PDA

Zobacz pełną wersję : chrabaszcze/chrzaszcze?



kagetsu
18-05-2014, 14:46
czesc. dlaczego te latajace mutanty - chrzaszcze majowe czy co to tam jest (pelno tego teraz u mnie na osiedlu) leca do ludzi? nie ma wala zebym przeszedl obok takiego i zeby on mnie nie potraktowal jak lotniska. to cos zwiazane z kolorami/zapachem czy co? thx za odpowiedz

Lukas_d2005
18-05-2014, 14:52
Jeśli już to chrabąszcze majowe. JEsteśpewny że o te owady ci chodzi?? Czy ja wiem czy tego jest tak pełno :D <lol>

M_dryas
18-05-2014, 15:19
Te chrząszcze to guniaki czerwczyki (Amphimallon solstitiale).

kagetsu
18-05-2014, 15:37
u mnie tego mozna naliczyc pare setek :/ mam osiedle otoczone jakimis polami i co roku w maju/czerwcu jest tego inwazja

Dark Raptor
22-05-2014, 03:10
Raczej guniaki niż chrabąszcze majowe (jak zauważyli poprzednicy). Ten ostatni gatunek ze względu na chemizację i długi rozwój stał się mniej liczny.

Owady te ciągną do ludzi chyba jako do drzew. Widząc pionowe, duże obiekty i to je myli. Po zorientowaniu się z bliższej odległości, że nie nadajemy się do jedzenia, odlatują.

PS. Mam nadzieję, że rójka już niedługo się skończy, bo na temat guniaków pisałem już kilkanaście postów i maili :P

bolek
23-05-2014, 03:56
A Wałkarz lipczyk ?? miałem kiedyś kilka sztuk (tylko w zakresie popatrzeć i wypuścić) a teraz zastanawiam sie nad dłuższa obserwacją - i tu rodzi się pytanie czy ktoś to hodował ??

Dark Raptor
23-05-2014, 04:06
Hodowla wszystkich chrabąszczowatych jest trudna, powolna i pracochłonna. W sumie nie polecam. Osobiście nie znam nikogo, kto trzymał je dłużej.

Dość dobrze tę problematykę, na przykładzie chrabąszcza majowego, poruszył prof. Burakowski w swojej pracy:
Burakowski B., 1993: Laboratory methods for rearing soil beetles (Coleoptera). Polska Akademia Nauk Muzeum i Instytut Zoologii, Warszawa.

Jaca
23-05-2014, 14:05
Faktycznie, te guniaki czerwczyki są zdziebko wkurzające - 2 razy dzisiaj wieczorkiem próbowały wylądować mi na głowie :]
Fajnie obserwować, jak polują na nie nietoperze...

Predator
29-05-2014, 05:47
A ja je lubie :) Fajnie jak brzęczą przy twarzy jak się w piłke gra :P
A zauwazylem pewną zmianę - mieszkam na 7 piętrze, niegdyś na balkonie miałem tego mnóstwo, wlatywały do domu, wszędzie. A od dwóch lat zauważyłem że chrząszcze dolatująmax do 5 piętra, a u mnei na piętrze ani razu nie widziałem. Skąd ta zmiana wysokości?

42d3e78f26a4b20d412==