PDA

Zobacz pełną wersję : POTRAFI MI KTOS POMOC?? pytanko o ksiazki



wrbirds
30-04-2014, 16:27
Czesc,
uganiajac sie po terenie za "swoimi" zwierzakami z roku na rok coraz bardziej mnie intryguja wszelakie owady i pajaki. Jest ich tak duzo i sa tak roznorodne, ze nie moge sobie tego darowac :)
Szczegolnie interesuja mnie wszystkie "pancerniaki"
.Dlatego prosze o wpisanie tu tytulow ksiazek do oznaczania wszelkich chrzaszczy, biegaczy, kozek itp itp itd :). Co polecacie? Na poczatek by sie przydal jakis ogolny klucz, jest cos takiego?
Prosze tez o tytuly ksiazek do ozn pajakow.

Czy sa jakies dobre klucze w jezyku polskim???

Czy istnieje mozliwosc kupna ich gdzies w internecie, oczywiscie poza okazjonalnym allegro? sa jakies sklepy internetowe, lub macie namiary na fora tematyczne w necie ??

Z gory serdeczne dzieki za pomoc!!!
Pozdrowionka

Dark Raptor
01-05-2014, 00:02
Witam

Z kluczy ogólnych:
Pławilszczikow - Klucz do oznaczania owadów. Nie mam go teraz pod ręką, ale ostatnie wydanie jest chyba z lat 70-tych. Dość dobry na początek, ale jest w nim w sumie niewiele gatunków i często dość niejasne są kryteria ich identyfikacji. Jeśli owady interesują Cię "pobieżnie", proponuję zatrzymać się na tej pozycji. Możesz uzupełnić to ilustrowanymi atlasami wydawnictwa Multico. Ale oznaczanie po zdjęciach... :)

Z profesjonalnych tytułów polecam najbardziej:
seria "Klucze do oznaczania owadów Polski" PWN (zeszyty wydawane od lat 50-tych do dziś). Obejmuje wszystkie grupy owadów. Część już nie do zdobycia, bądź bardzo drogie.
Ponadto jako świetny suplement: seria "Fauna Polski" (wydawane przez Instytut Zoologii PAN). Dostępność - jak wyżej.

Do kózek najlepszy klucz (polski ma być dopiero wydany), to: Ulrich Bense - Longhorn Beetles. Bardzo dobrze ilustrowany, bardzo przyjemnie oznacza się wg. niego owady.

Z biegaczy: Hurka - Carabidae of the Czech and Slovak Republics. Kabourek, Zlin (1996). Klucz dość fajny, ale ma sporo błędów i dzięki niemu zniechęciłem się do tej rodziny :)

Z kluczy do oznaczania pająków. W serii Fauna Polski ukazał się klucz Żabki (1997): "Salticidae - pająki skaczące". Czytałem też fajne, ilustrowane, angielskie klucze do oznaczania pająków. Większość gatunków pokrywała się z naszymi krajowcami.

Co do kupna:
- allegro (tu jest tego najwięcej)
- biblioteki (MiIZ na Wilczej w Warszawie, któraś z bibliotek instytutowych we Wrocku itp.)
- Forum entomo.pl (http://www.entomo.pl/forum/index.php)

Keplianica
04-05-2014, 02:00
Hmm.. twoje pozycje sa naprawde dobrym wyborem ale jak na poczatek nie zalecam kluczy. Trzeba sie też nauczyć nimi posługiwac, a jezeli ktos nie ma ochoty osobiscie poszperac po bibliotece to raczej nie zachęcą go bardzo.

Ja proponuję prostrze atlasy zwierząt i owadów, np. Przewodnik "Kózkowate" lub "Spotkania z przyrodą- zwierzęta". Kupno nie jest drogie jak w wypadku zagranicznej literatury, ani trudnodostepne jak biale kruki z lat 70tych.

Idz wrbirds do ksiegarni lub biblioteki i poszperaj, sam bedziesz wiedzial czego chcesz.

wrbirds
05-05-2014, 06:04
Dzieki Wam za propozycje.
Zdecydowany jestem jednak na klucze a nie przewodniki z fotkami, bez obaw Keplianica ,mam z kluczami duze doswiadczenie, choc nie do owadow :)
Pozdrowionka serdeczne

42d3e78f26a4b20d412==