PDA

Zobacz pełną wersję : Lasius niger



adamos
02-04-2014, 15:58
W związku z tym że niedługo zacznie się sezon łowiecki mam kilka pytań.
- jakiej wielkości powinna być część pionowa (terra typu R - chyba tak to się zwie)
- jakiej grubości powinien być korek pomiędzy szybami (3-4-5 mm)
- czy zrobić korytaż główny (korek) a mrówki dalej zaczną drążyć czy muszę wszystkie zobić samodzielnie
- jak zapewnić odpowiednią wilgotność - pojemnik z watą i wodą a może zalewać dolną część terra
- jak zapewnić wentylację i na ile jest konieczna (terra zamknięte)

Pozdrawiam

Predator
03-04-2014, 00:04
Sezon łowiecki? Chodzi ci o królowe? Jak nie chcesz rozkopywać mrowisk i nie masz do tego szczęścia (bo i tak nie wiadomo czy znajdziesz w mrowisku królową po rozkopaniu) to poczekaj do rójki - jeszcze co najmniej jeden miesiąc (najczęściej miały w lipcu, w te największe upały). Lepiej zlukaj w internecie które gatunki mają wcześniej rójki, albo po prostu często w teren wychodz, jakąs znajdziesz wczesniej czy pozniej ;)
- wysokość dowolna, nie wiem jak ci pasuje
- około 3 mm, jak beda mialy ciemno to w wiekszych tez sie dobrze poczuja
- nie wiem czy lasiusy drążą w korku, moje tego nie robiły, wszystko im samodzielnie robiłem
- dołączam się do tego pytania
- jak wyżej

adamos
03-04-2014, 04:28
Sezonem łowieckim zartobliwie nazwałem rujke - w tamtym roku sporo u mnie krylowych bylo
- czy 20 cm wysokości wystarczy?
Adam

koleś
03-04-2014, 07:07
a co oznacza to terra typu R??

Arrow
03-04-2014, 11:48
formicarium.pl/forum & www.formica.prv.pl

- jakiej wielkości powinna być część pionowa (terra typu R - chyba tak to się zwie)
ad.) jak sobie zaplanujesz :)

- jakiej grubości powinien być korek pomiędzy szybami (3-4-5 mm)
ad.) 5-10 mm, w sumie tak zeby krolowa swobodnie sie miescila na szerokosc, jesli korek bedzie grubszy to umozliwi rowniez "kopanie" w kolejnym wymiarze

- czy zrobić korytaż główny (korek) a mrówki dalej zaczną drążyć czy muszę wszystkie zobić samodzielnie
ad.) zrob jedna komore, reszte mrowki zrobia same

- jak zapewnić odpowiednią wilgotność - pojemnik z watą i wodą a może zalewać dolną część terra
ad.)probowka z woda zatkana wata, lekie zwilzenie podloza itp.

- jak zapewnić wentylację i na ile jest konieczna (terra zamknięte)
ad.) wystarczy, ze bedziesz otwieral przy podawaniu pokarmu

Predator
03-04-2014, 14:58
Mrówki potrafią drążyć korytarze w korku? Lasius niger? U mnie to sie nie zdazalo :|

CURTUS
03-04-2014, 17:40
Witam :)
Potrafią i to rewelacyjnie :)
Widocznie miałeś (hmmm... czas przeszły?? - coś schrzaniłeś ?? :P ) małą kolonię z mnóstwem miejsca. Mrówki najlepiej czują się w ciasnocie, nowe korytarze drążą dopiero w momencie, gdy zaczyna im brakować miejsca na składowanie poczwarek, wtedy zaś robią wspaniałe labirynty i głębokie komory nawet w sychym korku ;)

42d3e78f26a4b20d412==