardziej bym się skłanieł ku borneo jakoś ciekawiej to wygląda jednak nigdzie nie znalazłem informacji jakie robaki tam żyją :) pewnie wszystkie
Podobają mi się patyczaki oreophoetes peruana oraz takie z czerwonymi skrzydłami nie znam łaciny natomiast ze straszayków to orixines acklotti, aploplus jamaicensis (psg 214) oraz extatosoma tiaratum (psg9) wypisałem tyle bo nie wiem jakie się nadają do hodowli w grupach i które będą żyły w zgodzie z kruszczycami. Co do pachnodów to na 100% będę miał marginata peregrina, marginata marginata może dodatkowo flaviventris nie chce przesadzić bo mam tylko 80 litrowe akwa na ten ekosystem. Co do czasu to w ogóle mi się nie spieszy mogę rok coś budować byle było dopieszczone na maxa.

adamos
15-01-2014, 14:55
Widziałem
Sama idea ciekawa wiele gatunków owadów razem kolorystyka całkiem przyjemna.
Ale osobicie uważam że wykonanie beznadziejnie:
- duży ślimak 8-10 cm jest jak czołg dla patyczaków - do tego będą problemy z utrzymaniem czystości bo to "brudas"
- ususzony pająk w środku wilgotnego tera - czy to nie zacznie gnić (no chyba że to wylinka)
- dno ani dla patyczaków ani dla pachnod - stojąca woda nie sprzyja rozwojowi larw kruszczyc ani inkubacji jajek patyczaków
- brak jedzonka dla patyczaków - sztucznymi liśćmi to one się nie najedzą - jedna zrównana z ziemią przez ślimaki roślinka którą mogą jeść (i to chyba trzykrotka - ale nie jestem pewien)

Daj mniej wody na dno - żeby było wilgotne a nie pływające
Jedzonko dla patyczaków / straszyków
Może więcej gałęzi dla patyczaków / straszyków
NIE dawaj ślimaka - no chyba że jakiś mniejszy gatunek (one naprawdę brudzą i mogą uszkadzać patyczaki i jajka)
Larwy pachnody mogą zjadać lub zakopywać Ci jajka patyczaków/ straszyków

......

KnockeR
15-01-2014, 15:16
Tak też myślałem! Wykonanie też mi się nie podobało pająk to chyba była wylinka nie przyglądałem się zbyt długo gdyż tam było full wiary i nie dało się postać dłużej. Dotego te komentarze ludzi mnie zawsze rozwalają w tym sklepie np ostatnio o żabie byk "ktoś chyba musi być poj***** aby kupić ropuche za 200 zeta i trzymac ją w domy" co do jajek patyczaków to bym musiał to jakoś rozwiązać bo oni na sprzedaż abrdziej są nastawieni pewnie niż na rozmnażąnie. W każdym razie z daleka wyglądało ładnie i kolorowo i przyszdł mi pomysł, że można to fajna sprawa jak wszystko sie tam rusza i że można to zrobić lepiej.

KnockeR
15-01-2014, 15:19
hehs szybko pisałem i wyszło tak jak wyszło sorrki jeśli się ciężko czyta.

robert.p.
15-01-2014, 15:30
Pare porad jesli mozna-
Jesli ma byc to terrarium do oglądania i trzymania to nie ma problemu,gorzej z rozmnazaniem.Slimak tak czy owak odpada-brudzi i zjada jaja straszyków patyczaków i kruszczyc.Larwy kruszczyc potrzebują duzo zarcia-zbutwiałych lisci itp.Trzeba im non stop dorzucac ,wiem bo mam tego na setki.Pozatym zjedzą jaja patyczakow i straszyków.Na dłuzszą mete trzymanie róznych gat,owadów odpada.Co najwyzej same straszyki i patyczaki o zblizonych warunkach hodowli.Chrząszcze lepiej trzymac osobno,nawet w dosc małych terrariach dobrze sie mnozą.Mysl o zbiorczym,duzym terrarium jest kusząca,ale praktyka wskazuje ze trudno cos takiego zrobic
Pozdrawiam Robert

KnockeR
15-01-2014, 15:41
Pewnie, że można każda porada się przyda :) Tak w ogóle to te kruszczyce to planuje kupić od Ciebie Robert:) Ty nie wysyłasz więc mój kumpel Neron je od ciebie odbierze a jego kobieta dostarczy mi je do Jarocina:) ale to dopiero jak będę miał już terra gotowe.

Jaca
15-01-2014, 16:32
Hodowla Pachnoda marginata marginata i Pachnoda marginata peregrina razem w jednym terrarium odpada - nastąpi hybrydyzacja, bo to ten sam gatunek.

Dark Raptor
16-01-2014, 10:07
Raczej nie dodam nic nowego.
-Achatin nie dawaj, narobią Ci syfu jak nic.
-Trzymałem kruszczyce ze straszykami i patyczakami, jednak gdy te ostatnie linieją, to trafienie startującą kruszczycą, może się źle skończyć (miałem takie dwa przypadki).
-jeśli trzymasz kruszczyce, jako podłoże najlepsza jest mieszanka próchna drzew liściastych, zbutwiałych liści dębu/buka, odrobina torfu/włókna kokosowego jako wypełniacz. Możesz dodać na samo dno krowiego nawozu.

KnockeR
16-01-2014, 11:24
krowi nawóz blee :P to teraz pytanko za 100 punktów gdzie kupić taką mieszankę próchna drzew liściastych?? A może to trzeba iść do takiego lasu i troche nakopac ale tam bedzie full smieci i robali... przynajmniej w mojej okolicy są takie feee lasy...

Dark Raptor
16-01-2014, 11:36
Kupić? :D
Wybierz się w jakiś leśny odstęp, gdzie nie ma śmieci. Najlepsze jest drewno dębów, buków, brzóz i wierzb. Niestety wymaga pewnej obróbki. Musisz ręcznie usunąć larwy sprężyków i wije. Obróbka termiczna w piecu nie jest polecana, bo zabijesz grzyby, stanowiące główny pokarm drewnożernych pędraków.
Wybieraj drewno zaatakowane przez tzw. brunatną i białą zgniliznę.

KnockeR
16-01-2014, 11:50
a mogę dla pewności aby nie było w tym roztoczy i innych dziwnych stworów zamrozić w zamrażarce czy też uszkodzę grzyby?? W weekend ide do lasu :) zapowiadają ocieplenie :)

Dark Raptor
16-01-2014, 12:00
Zamrozić możesz (w sumie w terenie jest raczej w tej chwili zamarźnięte), ale wszystkiego całkowicie się nie pozbędziesz. Wszystkie hodowle prowadzone w ten sposób, które widziałem (m. in. na SGGW), nie miały tego problemu.
Miałem raz wpadkę z roztoczami u kruszczyc, ale te przeszły z pojemnika z pleśniakowcami, który trzymałem obok.

42d3e78f26a4b20d412==