PDA

Zobacz pełną wersję : Jak moge go ogrzać



iron16
30-09-2011, 13:17
Mój pająk ma ok.20-21 C temperatury. Jak moge go ogrzać. Słyszałem że dla naziemnych nie powinno się stosować grzania w podłożu ponieważ to dla nich nienaturalne ponieważ kiedy jest im zaciepło to się zakopują.
Czy to prawda a tak właściwie czy to ogrzewanie jest w zoologicznym i czy jest drogie?

Adrian Furman -AdN-
30-09-2011, 13:25
kabel grzewczy 30 zł

iron16
30-09-2011, 13:32
*Jego się montuje pod terrarium czy jak
*jak zrobić żeby pająk miał temperature zawsze w dzien 25 C. Przecież jak ten kabel będzie cały czas włączony to będzie miał za dużą tempereture, a nie zawsze moge pare razy dziennie włączać go i wyłączać

Metus
30-09-2011, 13:36
Witaj!!
Powiem Tak. Wszyscy na forum mocno mi odradzali wszelkie maty i kable grzewcze (wiesz dlaczego) i dlatego malo nie zamrozilem swego pajka; natomiast Pawel Cieslak w swojej ksiazce pisze, ze "Jesli w pomieszczeniu jest chlodniej, musimy dogrzewac terraria za pomoca kabla grzewczego na dnie zbiornika...." W sklepie zoologicznym powiedziano mi to samo. Kupilem kabel grzewczy o mocy 25W + termoregulator akwarystyczny (laczny koszt ok 60zl) kabel umiescilem w terra na 3/4 pow podloza a pajak zrobil gniazdo na kablu a nie tam gdzie go nie ma... temp na noc ustawiam sobie ok 23stC a na dzien 25-28stC. Jesli zdecydujesz sie na te same rozwiazanie pamietaj abys nie kupowal kabla grzewczego o mocy wiekszej niz 25w i koniecznie kup termoregulator.. Kabel poluz na 3/4 pow podloza i pamietaj o nocnych spadkach temperatur. Pytanie tylko jakiej wielkosci jest Twoje terra. Jesli jest male np jakies pudelko po jogurcie czy sloik to bedziesz mial problem natomiast jesli jest to akwarium lub terra to nie powionienes miec problemu!! Warto dodac ze jak byla niska temp w terra to pajak nie chcial jesc ani sie wogle ruszac a teraz jak juz go podgrzewam zaczal jesc i chodzic. a wlasnie konczy jesc 4 swierszcza :D

Pozdrawiam Metus
nr gg 3092359
metus10@wp.pl

Metus
30-09-2011, 13:37
kabel ukladasz pod torfem czy tez piaskiem. (co tam masz jako podloze)

Pozdrawiam

iron16
30-09-2011, 13:52
no to tak na razie trzymam go w słoiku o średnicy 10 cm. Po wylince którą mam nadzieje że będzie miał niedługo przełoże do do akwarium o wymiarach 25 dł 15 szer 13 wys.

czy ten kabel można naraziemieć położony pod słoikiem no bo chyba się nie zmieści.

Dziewuszka
30-09-2011, 13:57
No dobra, prawda jest taka ze kabel grzewczy nie moze byc stosowany do pajakow naziemnych i podziemnych, najlepiej zainstalowac zaroweczke czerwona i ogrzewac jak sie juz ktos uprze. Co do temperatury jest taka prawda ze pajaki moga zyc w nizszych temperaturach niz wszedzie to pisza :) wiec jesli masz ugotowac pajaka to lepiej zeby mial chlodniej, kabel grzewczy czesto doprowadza do smierci. A co do metusa to ci powiem ze nie mozna zamrozic pajaka chyba ze ma sie w domu 10 stopni a w to wapie. Temperatura 20 stopni jest dobra dla pajaka i nie ma z tym problemu.
Pozdrawiam.

Metus
30-09-2011, 13:58
wejdz na gg moj nr 3092359

Metus
30-09-2011, 14:03
kabel grzewczy na pewno nie doprowadzi do smierci pajaka. jesli on jest szkodliwy to czemu pajak zrobil sobie gniazdo na kablu a nie w tej czesci terra gdzie nie ma tego kabla???? Przeciez mogl sobie wybrac tam gdzie go nie ma!! wiec czemu tego nie zrobil?? jesli ma sie termostat to na pewno nic nie grozi stworzeniu.... moj od razu poczul sie lepiej. =:) a zarowka sluzy przeciez do obserwacji pajaka a nie do ogrzewania bo jak ogrzewac sloik zarowka?? acha a co do kabla to jesli bedzie on mial 25W a nie wiecej to juz na pewno nic sie ie stanie !!!!

iron16
30-09-2011, 14:05
przcierz w niższych temperaturach pająki wolniej rosną i nie chcą jeść.
Dziewuszko jak to wytłumaczys. Czy mzm czekać dłużej żeby zobaczyć go dużego?

