PDA

Zobacz pełną wersję : Xylotrupes gideon- pytanka



matka__
06-02-2014, 03:06
Cze!! Od wtorku posiadam parke tych pieknych chrząszczy! I mam w zwiazku z tym pytanie, Jaki one tryb zycia? Bo ruznie piszą, że nocny inne źrudła, że dzienny!? To jak to w końcu jest?? Czy oświetlenie stymuluje samice do składania jaj? I co najważniejsze, czy one sa takie leniwe? Bo muj samiec śiedzi praktycznie tylko na kożeniu pod zarówką i się parktycznie nie porusza, a samica siedzi większość czasu zakopana. Czy z nimi jest wszystko ok??
Pozdrowionka!!!!

ścinek
06-02-2014, 04:10
jezu czy tak trudno znaleźć na tej stronie opis??????no ale dobra tu masz opis tylko następnym razem to posprawdzaj dokładnie wszystko zamiast zajmować miejsce na forum!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.terrarium.com.pl/rohatyniecborneanski.php

matka__
06-02-2014, 05:14
http://insecthod.webpark.pl/chrzaszcze/hodowla/xgide/xgide.htm
Wejdź na tą stronke i przeczytaj opis chodowli. Opis z tcp czytałem już wielokrotnie!!! i znam go prawie na pamięć. Ale po znalezieniu tego opisu to już sie pogubiłem jak to w końcu jest i dlatego założyłem posta.
Pozdrowionka!!

robert.p.
06-02-2014, 11:17
moje raz łazą w dzien a raz w nocy.Jak im ochota przyjdzie.Teraz akurat zaczynają sie młode z jajek wykluwac.Fakt ze dorosłe duzo czasu spedzają zakopane.Ale to normalne.Samica i tak pewnie jest juz zapłodniona wiec woli byc schowana bo samce są napastliwe(ostatnio mi samiec poranił jedną samice zaciskając jej na przedtułowiu "rogi"-zrobił jej 2 ładne dziurki ale narazie zyje)
Od jednej parki powinno byc dosc sporo jajeczek tak wiec zycze udanego wychowu maluszków

matka__
06-02-2014, 13:43
Cze a mam jeszcze pytanko. Jakiej wielkości sa te jajeczka? jakiego są koloru? co ile pwinno sie przeszukiwać podłoże w poszukiwaniu jaj? A i jeszcze jedno bo ja je trzymam razem z 7 pachnodami, można tak?
Pozdrowionka!!!

Gerald
06-02-2014, 14:04
"A i jeszcze jedno bo ja je trzymam razem z 7 pachnodami, można tak?"

To znaczy co trzymasz jajka/larwy/imago czy co?
Bo jak to drugie to niepolecam, bo krótko mówiąc potężna larwa Rochatyńca pożre pachnode. Imago mogą chyba raczej być, ale to dwa różne środowiska (Borneo - Rochatyńce; Afryka - Pachnody).

matka__
06-02-2014, 14:12
Cze! W terra trzymam same imago. A jaja i larwy chce regularnie wybierac tak zeby sie im nic nie stało. A tak poza tym to dziś przejżałem ściółke i nic nie znalazłem, po jakim czasie powinny sie pojawic jakiesjaja badx larwy. Przypominam że mam je od wtorku.
Pozdrowionka!!!!!

Gerald
07-02-2014, 05:51
Na larwy musisz jeszcze troche poczekać...jakieś 2 tygodnie....zresztą cały cykl rozwojowy (od jajka do końca życia imago) rochatyńca borneańskiego może trwać czasami ponad rok - cierpliwości.

Jaki masz podagatunek tych Rochatyńców?

matka__
07-02-2014, 11:36
xylotrupes gideon bornaensis
czy jakos tak

robert.p.
07-02-2014, 11:58
Jajka są białe-podobnej wielkosci jak jaja pachnod(no moze ciut wieksze :D)
W trakcie rozwoju powiekszają sie do ok 3,5-4 mm srednicy.Rozwój trwa 2 -3 tygodnie w zaleznosci od temp.

zibilepidoptera
16-04-2014, 06:32
Wita podpisuję się pod tym postem bo nigdzie w necie nie znalazłem odpoqwiedzi na moje pytanie

jak można odróżnić larwy pachnod i gideonów ?? mam larwy razem i odrobinę się pomieszały... mam 12 larw X. gideon i około 100 larw peregriny wszystkie te larwy są różnej wielkości.... prubowałem się im przyglądać po wielkości głowy ale i tak odzieliłem 20 larw które wyglądały na większe albo masywniejsze a nie 12... i teraz niewiem jak i co mogę zrobić, są gdzieś w necie różnice pokazane między tymi gatunkami?? jakieś fotki ??

Proszę o pomoc...

Pozdrawiam

Dark Raptor
16-04-2014, 06:41
Zobacz ten wątek:

KLIK! (http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=15&i=5670&t=5670)

42d3e78f26a4b20d412==