PDA

Zobacz pełną wersję : Poszukuję informacji o czarnych wdowach!!!



pbpbp
05-07-2011, 08:07
Co się stanie po ukąszeniu?
Jak je hodować?

Haplopelma Lividum
05-07-2011, 12:43
Porozmawiaj na chacie z Jadzią -ona je hoduje.

posdrawiam

JadziaP
05-07-2011, 13:33
Cze,
ja hoduje 6 gatunkow czarnych wdow. Czarne wdowy sa co prawada jadowite (ale pszczoly tez sa jadowite).
W USA przeprowadzono w badania okolo 2000 przypadkow ukoszen przez czarne wdowy. Jedynie w okolo 6% przypadkow objawy byly powazne (mocne goraczkowane, dreszcze, wymioty) Jeden jedyny przypadek mial beardzo powazne skutki (ale nie smiertelne).
W ostatnich 40 latach nie zanotowano przypadku smirtelnego (w USA).
Nalezy wiedziec ze wdowy nie gonia za nikim anie tez nie skacza na swoja "ofiare". Sa raczej powolne i zaniepokojane udaja niezywe albe szybko uciekaja. Przy odrobinie uwagi nie ma szansy zeby sotac ugryzionym.
CO do hodowli - samice (albo parka) sa trzymane w stosunkowo malych pojemnikach (10x10x15cm, w ostatechnosci obcieta plastykowa butelka po napojach z kilkoma galazkami w srodku).
Karme wrzucamy w siec albo bezposrednio do terrarium. Nawet duze swierszcze nie stanowia problemu dla doroslej samicy.
Temperatura powinna wynosic w zaleznosci od gatunku 22-28°C (najczesciej 22-24°C). Samice zyja okolo 4lat samce o wiele krocej.
W przciagu calego zycia skladaja 10-15kokonow, a z kazdego wylega sie okolo 20-50mlodych. Mlode pajaczki karmi sie muszka owocowka.


JadziaP

pbpbp
06-07-2011, 01:10
Jakby udało ci się je rozmnożyć to moge liczyć na kilka młodych!

Scorpion
07-07-2011, 16:50
Cześć !
Nie wiem na ile to sie przyda, ale oglądałem kiedyś na Discaverym lub Animals Planet program o czarnych wdowach. Omawiano tam między innymi taki gatunek, który potrafi spowodować śmierć u człowieka i to bardzo szybko. Co ciekawsze mówiono tam, że surowica może być podana tylko raz, gdyż za następnym razem już nie pomaga. Nie wiem na ile to była prawda, ale wydaje mi się, że te programy są w miarę obiektywne.

JadziaP
08-07-2011, 00:48
@Autor: Scorpion (---.fnet.pl) napisal:

"......oglądałem kiedyś na Discaverym lub Animals Planet program o czarnych wdowach. Omawiano tam między innymi taki gatunek, który potrafi spowodować śmierć u człowieka i to bardzo szybko. ..."



Faktem jest ze z wdowami nalezy obchodzic sie tak samo ostroznie jak z innymi niebezpiecznymi zwierzetami.
Drugim faktem jest ze tejewizji (ani tez internetowi) nie nalezy wszystkiego wierzyc. Juz Lenin mowil ze telewizja sluzy oglupianiu mas;-)



puszczam dla umiejacych angielski pare linkow:

http://www.emedicine.com/derm/topic599.htm

(tam stoi miedzy innymi, mysle ze wiekszosc potrafi to zrozumiec,
z grubsza biorac - na 13000 zarejestrowanych przypadkow nie bylo ZADNEGO smiertelnego, tekst ponizej, mozna tez poczytac na stronce:

"Mortality/Morbidity: More than 13,000 spider bites were reported to the American Association of Poison Control Centers in 1997, with no deaths; over 1300 of the bites were described as moderate or severe. The reported death rate from documented bites occurs in less than 1% of reported cases. Young children appear to be at highest risk for a lethal bite. "
__________________________________________________ ______

http://www.desertusa.com/july97/du_bwindow.html

tam pisza:
"The venom of the black widow spider is 15 times as toxic as the venom of the Prairie Rattlesnake. But only a minute amount of the toxin is injected with a single bite by the spider, so they are rarely fatal. ....."

co prawda toksyna jest 15razy silniejsza od toksyny pewnego gatunku grzechotnika, jednakze jej mala ilosc przy jednorazowym ukaszeniu jest tak niewielka, ze rzadko ukaszenie konczy sie ciezkimi powiklaniami.

________________________________________________

wasza
JadziaP



P.S. czarne wdowy nie naleza do zbytnio okazalych pajakow ;-))

Scorpion
08-07-2011, 13:19
Oczywiscie podchodze do telewizji (jak i innych publikacji) z rezerwa. Mozliwe, ze w tym programie uogólnili nazwe czarna wdowa, i chodził o jakiś inny gatunek, choć pokazywano pająki które wyglądały jak czarne wdowy. Cóż, jak ktoś wie czy jest taki gatunek pająka niech się odezwie. Ciekawi mnie szczególnie ten brak reakcji organizmu na surowicę po następnych ukąszeniach.

Fryta
09-07-2011, 02:28
Nie znam sie na czarnych wdowach. Tutaj lepiej niech sie wypowiada Jadzia. Z tego jednak co wiem nazwą tą określa sie wiele pająków. Czarna wdowa ta typowa pochodzi chyba z Ameryki ale sa też tak nazywane pająki w Australii i Azji. To duza wina wina tłumaczy. W języku angielskim każdy ptasznik to tarantula. Moze z czarną wdową też tak jest.

JadziaP
09-07-2011, 14:40
cze,

Nie jest mi wiadomo zeby inne rodzaje pajakow nyzywane byla czarna wdowa.
Nazwa "black widow" (czarna wdowa) okresla sie pajaki z rodzaju Latrodectus. Sa one rozpwszechnione w strefie umiarkowanej celego swiata (USA, Srodkowa Ameryka, poludniowa czesc poludniowej Ameryki,
Europa poludniowo- zachodnia, Azja Srodkowa, Australia i poludniwa czesc Afryki,)
W Azji (bylym ZSSR) nazywa sie je np. KArakurt, a w poludniowej Europie Malmignat.
Istnieje okolo 40 opisanych gatunkow.
Sa bardzo jadowite (szczegolnie jezeli wezmie sie wielkosc pod uwage) ale istnieje bardzo wiele innych gatunkow ktore sa o wiele niebeszpeczniejsze.


P.S. nie Fryta, nie kazda czarna wdowa to tarantula.... ;-))

Fryta
09-07-2011, 23:20
nie chodziło mi o to, że czarna wdowa to tarantula bo to oczywiste ze nie. Chodziło mi o to ze nie każdy ptasznik to tarantula.
Ja oststnio na słynnym allegro walczyłem z Gostkiem, który namietnie sprzedawał "Prawdziwą tarantule z Peru"! Gdzie Peru, a gdzie Tarantule? Dopiero po wielu mailach zmienił opis (choć nie wiem czy dobrze rozpoznał pająka) podajac iz jest on "inaczej zwany tarantulą kędzierzawą albo ptasznikiem kedzierzawym". Dla mnie na załaczonej niewyraźnej fotce był to raczej jakis pajak nadrzewny.

42d3e78f26a4b20d412==