Jaca
30-09-2011, 14:54
Postaw słoik z pająkiem z tyłu na lodówce, na jakimś styropianie, aby zniwelować drgania. Lepiej jeśli nad lodówką na ścianie powiesisz jakąś pułeczkę i tam postawisz słoik z ptasznikiem.
Ja trzymam moje małe rosea na szafce nad lodówką i zamrażarką (zamrażarka stoi na lodówce), prawie pod sufitem.
W chłodniejsze dni temperatura była 24*C, a teraz, jak się ociepliło, to temperatura dochodzi nawet do 26*C.

Metus
30-09-2011, 15:25
Pomysl moze i nie glupi. szkoda tylko ze mozliwosc obserwacji jest kiepska

Atrax Robustus :-)
30-09-2011, 15:51
U mnie prawie mozliwosci obserwacji na razie nie ma, no ale jeszcze sie naobserwuje.
Ja tam jestem za zarowka. Kabel grzewczy uzywam tylko dla weza.

Moze i pomysl Metusa jest dobry, jednak chyba troche ryzykowny. Ja uzywam zarowek i w dzien jest 25-26 stopni, a w nocy 21.

Acha: chcialbym jeszcze przypomniec, ze im bardziej sie pajaka podgrzewa, tym jego metabolizm jest szybszy i tym szybciej rosnie, w polaczeniu z bardzo dzestym karmieniem powoduje jego szybsze starzenie sie i w konsekwencji krotsze zycie.

Tak czy siak ja uzywam zarowki, chociaz jest wiele mozliwosci.

Moj pajak jest aktywny w tej temperaturze.

Jednak chyba dla pajakow nadrzewnych kabla grzewczego mozna uzywac.

Pod ziemia, to on sie chowal nie bedzie :D

Metus
30-09-2011, 16:16
Osobiscie uwazam ze zarówka nie zdaje egzaminu jesli chodzi o podgrzewanie terrarium. Zarowka nie podgrzeje temp o 10stC. A pozatym jak tu ogrzewac zarówka jesli akwarium czy terra jest zasloniete od gory tak zeby pajak nie wyszedl i zarowka ktora swieci przez szybe duzo nie da, natomiast do terra zarowki tez nie mozna wlozyc gdzyz grozi to poparzeniem pajaka. W przypadku irona16 zarowka nie jest mozliwa gdyz pajaka trzyma w sloiku, wiec jak tu ogrzewac zarowka????

walter
30-09-2011, 16:23
... pozostaje tylko kuchenka mikrofalowa ... a tak powaznie, oto link do krotkiego ale dosyc dobrego artykulu "Grzejniki sa do grzania, nie do gotowania" : http://www.arachnophiliac.com/burrow/heaters.htm

Atrax Robustus :-)
30-09-2011, 17:17
A ja ten problem rozwiazalem. Kupilem fauna boxa. Jest tam miejsce na wlozenie gwintu z zarowka, ktora tam wrecz IDEALNIE pasuje.
W fauna boxie trzymam kubek po smietanie, w ktorym siedzi pajak. Kubek jest przykryty.

W dzien dodatkowo chodzi lampka pokojowa, choc to niezbyt ekonomiczne rozwiazanie. W kazdym razie jak na razie wydaje sie, ze jest dobrze.

Dziewuszka
01-10-2011, 17:30
Niech sie Awikularia wypowie na temat kabla grzewczego....powtarzala to 150000 razy ja powtarzam po niej bo sie sprawdzilo....ale z was kurde nie dowiarki widac ze nie czytacie dokladnie forum...sprawa kabla grzewczego dla pajaka byla poruszana mnoooooooooooogo razy...Awik niech sie wypowie.
Pozdrawiam.

Metus
02-10-2011, 02:51
a ja jeszcze raz powtarzam ze kabla nie trzeba klasc na calej powierzchni podloza w terra. mozna np na 1/2 pow podloza i wtedy temperatura w terra jest ok a pajak wybierze sobie miejsce na gniazdo tam gdzie sam zechce. jak mu bedzie zle na kablu to zrobi sobie gniazdo tam gdzie go nie ma. ;]

Atrax Robustus :-)
02-10-2011, 03:55
Ja kabla uzywam tylko dla weza.
Wiele osob mi juz kabelek polecalo dla ptasznika, ale po co mam stwarzac mu niezbyt naturalne warunki, skoro zaroweczka mi naprawde wystarczy :]
http://www.mediawatchers.nl/smileys/petrood.gif

Frontside
02-10-2011, 05:02
Podtrzymuje teorie Dziewuszki a co za tym idzie Awikularii i wielu innych osób ktore twierdza ze kabel grzewczy jest niedobrym rozwiazaniem. Terrarium kazdego z moich ptasznikow podgrzewam zarowka i jest oka1 Temp w dzien jest od 25-27 stopni a w nocy bez oswietlenia jest 20-221 stopni! Zarowke mozna przeciez umiescic w terra tak aby pajak sie do niej nie dostal i nie poparzyl!!! Nie polecam kabla grzewczego!!!

