PDA

Zobacz pełną wersję : karaczan madagaskarski



pafcio
09-02-2014, 12:52
czy do 2 samic starczy 1 samiec czy musze mieć 1:1?? nie chce ktoś samca bo mam ich za dużo...

Dark Raptor
09-02-2014, 12:56
Teoretycznie tak, ale generalnie polecałbym trzymać w większych grupach.
Karaczany stymulują się do rozrodu i przy starcie hodowli polecane jest mieć najlepiej minimum 3 pary.

pafcio
09-02-2014, 13:04
no wiec ja mam 2 samice.. i 4 samce.. i sie te samce strasznie ganiają i wszystko niszczą i stresują samice... i czy mam zostawić 2 czy 1 ?? bo napewno czesc z nich musze usunąć..

Dark Raptor
09-02-2014, 13:06
Możesz zostawić 1:1, choć znajoma miała dokładnie tę samą sytuację co Ty i doczekała się ładnego potomstwa (oczywiście karaluszego) :-)

pafcio
09-02-2014, 13:08
skarmie jednego, najmniejszego samca:D bo on jest najbardziej waleczny, i mam kolejne pytanie: czy one muszą mieć kryjówki?? bo teraz mają kore i jak one sie ganiają to ona dosłownie lata w powietrzu.. i bym to wszystko powyjmował.. poradzą sobie bez kryjówek??

Dark Raptor
09-02-2014, 13:12
Raczej tak... choćby dlatego, by samica miała trochę spokoju.

Obecnie przeszedłem na system wytłoczek. Odpowiednio "wciśnięte", są nie do ruszenia. Hodowla jest też czytsza i nie ma problemu z muszkami i roztoczami.
Jedyny problem, to utrzymanie wilgotności.

pafcio
09-02-2014, 13:17
no ja je bardziej w celu ozdobnym trzymam... nie mam problemów z muszkami i roztoczami, bo poprostu mają sucho, mają tylko wode w miseczce.. czy może powinienem im spryskiwac tera?? od czasu do czasu spryskuje, to spijają z szyb wode, ale nigdy nie mają mokrego podłoża...

Dark Raptor
09-02-2014, 13:21
Ten gatunek potrzebuje podwyższonej wilgotności. O ile Blaberusy mnożą mi się ładnie w warunkach niemal "pustynnych", to od czasu podsuszenia madagaskarów, znacznie zmniejszyła mi się liczba lęgów. Musiałem jednak wybrać: dużo karaczanów = dużo muszek = wkurzeni starzy :P

Lepiej czasem je spryskać, ale pilnuj wtedy wentylacji.

pafcio
09-02-2014, 13:36
ok dzaieki, juz zwiekszyłem wilgotność, ale boje sie teraz o roztocza.. jak mi sie rozlezą po pająkach... to nie bedzie fajnie... masz moze jakis sposób zapobiegania roztoczom??

Dark Raptor
09-02-2014, 13:41
...przesuszać podłoże? :-)

Miałem przez pewien czas problemy w hodowli z tym badziewiem. Trzymałem jednak wtedy karaczany w warunkach w sam raz dla Panchlora nivea (bardzo duża wilgotność i temperatura). Mnożyły się jak najęte, ale razem z niechcianą menażerią.

Myślę, że utrzymywanie lekkiej wilgotności nie powinno im zaszkodzić, a w razie problemów z inwazją, przypiecz podłoże i wróć do warunków wyjściowych. Niestety to chyba jedyne, na tyle skuteczne środki walki z tymi wkurzającymi bydlakami.

pafcio
09-02-2014, 13:48
eh... nocóż.. ale z faktu ze miały sucho moze wynikać to ze mam je juz ponad pół roku i narazi enie mam młodych.. może teraz bedzie im lepiej...a tak wogóle to ponad 1,5 miesiaca temu samica wietrzyla ootekę, wszystko poszło jak należy schowala ją a młodych nie widać:(:( co si emogło stać??

Dark Raptor
09-02-2014, 13:59
Przedłużony rozwój embrionów? Resorbcja młodych przez samicę? Raczej tak same z siebie gwałtownie nie "chudną".
Dość często się to zdarza u moich. Niestety nie znam tajników życia płodowego karaczanów i prawdy można się tylko domyślać (a owady są cholernie plastyczne).

Prawda leży daleko... ale nie martw się, na swoje pierwsze też bardzo długo czekałem.

pafcio
09-02-2014, 14:09
ok wielkie dzięki.. juz mniejwiecej wiem:D a jak długo one jeszcze pożyją?? bo juz ponad pół roku są dorosłe...

Dark Raptor
09-02-2014, 14:11
Mój rekordzista, jako imago, żył ok. 2 lat. Więc w dobrych warunkach jeszcze sporo czasu przed nimi.

Grzechoo
09-02-2014, 14:27
ja mam karaczany zielone i kiedys mi sie pojawily roztocza. bylo ich dosc sporo ale stwierdzilem ze nie bede nic robil bo mialem strasznie duzo mlodych karaczanow i nie wybralbyl ich z podloza. po tygodniu nie bylo nawet 1 roztocza. domyslam sie ze mlode karaczany mogly zezrzec roztocza bo mialy dla nich idealne rozmiary. tak czy siak od tego czasu nie mialem problemu z tym badziewiem a mam b. duza wilgotnosc i temp

pafcio
11-02-2014, 02:39
wiec dzisiaj znalazłem w tererium ootekę, samica zgubiła:( ale ta ooteka jest dziwna, tylko kilka jajeczek sie rozwinęło i są juz b. duze.. mają ok 5 mm i widac juz dosłownie larwy .. może coś z nich będzie? jak myslicie?

Dark Raptor
11-02-2014, 03:03
Wątpię. Jeszcze nie udało mi się uzyskać ani jednego młodego ze sztucznej inkubacji.
Możesz spróbować, ale nie obiecuj sobie zbyt wiele.

pafcio
11-02-2014, 03:26
ale zastanawia mnie tylko to czemu rozwinęły sie tylko 4 jajeczka z całej ooteki..

pafcio
11-02-2014, 07:53
wsadziłem tą ootekę do prowizorycznego inkubatora, ale nie wiem jaką mam zapewnić im temperaturę..??mam w tej chwili w nim 33 stopnie? i nie wiem czy to nie za dużo??

Dark Raptor
11-02-2014, 09:46
Poeksperymentuj. Mi najczęściej gniły lub wysychały. Trudno jest być samicą karaczana :P

42d3e78f26a4b20d412==