PDA

Zobacz pełną wersję : Lasiodorides - Lasiodora...



[RED-689]
03-09-2011, 12:43
Lasiodorides - Lasiodora...wychodze z zalozenia ze to ten sam gatunek tylko inne nazewnictwo. Czy sie myle?

small
03-09-2011, 13:48
> Lasiodorides - Lasiodora...wychodze z zalozenia ze to ten sam
> gatunek tylko inne nazewnictwo. Czy sie myle?

To 2 rozne rodzaje.
Rodzaj Lasiodora zostal utworzony przez C. L. Koch-a w 1850 i na dzien dzisiejszy obejmuje 39 gatunkow.
Natomiast rodzaj Lasiodorides jest "mlody" utworzony przez Schmidt-a i Bischoff-a w 1997 obejmuje tylko 3 gatunki.

Podsumowujac sa to 2 odmienne rodzaje (nie gatunki).

[RED-689]
03-09-2011, 14:24
Dzieki za odpowiedz (co prawda troche inna niz oczekiwalem..). Chociaz jak na moje Lasiodora striata a Lasiodorides striatus jakos nie wiele sie roznia.

small
04-09-2011, 06:02
> Chociaz jak na moje Lasiodora striata a
> Lasiodorides striatus jakos nie wiele sie roznia.

Tak, ale to 2 rozne gatunki z tym, ze Lasiodora striatipes a nie striata.

Awikularia
04-09-2011, 06:05
Lasiodora i Lasiodorides to dwa różne gatunki. Oba należą do podrodziny Theraphosinae. Osobiście nie znam nazwy Lasiodora striata lecz Lasiodora striatipes (ale mogę się mylić). Natomiast jest mi dobrze znany ptasznik Poecilotheria striata. Lasiodora striatipes został opisany w 1871 roku, a Lasiodorides striatus w 1996 roku. Masz rację, oba te gatunki niewiele się różnią, kiedy są to maluchy. Pamiętaj, że oba rosną do dość dużych rozmiarów, więc na ostateczny wygląd trzeba będzie poczekać. Oczywiście, jak dorosną, to nie będą się bardzo różnić, ale jednak jakieś różnice w ubarwieniu są. Lasiodory (oczywiście niektóre) i Lasiodoridesy są dość podobne do siebie i na początek może się wydawać, że są takie same. Podobnie jest z Brachypelma annitha i Brachypelma smithi. Ludzie początkujący mają trudności z ich rozpoznawaniem. Ale w miarę upływu czasu nabiera się doświadczenia.

Powodzenia w hodowli.

[RED-689]
04-09-2011, 10:58
Nie mam zadnej z nich ale kataloguje sobie CD :) Mialem kiedys Lasiodora parahybana i sprzedalem 4 dorosle sztuki. Faktycznie spory ptasznik. Co do Poecilotheria to P. striata nigdy nie slyszalem chociaz lubilem te ptaszniki jak mialem (P.regalis, P. ornata i raczej niespotykane w ''polskim obiegu'' P. uniformis..). Sporo nazw wybija sie z Sp. nie wiadomo na jakich zasadach (np. P. metalica).

[RED-689]
04-09-2011, 10:59
Faktycznie mozesz miec racje i o ile sie nie myle to Lasiodora striatipes kiedys nazywala sie striata... chociaz moge sie mylic.

Awikularia
04-09-2011, 12:42
Sp. to oznaczenie gatunku który nie został jeszcze dokładnie opisany, a wiadomo juz, ze sklasyfikowano go np. do Avicularii. Sp. oznacza species czyli gatunek. Czyli Avicularia sp. to gatunek Avicularia, ale jeszcze nie wiadomo jaki.

[RED-689]
04-09-2011, 15:09
Wiem. Chodzi mi to ze czesto na stronach hodowcow umieszczane sa nazwy bog wie skad brane chociaz gatunek nie jest jeszcze opisany. Przyklad - Poecilotheria metalica... (chociaz moze znow sie myle bo zmienia sie tu jak w kalejdoskopie) taki gatunek nie zostal jeszcze wpisany a widzialem juz na kilku stronach taka nazwe....

Kishak
05-09-2011, 01:26
RED jak skatalogujesz to przyślij mi ten CD-ROMik.
Za skromną opłatą :-)

JadziaP
05-09-2011, 13:49
@RED-689

".... Co do Poecilotheria to P. striata nigdy nie slyszalem....."

Poecilotheria striata jest od dosyc dawna znanym gatunkiem w hodowli...


"....i raczej niespotykane w ''polskim obiegu'' P. uniformis.."

jestes pewny ze to byly Poe. uniformis ?
Skad pochodzily ? tzn. od jakiego hodowcy ?


"...Chodzi mi to ze czesto na stronach hodowcow umieszczane sa nazwy bog wie skad brane chociaz gatunek nie jest jeszcze opisany. Przyklad - Poecilotheria metalica... taki gatunek nie zostal jeszcze wpisany a widzialem juz na kilku stronach taka nazwe...."


Poe. metallica zostal opisany przed ponad stu laty przez Pococka (1899)

Gdybys powiedzial "...... Poecilotheria kirki...." to mialbys racje.
O tym gatunku juz sie mowi pomimo ze oficjalny opis jeszcze nie zostal opublikowany (Opis systematyczny wyjdzie na wiosne....)
Po rozmowie z Andrew Smith (to ten od Poe.smithi ale nie ten od Brachypelma smithi...) wiem ze w opracowaniu znajduja sie jeszcz dwa inne gatunki Poecilotherii.

[RED-689]
05-09-2011, 21:48
>jestes pewny ze to byly Poe. uniformis ?
>Skad pochodzily ? tzn. od jakiego hodowcy ?

Na 99,9% byly to P. uniformis. Kupilem je od jednego Czecha a on mial kilka par sprowadzanych z USA (co do USA nigdy nie dogadalem sie z zadnym z tamtych hodowcow... maja jakies ''zaborcze'' podejscie co do Europy tak na moje odczucie..). Byly identyczne jak te w zalacznikach.
Niestety musialem (jak i cala reszta ptasznikow.. chociaz moze jeszcze 'wroce do tej zabawy'..) sprzedac i zajac sie powiedzmy ze zyciem... :(


>Po rozmowie z Andrew Smith (to ten od Poe.smithi ale nie ten od >Brachypelma smithi...) wiem ze w opracowaniu znajduja sie jeszcz
>dwa inne gatunki Poecilotherii.

Z czystej ciekawosci masz moze ich zdjecia ew. nazwy pod jakimi beda figurowac?

Pozdrawiam

[RED-689]
05-09-2011, 21:49
NON PUBLIC :-)

42d3e78f26a4b20d412==