PDA

Zobacz pełną wersję : Jak duże są larwy kruszczyc?



Crabro
14-05-2014, 22:43
Witam! Niedawno wykluły mi się z jaj kruszczyce - Pachnoda lub Cetonia, nie wiem, bo trzymam jej razem. Dla bezpieczeństwa chciałbym je rozdzielić. Czy pojemnik wielkości moczówki wystarczy na jedną larwę?
Z góry dzięki za odpowiedź
pozdrawiam - Crabro

Dark Raptor
15-05-2014, 01:25
Na początek jest to aż nadto (możesz trzymać po kilkanaście młodych larw L1). Warunkiem jest dobre karmienie. Larwy L3 możesz trzymać pojedynczo, choć przy rozmiarach kanibalizmu (przeważnie mały) i ilości potomstwa produkowanego przez chrząszcze, może to być niepotrzebną i kłopotliwą fatygą.
W pojemnikach możesz mieć też problem z utrzymaniem właściwej wilgotności podłoża. Larwy lubią penetrować najniższe warstwy terrarium, gdzie jest najwilgotniej... ew. wybierają sobie optymalne miejsce w jej gradiencie.

Crabro
15-05-2014, 10:41
Dzięki za odpowiedź! Jak rozumiem, radzisz zostawić je wszystkie razem z dorosłymi i nawet jeśli część padnie lub zostanie zjedzona to i tak przetrwają odpowiednie ilości tych najsilniejszych? Wszystkie kruszczyce (4 Pachnoda i ok 4 Cetonia) trzymam w pojemniku 23x18x12 cm. To chyba nienajgorsze wymiary? ;-)
pozdrawiam
Crabro

Dark Raptor
15-05-2014, 12:28
Trzymam larwy z dorosłymi. Nie przeszkadzają sobie, a ewentualne trupki są konsumowane dość szybko. Czy przetrwają najsilniejsze? Nie wiem, może najsprytniejsze :-) W tej chwili mam chyba już z setkę larw Cetonia i czekam na więcej (a mam jeszcze niedoszłe imagines w kokolitach).

Pojemnik nie jest najgorszy na początek, ale generalnie doradzałbym coś większego (zwłaszcza na wysokość). Możesz dzięki temu dać dużo substratu (więcej miejsca dla larw) jak i więcej dla imagines (mogą swobodnie latać). Najlepsze terraria mają u nas w zoo. Mają chyba ponad 100 cm w każdą stronę :-)

Ja swoje kruszczyce trzymam w terrariach: 30x26x35cm i 40x25x25 cm, ponadto kilka 15 litrowych wiader (można chyba gdzieś jeszcze dostać po 1 zł do proszku do prania :P ). Zajmują mało miejsca i łatwo je wcisnąć. Doskonałe dla większej liczby larw.

Co do wielkości larw. L1 mają ok. 5 mm, L2 ok. 2 cm, L3 dorastają do 4 - 6 cm. Dużo zależy oczywiście od gatunku. Osmoderma eremita lub O. nasicornis mają larwy ogromnych rozmiarów (o Lucanus cervus już nie wspomnę).

Saurus
15-05-2014, 12:31
Wlasnie... Mam larwy Xylotrupes gideon L3, ale podobno beda mialy ok 10 cm, a dorosly chrzasz o ile pamietam (samiec) ma ok. 6 cm, w takim razie powiedz mi- jakie rozmiary (srednica tez, jesli znasz) osiagaja larwy L. cervus?:D

Crabro
15-05-2014, 12:38
Dzięki raz jeszcze za wyczerpujący wykład ;-) 100 kruszczyc w domu zdecydowanie wykracza poza moje najśmielsze marzenia. Jeśli z tego lęgu będe miał choćby kilka osobników to będe w pełni usatysfakcjonowany. Co do latania, z tym nie mam problemu. Mniej więcej raz w tygodniu otwieram pojemnik i pozwalam kruszczycom fruwać po pokoju. Mimo to na pewno będe myślał o większym pojemniku.
pozdrawiam
Crabro

Crabro
15-05-2014, 12:45
Saurus napisał(a):

> Mam larwy Xylotrupes gideon L3, ale podobno beda
> mialy ok 10 cm, a dorosly chrzasz o ile pamietam (samiec) ma
> ok. 6 cm, w takim razie powiedz mi- jakie rozmiary (srednica
> tez, jesli znasz) osiagaja larwy L. cervus?:D

A propos jeszcze dużych larw, w ramach ciekawostki jeśli ktoś nie słyszał. Rekordzistą w świecie owadów są larwy Titanus giganteus - amazońskiego chrząszcza z rodziny kózkowatych. Długość - 30 cm!!! Pieczone smakują ponoć jak masło orzechowe :-)
pozdrawiam
Crabro

Dark Raptor
15-05-2014, 12:48
Mogą przekroczyć nawet 11 cm, ale najczęściej osiągają poniżej 10 cm.

Trochę ciekawych danych o tym gatunku można znaleźć tu:

Lucanus cervus (http://maria.fremlin.de/stagbeetles/lctable.html)
Jelonek rogacz (http://www.robale.pl/index/2/177)

Dark Raptor
15-05-2014, 12:51
Jeśli dasz im jakieś źródło ciepła i światła (ja trzymam swoje na oświetlonym słońcem parapecie), będą latały znacznie chętniej. Tylko trzeba uważać, by ich nie przegrzać. 25 st. C to takie bezpieczne optimum.

42d3e78f26a4b20d412==