PDA

Zobacz pełną wersję : nietypowa osa



geckonum
14-02-2014, 06:55
zlapalem na oknie nie typowa ose, tzn mysle ze to jest osa, ale nie wiem, jest cala czarna, tylko z jednym i cienki zoltym pasie na odwloku, ktorego sa 2 czlony, mniejszy i wiekszy, wsadzilem owada do pudelka po swierszczach i nakarmilem kropla syropu wisniowego, noi zjadla skubana, wiecie co to jest, i czy mozna to hodowac w terrarium? bo ciekawe stworzonko :)
p.s. mierzy 1,5-2 cm, jej skrzydla sa tez prawie czarne

Dark Raptor
14-02-2014, 11:24
Hmmm... niekoniecznie jest to osa (Vespa sp.). Wiele błonkówek, a nawet muchówek jest tak ubarwionych i ma podobny kształt.

Najpospolitsze w Europie gatunki os możesz sprawdzić tu:
http://www.aktion-wespenschutz.de/Wespenarten/Indexbilder/Wespenarten%20gezeichnet.JPG

Może to też być inny przedstawiciel osowatych Vespidae (kilka przykładów):
http://www.chrysis.net/chrysis/intro/img/vespoidea.gif

geckonum
14-02-2014, 11:45
zdaje sie ze to jest Eumenes fraternus, super zwierze, wiecie moze czy one jedza cos poza slodkosciami? chcialbymzobaczyc polowanie :D, wiem ze osy czesto uzywaja swojego jadu do polowania

Dark Raptor
14-02-2014, 12:24
Dorosłe spożywają pokarm bogaty w cukier (nektar, owoce itp.). Białko jest potrzebne ich larwom do rozwoju. Daj jej jakąś gąsienicę lub larwę mącznika. Przy zabijaniu ofiary nie muszą wykorzystywać jadu. Często wbijają żądło w odpowiedni zwój nerwowy, paraliżując ofiarę.

Cechą charakterystyczną są gniazda zbudowane z gliny. W środku samica składa jajo, podklejone do górnej ścianki. Obok jaja zostawiane jest kilkanaście sparaliżowanych gąsienic. Klująca się larwa zjada swoje ofiary żywcem.

Oczywiście identyfikacja na podstawie zdjęcia nie jest najlepsza i może to być zupełnie inna błonkówka ;-)

geckonum
14-02-2014, 13:18
ale to nie jest stworzenie rozmiarow mrowki :P poza tym na googlach sobie posprawdzalem i to jest najpawdopodobniejsze, sprobuje przeniesc ja w jakies wuieksze pudelko, umieszcze tam co trzeba (w tym np. troszke gliny :>) troszke wody, jakis patyczek itp, i ciekawe co mi wyrosnie :D

Dark Raptor
14-02-2014, 13:52
Najprawdopodobniej jest to zapłodniona, zimująca samica. Może nawet uzyskasz jakieś potomstwo. Wiedz jednak, że one same wybierają sobie odpowiednią glinę (faktura, stopień nasiąknięcia wodą itp.), więc z budową gniazda mogą być kłopoty. Generalnie hodowla błonkówek (z wyłączeniem części mrówek :P) jest trudna. Np. moja hodowla szerszeni funkcjonowała zaledwie tylko kilka miesięcy (dostały grzyba i niestety padły).

Co do identyfikacji owadów na podstawi zdjęć, zwłaszcza błonkówek... nie byłbym takim niepoprawnym optymistą :P

geckonum
14-02-2014, 14:01
lepiej byc optymista niz pesymista, zreszta mam duzo roznej gliny, w szkole tez mam jej duzo, postaram sie ja jakos uchowac, jak nie wyjdzie to blonkowka pojdzie na warunkowym :D, przynajmniej dostane troche doswiadczenia :)

Predator
20-02-2014, 10:51
I jak tam hodowla? Bo jestem ciekaw co ci z tego wyszło :)

42d3e78f26a4b20d412==