Dziewuszka
02-10-2011, 05:09
A Metus...pajak naziemny nie robi gniazd....to nie ptak tylko ptasznik (pajak) i jezeli mu goraco to sie zkopuje a tak wogole to sobie lazi...nawet jak kabel grzewczy masz na polowie terra to wez pod uwage ze ziemia jest wilgotna czyli ma w sobie wode...a to oznacza ze wda sie ogrzewa po calej powierzchni jednakowo...i on nie ma wyjscia musi na tym siedziec...pozdrawiam.

Jaca
02-10-2011, 08:10
Metus, szczerze Ci współczuje tak zmasowanego ataku. Tym bardziej, że co poniektórzy zaczynają "swoją jedyną słuszną teorię (sposób)" uzasadniać w tak śmieszny i niedorzeczny sposób :)
Nawet jeśli Twoje ptaszniki czują się świetnie, w stworzonych przez Ciebie warunkach, to do niektórych osób nie przemawia żadna argumentacja. Oni doznali już chyba jakiegoś skrzywienia psychicznego na sam widok zestawienia tych dwóch słów (zwrotów): "kabel grzewczy", "ptasznik".

Metus
02-10-2011, 08:27
Co do tych gniaz to moze zle okreslilem. U mnie torf jest w stylu wlosa kokosowego (lekki jak piora) on sobie tam ryje jak kret. a najwiecej przesiaduje sobie w rogu terra i ja to nazwalem tym gniazdem. wykopal sobie dziore i siedzi. A co do tego rozchodzenia sie ciepla to moze i macie racie ale.... Temperatura u mnie w pokoju jest zbyt niska i zarowka nie podgrzeje nawet do 24stC. Od momentu kiedy zastosowalem kabel grzewczy moj kendzior jest ruchliwy i zarloczny jak ten "chomik" a wczesniej wogole nie chcial sie ruszac.

Metus
02-10-2011, 08:32
Widzisz. Osobiscie uwazam, ze kazdy ma prawo miec swoje wlasne zdanie. Niektorzy wypowiadaja sie na temat swoich obserwacji a niektorzy gadaja aby gadac........ Kazdy na pewno na swoj sposob ma racje ale gdzie jej jest najwiecej to juz musi zdecydowac osoba stawiajaca watek.

Atrax Robustus :-)
02-10-2011, 08:55
Gdzie jest najwiecej racji, musie zdecydowac ten, kogo to dotyczy, czyli
http://terrarium.com.pl/forum/smithi.gif
:)

Nie jestem za kablami grzewczymi z przyczyn wiadomych.
Wole zarowke, bo utrzymuje mi sie idealna temperaturka.

Ale skoro Metus mowisz, ze z tym kablem pajak czuje sie lepiej, niz wczesniej, to znaczy, ze nie powinienes go poki co zmieniac.
W koncu chodzi o to, zeby zwierze czulo sie dobrze.

W sumie najlepiej jest obserwowac zachowanie pajaka i jezeli przez dluzszy czas widac, ze cos jest nie tak, wtedy nalezy zaczac szukac czynnika, ktory to spowodowal.

Ja kabel grzewczy zastosuje tylko przy P. regalis i to tez niepredko, bo zanim ona urosnie, to troszeczke portwa, a wtedy dopiero ja do terrarium przeprowadze.
Z ptasznikami nadrzewnymi nie powinno byc przy ogrzewaniu kablem takich problemow
Na wszelki wypadek wyprobuje sposob Metusa i dam tylko w pewnej czesci terrarium kabel. W sumie nic pajakowi sie nie stanie, bo i tak nie buduje sobie kryjowek pod ziemia, tylko wsrod roslinnosci.

Metus
02-10-2011, 11:39
paietaj tylko o termostacie........

Fryta
03-10-2011, 15:33
hmmmmmmm
a ja ujmę to tak:

kabel tak - jeżeli masz dość chłodny pokój i kilka terra do ogrzania. Kabel powinien ogrzać terra do dolnej wartości temp dla danego gatunku pająka (temperatura nocna). W ten sposób go nie przegrzejesz, a dobierzesz dla niego odpowiednia temp. W dzień dogrzewasz słabą żarówką.

kabel nie - jeżeli to ma być jedyne źródło ciepła. Szkoda gotować pająka.

W obu przypadkach kabel powinien ogrzewać tylko część (30-75%) powierzchni terrarium.

42d3e78f26a4b20d412==