PDA

Zobacz pełną wersję : Zamiast fosy i ...



Norbi
10-02-2014, 10:24
A czy zamiast wazeliny mogę posmarować ścianki akwarium kremem NIVEA nawet bardziej tłustym.
A i czy do złapanych robotnic mogę póżniej dać królową w czerwcu.

CURTUS
10-02-2014, 11:09
Witam :)
Krem Nivea może byc uzyty - jednak nie do chowu mrowek - do sporo przyjemniejszych czynności ;)
Do chowu mrówek musi toto być duuuuuuuuuuzo bardziej tłuste a niestety i wtedy istnieje ryzyko...
Jasne - królową możesz doładować później - wsio zależy od gatunku ;)

Klimak
10-02-2014, 11:56
Curtus ta fosa "nie działa":/ codziennie wyławiam z niej po kilka sztuk robotnic i złapałem już pare w pokoju...pewnie zanim sie utopiły przedryfowały na drógi brzeg i zwiały...na szczęście koniec świąt i zabieram sie za formikarium:)

CURTUS
10-02-2014, 23:30
Witam :)
U mnie fosa sprawdza się bezproblemowo i to nawet u C.ligniperdus :)
Trzeba by poszukać błędu - albo jest zbyt płytka, wąska albo brzegi "wyspy" zbyt sliskie i mrówki z nich spadają do wody - wtedy nie mają innego wyjścia jak walczyc o życie - czasami może im się to udać...
U siebie stosuję oklejenie brzegu wyspy albo korkiem, alb kruszonym keramzytem - robotnice dochodzą do wody i cię cofają - nie ma topielców ;)

Saurus
11-02-2014, 00:57
Ja slyszalem, ze mrowki potrafia BARDZO (nie chce nic konkretnego pisac bo moglem sie pomylic) dlugo wytrzymac w wodzie i zyc.
Pytanie do Curtusa:
Czy brzegi formikarium moga byc drewniane, dla gatunku, ktory nie zaklada gniazd w drewnie (te najczesciej spotykane przy domach , chyba Lasius niger? One chyba pod ziemia zakladaja? Tak jest u mnie w ogrodzie. )?
Chcialem zbudowac sobie formikarium "L" z pleksi i listewek- duzo lepiej by mi to wyszlo niz klejenie szkla ;) Moge tak zrobic?

CURTUS
12-02-2014, 01:36
Witam :)
Co do mrów pod wodą - owszem, mają wysoką tolerancję na brak powietrza i w sytuacji, gdy poruszają się po dobrze porowatym materiale, mogą nawet nie zwracać uwagi na to, że w pewnym momencie zmieniły się w "batyskaf" - jednak to może dotyczyć wyłącznie miękkiej wody deszczowej a i to ze sporymi ograniczeniami - muszą jednak w końcu się połapać w sytuacji i wyleźć na powierzchnię. Twarda woda kranowa w każdym razie, unieruchamia je napięciem powierzchniowym i giną dosyć szybko.
Gdy zaś idzie o kwestie formicarium - ależ WSIO dowolne - bylebyś zapewnił tam odpowiednie warunki ;)

Saurus
12-02-2014, 06:28
A jakie jest najlepsze podloze na mrowiskuo (gniazdo)? Czy mrowki same je nawilzaja zeby sie nie zapadalo? Tak mi sie obilo o uszy.

CURTUS
12-02-2014, 08:37
Witam :)
W sumie to głównie zależy od gatunku... przy L.niger stosuję albo korek, albo piasek z ZooMed. Duża kolonia sama dba o właściwą wilgotność gniazda - małej trzeba pomagać :)

Saurus
12-02-2014, 10:29
Jak to zrobic, by ich nie zalac?

42d3e78f26a4b20d412==