PDA

Zobacz pełną wersję : Legalne ?



Gubrin
22-10-2011, 12:00
Witam.

Ostatnio bylem sobie w zoologiku w Olsztynie i obejrzalem fajoskie terrarium (fajnei urzadzone) oraz pajaka w nim ... :P i jak to zwykle bywa zapragnalem sobie jednego kupic. Nie nie z tego sklepu (chociaz kto wie) i nie akurat tego pajaka (chociaz tu tez sie zobaczy) ale ogolnie ptasznika ... Naczytalem sie naczytalem i juz mi sie podoba :P

Teraz male pytanko. W Polsce podobno jest zabronione chodowanie zwierzat jadowitych ... ptaszniki sie do nich zaliczaja wiec jak to jest ? Jest jakis wyjatek ? Czy moze przepisy sa tak dziurawe, ze wlasciwie to nic nie moga wam zrobic (jak tak to chetnie bym uslyszal jak sie z tego wytlumaczyc) ? Nie chodzi mi tu o to, ze nie chce lamac prawa i wogle ... Polskie prawo jest tak zagmatwane i tak powalone, ze az boje sie ile przepisow lamie dziennie ... Chodzi mi dokladnie o przypadek, gdyby mnie pajak uwalil w reke albo co .. Trzeba lyknac wapno i sie rozluznic to wiem, ale ... Gdy to nie pomoze zostaje leciec do lekarza .. i co mu powiedziec ? Jezeli chodowla jest legalna i mozna to robic to ok, ale jak jest to zabronione ?

No wlasnie ... Czekam na odpowiedzi.

Pozdrawiam.

walter
22-10-2011, 12:10
Nie wiem, jak to wyglada z prawnego punktu widzenia w Polsce - w Kanadzie jest to zupelnie legalne.
W kazdym razie zasada jest jedna:
... wyluzuj sie, pomysl o tym co najbardziej lubisz robic ... i zacznij to robic ... :-)

walter
22-10-2011, 12:16
Nie sadze jednak, zeby lekarze mieli obowiazek meldowac na policje o przypadku ukaszenia przez ptasznika lub inne jadowite zwierze, tak jak w przypadku ran postrzalowych ...

Atrax Robustus :-)
22-10-2011, 12:17
walter -- chlopaki nie placza :D

Gubrin
22-10-2011, 12:39
Wsumie tego ptasznika sobie pewnie tak czy siak kupie jak tylko sklece terrarium ... Ale z ciekawosci pytam ... Wiem ze w polskim prawie z dobrym prawnikiem mozna sie wybronic z nie jednego ... Ale zastanawiam sie ... jezeli nei stanowi ich jad zagrozenia dla zycia to wsumie powinny byc dozwolone ... Ale coz polskie prawo jest po#$% ...

Jezeli chodzi o lekarza to wsumie mozesz trafic na takiego co nei zglosi a mozesz na takiego co zglosi ... wiec roznie to bywa ... W polsce ludzie a hmm malo tolerancyjni coby nie powiedziec dosadniej ... Coz co kraj to obyczaj a Polska jest krajem w wiekszosci skur#$%^ tak w rzadzie jak i w okolo nas ....

A jak wasze przygody z pajakami ? Ugryzly was kiedys ? Musieliscie po tym isc do szpita ? Czy moze wycieczki do szpitali sa raczej dla alergikow ? A jak juz poszliscie do szpitala to jak wygladala ta niecodzienna wizyta ? :P

Pozdrawiam.

Metus
22-10-2011, 12:50
Cze!!!! :)))))))))
Wiesz! co do tych spraw legalnosciowych to uwazam ze pajaki sa jak najbardziej legalne. Uwazam tak dlatego, ze chociazby nawet nie mozna bylo sprzedawac ich w sklepach, a pozatym sprzedawcy bali by sie. Kolejna rzecz to to, ze w Łodzi jest gielda gdzie zupelnie legalnie mozna kupic sobie pajaka. Sklepy zoologiczne nabywaja wlasnie tam. Jesli nie mozna by bylo sprzedawac a juz napewno posiadac pajaka to po co by ci sprzedawcy kupowali te pajaki na tej wlasnie gieldzie!! Taaak. Acha a tak pozatym to na niektore pajaki trzeba miec zaswiadczenie, ze pajak jest z chodowli a nie z odlowu. Chodzi tu przedewszystkim o gatunki pod ochrona. A tak z drugiej strony to skad ktos tam bedzie wiedzial, ze masz pajaka w domu.... przeciez nie masz tego na czole napisanego... Heh a co do tych zaswiadczen o pochodzeniu pajaka... he he he... to ciekawe skad mozna takowe dostac... jeszcze nieslyszalem zeby ktos wystawial taki dokument.....

Gubrin
22-10-2011, 12:57
Mateus dzieki za odpowiedz :P wsumie mozna zawsze zwalic wine na kogos innego :P on zwali na innego i tak w kolko :) hyhy Co do tego skad by wiedzial to w 1 poscie jest ... chodzi ogolnie o sytuacje gdy mnie pajak uwali w palucha i bede musial isc do lekarza (jak by wapno i odpoczynek nie pomogly) ...

Wsumie to fakt, jezeli w sklepach sa te gatunki to powinny byc legalne .. chociaz kilka ladnych lat temu gdy bylem jeszcze malym smarkaczem, w jednym sklepie plywal sobie raz ladny kawalek krokodyla :P Mogl to byc oczywiscie siakis kajman czy cos innego ale tak czy siak raczej neizbyt legalny ... :]

I wiem rowniez, ze na niektore pajaki trzeba miec zaswiadczenie o pochodzeniu :P Ale fakt kto by takie wystawial ? Wsumie to chodowcom to nie sprawilo by zbyt duzego problemu ? Ale z reguly oni maja parke nie wiadomego pochodzenia ... i tak dalej ...

Pozdrawiam. Moze ktos jednak odwiedzil lekarza po pocalunku swojego pajaczka ? :P

Atrax Robustus :-)
22-10-2011, 14:53
Gubrin --> ten zakaz zlyszalem tylko w odniesieniu do wezy i Heloderm.
O ile wiem, to gady jadowite sa zabronione (nie wiem, czy pajaki tez nie) i nie jestem pewien, czy nie potrzeba jakiegos papierka, zeby to bylo legalne, ale kierujac sie czysta analogia: Kazdy szanujacy sie sklep zoologiczny ma w swoim posiadani przynajmniej kilkanascie ptasznikow, a z tego co wiem, to hodowca nie musi przedstwaic zadnego pozwolenia na hodowle, ani azdnego papierka nie otrzymuje od sprzedawcy.

Metus
22-10-2011, 17:10
no wlasnie!! dobrze gadasz Atrax.... Ej ludzie dajcie mu wódki... tzn łudki Bols.... a tak przy okazji Gubrin to jak by sie tak dobrze przyjrzec to moj nick to Metus.....:))))) Pozdroooooooooo

Gubrin
23-10-2011, 12:07
Ajjj sorx Metus rzeczywiscie troszke przekrecilem nicka :]

Raz jeszcze sorx. i Pozdrawiam.

Metus
23-10-2011, 13:41
no i zeby mi to bylo przedostatni raz............ :D

42d3e78f26a4b20d412==