PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmnażanie



Sir_bonzo
09-08-2011, 17:31
Po czym poznać,ze pająk osiągnął już wiek dojrzały? jak to jest u samcow a jak u samic? Co jeśli nie wiemy po której wylince jest pająk?
Czy to prawda ze jesli pająki są z tego samego miotu to samiec zdechnie zanim samica dojrzeje?

Awikularia
10-08-2011, 06:09
Witam!

Oj, chyba przydałby się artykulik o tym, tyle pytań! Po czym poznać, że pająk jest dojrzały... Niektóre ptaszniki dojrzewają kilka lat, np. Megaphobema robustum, Citharischius crawshayi czy Aphonopelma chalcodes. Mam pięcioletnie samice tych gatunków, które nie osiągnęły dojrzałości płciowej. Ale nie mówmy o tych gatunkach, porozmawiajmy np. o Brachypelmach. No cóż, dorosłe samce można poznać po narządach płciowych. Na przedniej parze odnóży posiada haczyki (oczywiście są gatunki ptaszników, które nie posiadają tych narządów), a na końcach nogogłaszczek narządy płciowe. Są to tak zwane "bulbusy" i wyglądają jak miniaturowe maczugi. Z samicami jest troszkę trudniej. Ale wiadomo, że jak np. B. albopilosum ma 3 cm ciała, to nie jest dojrzała, a taka 6-7 cm prawdopodobnie jest. Teraz ostatnie pytanie. Prawda, samica dojrzewa później niż samiec. Czasami o 2-3 wylinki.
Hmm, myślę, że nie za bardzo nakęciłam...

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==