PDA

Zobacz pełną wersję : samiec ma małego :p



AGAM
20-01-2014, 10:36
A więc moje pytanie brzmi, ile czasu po przeobrażeniu sie w imago samcom "rogatych" kruszczyc rosną rogi?? Właśnie przeobraził mi się pierwszy samiec i ma bardzo małego roga :P

Dark Raptor
20-01-2014, 12:24
O ile wiem, to chrząszczom z grupy Scarabaeoidea nie rozrastają się po przepoczwarczeniu "przydatki". Ich wielkość jest wypadkową warunków w jakich były trzymane (tak jest zwłaszcza u krajowych rochatyńców i jelonków).

Saurus
20-01-2014, 12:31
A od czego moze to zalezec? Temperatury, ilosci pokarmu, wody? To w sumie wazne dla mnie, bo zalatwiam sobie larwy Oryctes nasicornis :)
Dark, masz w tej chwili mlode Cetonia aurata?:) U mnie w okolicy nie widzialem ich nigdy- mozliwe, ze zle szukalem ;P

miszi
20-01-2014, 12:37
Saurus odsprzedasz kilka a może powiesz gdzie je można dostać??

Jaca
20-01-2014, 12:45
Wielkość przydatków u żuków zależna jest głównie od czynników środowiskowych, w jakich rozwijały się larwy. Róg nie urośnie nie tylko u dorosłej kruszczycy, ale jego ostateczna wielkość jest już przesądzona na etapie poczwarki.

Dark Raptor
20-01-2014, 12:52
Mam w tej chwili stare imago, resztę wymieniłem. Będę miał dużo nowych, jeśli zima się skończy, w połowie maja.
Co do warunków hodowli. Nie wiem dokładnie, miałem tylko dorosłą samicę. W literaturze podają różne dane. Wg. opracowań, wielkość poroża i innych przydatków zależy m. in. od długości rozwoju larwalnego. Ta jest wypadkową dostępności i odpowiedniego składu pokarmu. Przypuszczam, że dostarczenie większej ilości białka i węglowodanów, powinno rozwiązać ten problem (wiem, że jest to stosowane w przypadku hodowli larw z rodzin jelonkowatych i poświętnikowatych).

Zedytowano: Oczywiście tylko dla larw, Dorosłego chrząszcza już nie zmienisz, jest dokładnie tak jak pisze Jaca.

Saurus
20-01-2014, 13:26
A w jakiej postaci nalezaloby to bialko wprowadzic? Jak wygladalby taki przydkladowy, wysokobialkowy substrat do hodowli larw- ile prochna i innych skladnikow? Czy prochno jest w ogole niezbedne larwom tych chrzaszczy ( i moze tez kruszczyc- chce kupic parke Smaragdestes africana oertzenii bede odchowywal larwy :) ) ?

Dark Raptor
20-01-2014, 13:35
Normalnie podają im płatki dla ryb, kocie/psie suche żarcie, ale w małych ilościach.

Tu masz chyba najlepszą stronkę o hodowli Scarabaeidae:
http://www.naturalworlds.org/scarabaeidae/manual/Scarabaeidae_breeding_1.htm

Jaca
20-01-2014, 14:05
Swego czasu na forum udzielał się Fryta. Pisał on pracę magisterską z Pachnoda marginata...
Z jego obserwacji wynika, że dla uzyskania dużych chrząszczy (u chrząszczy z przydatkami będzie to jednoznaczne z dużymi rozmiarami tych przydatków) larwy należy trzymać ponizej temperatury optymalnej (wydłuża się rozwój i ilość przyjętego przez larwy pokarmu), a poczwarki w wysokiej temperaturze (poczwarka zużywa mniej materiału zapasowego, który zostanie wykorzystany na budowę ciała imago).

AGAM
20-01-2014, 14:05
buu a liczyem że może w czasie schniecia róg torche urośnie :/ starałem sie zapewniać larwom zróznicowany pokarm i odpowiednią temperature i wilgotność. Ale faktycznie białka zwierzęcego to raczej nie miały skąd czerpać i mzoę to jest powód :/ larwy rozwijają się dość szybko. Zwłaszcza poczwarki szybko przechodza wi mago - sporo szybciej niż to obserwuje u Cetonii. W sumie to zawsze się zastanawiałem jak samce z wielkimi rogami (takie np. Dynastesy) budują swój kokolit żeby róg mógł im odpowiednio urosnąć :/

A co do Cetonii to ja moze bym miał pare sztuk. Musiałbym przekopać ziemie w insektarium - już pare imago łazi po terra, a larw było koło 30 takze myśle ze powinno być tam sporo poczwarek ,chyba że coś je zjadło :P a to też możłiwe bo sam nie wiem co się w tym terrarium kryje :P nawet widziałem że są tam jakieś małe pluskwiaki, pajączki, wije :)

Dark Raptor
20-01-2014, 14:25
Zdaje się, że podobna prawidłowość występuje u jelonka rogacza (Lucanus cervus), choć np. już u kozioroga dębosza (Cerambyx cerdo) większe osobniki wylęgały się w "cieplejszym" drewnie i przy obfitszej i bogatszej diecie. Przepoczwarczały się czasem już po roku (jak w warunkach optymalnych, hodowlanych), a nie 2 - 5 lat (jak jest najczęściej).

Saurus
21-01-2014, 00:25
Nie bedzie raczej takiej mozliwosci- sam sobie tylko niewielka ilosc przez znajomosci zalatwiam :) Bede to mial za darmo, wiec jak dla mnie to juz byloby przegieciem prosic o wiecej- dostaje je za darmo, a jak mi sie nie podoba to moge w ogole nie dostac ;P Ale, jesli uda mi sie rozmnozyc, bede sprzedawal :)

miszi
21-01-2014, 11:03
Agam a masz kilka sztuk na sprzedaż :>??

Dark Raptor
21-01-2014, 11:23
Dobra, ale handlujemy na privie, bo to już jest off-topic :> :>

42d3e78f26a4b20d412==