PDA

Zobacz pełną wersję : Co to za gatunek ????



caesar
31-07-2011, 16:58
Witam
Od przeszło pół roku mam ptasznika co do którego nie jestem ostatecznie pewien jakiego jest gatunku, przez pewien czas myślełem że juz to wiem, ale jednak nie....
Pytałem juz kilku osób znających sie na rzeczy ale każdy mówi co innego.
W sklepie kupiłem jako "grammostola sp." Czyli ,rozumiem, gatunek jeszcze nie zklasyfikowany, Awikularia (gdy przesłałem jej foto) napisła mi że to Grammostola Aureostriata, kilka miesiecy później Jadzia (również bywalczyni chata) stwierdziła ze to Eupaleastrus Campestratus, dziś zauważyłem tu na stronie nowy opis - Lasidora Parahybana i powiem szczerze ze wygląda dokładnie tak jak mój pająk, jeśli porównam ze zdięciami grammostoli aureostriaty i eupalaestrusa które znalazłem w necie to Lasidora chyba jednak bardziej przypomina mojego ptasznika.
Krótko mówiąć - co to ostatecznie jest ? Zdięcie mojego pająka zamieściłem w załaczniku (widać na nim kika kropel wody bo mi wszedł pod spryskiwacz jak nawilżałem terrarium) Jak widać na zdięciu - odwłok niestety z łysinką :( Troche dziwne bo mając na uwadze jego nerwowy charakter prawie nie biore go na ręke. W każdym razie w miejscu gdzie jest ta łysina normalnie (czyli tuż po wylince) znajduje sie "lusterko"
Czekam na opinie
pozdrawiam

Arrow
01-08-2011, 01:55
ja bym stawial na to co Awikularia, aczkolwiek moge sie mylic znalazlem zdjecie ptasznika bardzo podobnego do tego,

JadziaP
01-08-2011, 05:23
z cala pewnoscia nie jest to Gr. aureostriata, i to z kilku powodow.
1. nie wyglada wogole na Gr. aureostriata.
2. kosztowala o ile sobie przypominam okolo 120zl - czyli o wiele za malo jak na Gr. aureostriata (na zachodzie kosztuja one okolo 70-90eu)
3. gatunek Gr. aureostriata jest znany w terrarystyca od okolo 1,5-2 lat i egzamplarze tej wielkosci (sredniaki) sa na rynku w ogole niedostepne (istnieja albo dorosle osobniki, albo swiezy przychowek o wielkosci 1-2cm rozpietosci)

Nie powiedzialabym ze jest to jakas Lasiodora - choc to mozliwe. Bardziej sklaniam sie do pokrewnej Grammostola rosea ( moze Gr. cala?)

caesar
01-08-2011, 07:10
No ale Rosea nie ma takiego lusterka na odwłoku (u mojego pajaka nie widoczne na skutek łysinki) . Rosey podobnej wielkości też były wtedy w sklepie i kosztowały jednak taniej. Tak jak pisałem na słoiku w którym przeybwał w sklepie widniał napis "grammostola sp." , zapytałem sprzedawce co to takiego a on odpowiedzial ze to rzadki gatunek którego wczesniej nie miał ale jaki.... pomyślał chwile i stwierdził - "grammostola splendida" , o ile wiem nic takiego nie istnieje, przypuszczam ze nie mogąc rozszyfrować owego "sp." rzucił w ten sposób aby uniknąć kompromitacji (że nie wie co sprzedaje).
Dlaczego mimo ze nie wedziałem do końca co to jest kupiłem go jednak ?
- Mianowicie szedłem wtedy do sklepu z zamiarem kupna g. rosey , było ich tam kilka a ponieważ ten pająk (będący według sprzedawcy również grammostolą) wyglądał nieco "atrakcyjniej" głównie dzięki złotawemu połyskowi wiec wybrałem właśnie jego. Czekam dalej na opinie....
pozdrawiam

Jimbo
01-08-2011, 10:16
Skontaktuj się z Rickiem T. Westem. To chyba największy ekspert od ptaszników na świecie.Powinien wiedzieć co to za gatunek. Rick C. West <rickcwest@shaw.ca>.
pozdrawiam.

Jimbo
01-08-2011, 10:17
Jeszcze adres rickcwest@shaw.ca

Arrow
01-08-2011, 10:38
no spoko :), mnie sie tylko wydawalo :)

dzerk
01-08-2011, 13:28
a wg mnie to jest Aphonopelma seemanni
Nie jestem jakims spcjalista ale mam zdjecia baaaaaaaaaaaardzo podobneg

Seemani
03-08-2011, 14:49
Co prawda jestem początkujący, ale uważam,że może to być Phormictopus canceirides.

42d3e78f26a4b20d412==