PDA

Zobacz pełną wersję : Hodowla gąsienic.Help



loczek
19-01-2014, 07:47
Muszę założyć duuuuużą hodowlę gąsienic Operophtera brumata i doprowadzic je do imago. Potrzebny jest mi "materiał" do pracy magisterskiej. Musi być tego na prawdę dużo - liczby żędu kilkuset gąsienic. Jak zrobić takie duże terrarium. Gdzie to trzymać. Jak urządzić, wyścielić itp.

loczek
19-01-2014, 08:01
Operophtera brumata to oczywiście motyl z rodziny miernikowców

Dark Raptor
19-01-2014, 09:47
Dość ciekawa sprawa. Piędzik przedzimek jest pospolitym gatunkiem, nawet w laboratoriach, ale nigdzie nie znalazłem dokładnych danych dotyczących jego hodowli (u nas i za granicą).

Miałem trochę podobnych gąsienic w hodowli. Jedyne rady jakie mogę dać to:
- dostarczać cały czas świeży pokarm. Gąsienice są bardzo czułe na zmiany jego jakości
- utrzymywać dobrą wentylację. Odchody takiej ilości gąsienic to groźba szybkiego pojawu pleśni (niestety miałem takie przygody z Orgyia antiqua)
- podłoże nie jest konieczne, chyba, że przepoczwarczają się w glebie, wtedy chyba zwykły torf wystarczy
- "wystrój" mojego terrarium to były gałęzie z liśćmi wstawione do słoika z wodą, raczej więcej im nie trzeba
- miałem po kilkanaście gąsienic w słojach 2 - 5 litrowych, jakoś nie mogę sobie wyobrazić terrarium z setkami. Może 60x30x40 cm powinno być dobre? Koniecznie wymyśl jakiś patent na usuwanie odchodów, bo to może być masakra :P

Co do materiału... chyba musisz poczekać na ocieplenie. Teraz w lasach praktycznie nic nie można znaleźć.

Najlepiej popytaj na www.entomo.bai.pl , tam jest sporo "motylarzy" :-)

42d3e78f26a4b20d412==