PDA

Zobacz pełną wersję : Nienawiść karaczanów...



morda
15-04-2014, 15:32
Parę dni temu pouciekało troche młodych N. cinerea. Jeden przybłąkał się i wlazł do pudełka z Blaberusami. Co zauważyłem - młody cinerea doskonale chodzi po ścianach, Balberusy w ogołe nie chodza po ścianach. Jak one wyczuły tego malucha to praę sztuk dosłownie rzuciło się na tą scianę. Stłoczyły się tam, właziły jeden na drugiego... ale cinerea był za wysoko. Rano go juz tam nie znalazłem więc albo uciekł albo kochani brazylijczycy go zjedli na obiad.. :)

Mieliście takie "cuś"? Wyglądało to nieźle, jak się taka zgraja młodych rzuciła na młodszego...

Larkin
16-04-2014, 01:16
Podobno na wolności N.cinerea żywią się P.nivea. Chciałem kiedyś sprawdzić jak cinerea reagują na nivea, ale było mi szkoda tych drugich bo mialem ich mało... :) Może sprawdzę przy najbliższej okazji.

Czyli narazie wychodzi hipoteza że większy karaluch zjada mniejszego karalucha :P Chociaż może powodem jest to, że w naturze gatunki te występują obok siebie (Blaberus - centralna i środkowa ameryka, N.cinerea - Karaiby, P.nivea - Kuba) i muszą konkurować - stąd jakaś zakodowana agresja.
Jak wiadomo Blaberus i Gromphadorhina toleruja się - może dlatego, że w naturze się nie spotkaly. Nie wiem jak jest z Elliptorhina chopardi, ale to tez madagaskary więc podobnie powinno być bez agresji za strony Blaberus - ale znowu nie mam ich za dużo, więc narazie nie probuję takiej kombinacji :) Pozostaje jeszcze wymieszać Gromphadorhina i Elliptorhina, ale to odpada bo tych pierwszych już nie mam :)

Zjadają sie u mnie tylko w obrębie swojego gatunku - ale dotyczy to zawsze martwych osobników. Zwłoki znikaja w ciągu jedenj nocy... =:]

morda
16-04-2014, 01:21
U mnie kanibalizm tylko u nivea występuję. To jeden z bardziej wrednych karaczanów. Wrażliwy na wilgotność, zeżerają się nawzajem, latają, są dość małe i trudno je złapać... no ale są za to bardzo ładne. :)

Larkin
16-04-2014, 01:29
Jedne z najładniejszych :] Co do kanibalizmu to też to chyba zaobserwowałem u swoich nivea - spróbowałem podac im więc pokarm inny niż roślinny - tak dla odmiany. Zauważyłem ze z chęcią jadły konserwę czy pokarm dla psów. Oczywiście nadal karmię je jabłkiem, bananami, salatą itp. ale zawsze dorzucam jakies okruszki psiego papu - okruszki znikają, a i kanibalizmu nie widać :)
Wniosek: nie samym bananem 'Greean banana' żyje..czy coś...:P

morda
16-04-2014, 01:42
Ja każde karaczany karmię marchewką, jabłkiem i kiełżami (bez białka zwierzęcego to każde w końcu moga się zacząc zeżerać).

Larkin
16-04-2014, 01:56
po prostu osoba u której kupowalem nivea (a ktorą to osobę uważałem za jako taki autorytet :P:P )zanzaczyła ze pod żadnym pozorem NIE mogę dawać im pokramu typu psie żarcie, pokarm dla rybek... a tylko same owoce...
Ja jak zwykle zrobiłem po swojemu, a sprzedwca wyznał, że on na karaluchach to się nie zna :)

No, ale miało być o agresji a my tu o diecie bananowej :)

Dark Raptor
16-04-2014, 06:44
hmmm... a może to nie Blaberus, a Eublaberus ;-)
Te ostatnie są dość drapieżne, ze względu na habitat w jakim żyją.

Jak dotrę do domu, spróbuję powtórzyć eksperyment... brzmi ciekawie.
Jedyne przejawy agresji u Blaberus, które widziałem, to walki i gonitwy samców. Nawet gdy miałem je z G. portentosa, młode nie były atakowane.

malek
16-04-2014, 12:32
kiedyś... do blaberusów zaplątał mis ie cinerea...nie zjadał sie nikt, żyły w zgodzie aż mi sie zachciało przełożyc mniejszego :)
tak samo w terrariach razem biegają cinerea i nivea nikt sie nie zjada po mimo nieraz długiego czasu bez jakiego kolwiek żarcia
a oznaki kanibalizmu zauważyłem tylko pomiędzy nivea... choć sam nie wiem bo samego aktu zjadania nigdy nie widziałem a tylko resztki po imago... moze były zjadane jak zdechły? kiedyś jeszcze obczaje
ciekawie bedzie :P

AGAM
17-04-2014, 07:12
u mnie Blaberusy cranifery polowały na dorosłe i zdrowe szarańcze pustynne. Dałem je razem bo myślałem że wsyztsko będzie OK, a po chwili było już mniej szarańczy i musiałem rozdzielać. Łapały je zwykle za gardło i łaziły sobie zn imi po terrarium.

Dark Raptor
17-04-2014, 13:22
U mnie test się nie sprawdził. N. cinerea latała sobie swobodnie po ich terrarium.
Generalnie Blaberus jest jaskiniowy, zwłaszcza Eublaberus. Dlatego w ich diecie powinno być dużo białka i bywają drapieżne... choć u siebie jeszcze tego nie zaobserwowałem.

42d3e78f26a4b20d412==