PDA

Zobacz pełną wersję : Co robią teraz rudnice



Norbi
01-02-2014, 13:52
Co robią teraz rudnice?
Czy są one teraz wogóle do złapania?
Pytam bo myślę czy może teraz nie złapać sobie królową i kilka robotnic.Na Pradze jest obok cmentarza lasek i może tam będą, a jak Wy myślicie.Czy zna ktoś hodowcę mrówek na Pradze Północ, kóry by sprzedał lub oddał mi mrówki gatunku łatwego w hodowli.

Silent_Dragon
01-02-2014, 15:42
Witam
Dolaczam sie do pytania :)
Pozdrawiam

Dark Raptor
02-02-2014, 11:54
Rudnice jeszcze śpią... właśnie byłem w terenie i nie wykazywały jeszcze aktywności.
Za klikanaście dni, jeśli się ociepli, będą jednymi z pierwszych, liczniejszych w lasach owadów.

Co do kwestii pobierania królowych. Mrowiska na terenach leśnych objęte są ochroną (sam gatunek nie jest chroniony). Rozkopywanie ich jest zatem zakazane. Pomijam już kwestię głębokości, na której możesz szukać komory królowej.
Proponuję zatem poczekać na rójkę lub na "podział" kolonii, gdy królowa znajduje się na zewnątrz kolonii (nie jestem pewien, czy u tego gatunku to ostatnie zjawisko występuje).

Znacznie łatwiej będzi Ci złapać hurtnicę (Lasius niger). Będą się roić wiosną wszędzie i nie są najtrudniejsze w hodowli. Niestety wyglądają mniej okazale niż rudnice.

CURTUS
04-02-2014, 09:05
Hmm... właśnie sobie wylazły i grzeją się na wierzchu kopców (Formica polyectena, do kopca F.rufa mam za daleko ale podejżewam, iż również już się "wietrzą" po zimie, F.sanquinea jeszcze nosa nie wyściubia) ;)
Jutro pewnie już ruszą na rekonesans - ma być niezła temperaturka ;)

Norbi
04-02-2014, 13:27
Czyli mogę według CURTUS'a liczyć na rudnice, a czy Lasius niger będą mogły mieć rójkę w kwietniu, bo niemogę się doczekać tych mrówek.

CURTUS
04-02-2014, 15:39
Hmm... na Lasius niger, będziesz musiał zaczekać przynajmniej do lipca :D:D:D
Na inne rójki zresztą również conajmniej miesiąc ;)
Do kopców rudnic, nie radzę się zbliżać - poza tym, że są pod ochroną, należy wziąść pod uwagę, iż nie należą do dobrych gatunków gdy idzie o chów domowy, a i złapanie królowej nie jest zbyt proste, bez narażenia się na dotkliwe pokąsanie...

matka__
08-02-2014, 14:31
A ja byłem dzis w lesie i była kurat rujka rudnic!!! mam kilka zapłodnionych królowych!!! Pozdro!!!

CURTUS
08-02-2014, 15:24
Tiaaa... i tak sobie to tlumacz dalej :D:D:D
Temu Panu proszę więcej nie polewać :D:D:D

42d3e78f26a4b20d412==