PDA

Zobacz pełną wersję : pytaneczko



Paweł Chrobrowski
23-10-2011, 10:36
czy kedzierzawy ugzryzl czlowieka odnotowano juz taki przypadek ??

shakadu
23-10-2011, 10:45
"Znany jest mi przypadek ugryzienia przez gatunak uznawany za łagodny i mało jadowity - Brachypelma albopilosa, który dla pokąsanego miał bardzo poważne skutki i omały włos nie zakończył się jego śmiercią"

cytat z książki Pawła Cieślaka "pająki ptaszniki"

pozdrawiam mexykańską armie rewolucyjną

Atrax Robustus :-)
23-10-2011, 10:48
Pawel --> na gg pisales mi juz, ze Twojego kumpla twoj kedzik urabal :)
W takim razie sa juz 2 przypadki ;D

Pablos
23-10-2011, 11:25
Gdzieś na jakieś anglojęzycznej stronie widziałem ranking ukąszeń ludzi przez ptaszniki, przez nich hodowane w USA..Zgadnijcie, który gatunek zwyciężył w tym rankingu??/zresztą fatalnie przygotowanym..poważne błędy metodologiczne, więc radzę podchodzić z dużą REZERWĄ;))/
Była to Brachypelma smithi.. Chyba tylko dlatego, że jest to najczęściej hodowany pająk w Stanach.. Moja Niunia nikogo jeszcze nie dziabnęła.. w ogóle jest jakoś mało agresywna..wyrażnie zaniża statystyki;)))..
Co do B.albopilosum.. tam nie była wcale uwzględniona...wyjątkowo poczciwa istota.. kąsa chyba tylko wtedy, gdy coś ją np. zjada..;))) Bardzo rzadko i jakby niechętnie wyczesuje włoski z odwłoka. Pod tym względem absolutnie polecam!!!
Pozdrawiam;)

Silicon
23-10-2011, 11:28
Z całą pewnością mech torfowiec, tylko mocno podsuszony. Nie znam się na gatunkach i nie podam nazwy, ale rośnie w takich zbitych kępach. Tu go ktoś roztrzepał na dno. Rośnie w bardzo wilgotnych miejscach.

Pablos
23-10-2011, 11:55
A tak serio .. myślę, że jeśli już dojdzie do pokąsania człowieka przez kędzierzawca, to efekt może być groźny i nie chodzi tu bynajmniej tylko o samą toxyczność jadu /no chyba, że pokąsane zostanie małe dziecko lub wiekowa staruszka i to przez kilka dorosłych okazów/.. co o fakt UCZULENIA na jad ptasznika kędzierzawego..tak samo jak można być uczulonym na jad pszczół czy os.. Dla zainteresowanych reakcja ma charakter alergii typu I wg Gelle-Coombsa, czyli typu anafilaksji. W najgorszym przypadku będzie to WSTRZĄS ANAFILAKTYCZNY, z dramatycznym spadkiem ciśnienia tętniczego i ogólną zapaścią naczyniową..konieczna jest tu natychmiastowa pomoc lekarska z przyczyn ŻYCIOWYCH!!! Chyba Pawle ten przypadek miałeś na myśli... Pozdrawiam:)

Atrax Robustus :-)
23-10-2011, 13:15
Racja.
Anafilaksja jest niesamowicie grozna !
Na poczatku jest sie niesamowicie bladym, to czerwonym, a potem nieslychane skoki cisnienia. Takie wlasnie uzadlenia pszczol powoduja wiecej zgonow niz ukaszenia innych zwierzat.
Najlepiej przed kupnem ptasznika jest wiedziec, czy jest sie uczulonym na jad owadow. Na pewno wiedza to ci, ktorych juz uzadlila pszczola lub na przyklad ukasil komar.
Tacy ludzie uczuleni na jad pszczol powinni miec zawsze przy sobie dawke insuliny.

Huhros
23-10-2011, 14:19
no to świetnie... po Rosea-killerach nastał czas Kędzior-killerów

Jaca
23-10-2011, 14:22
Eghem..., dawkę czego Atrax:) ? insuliny?
Sorki, że się czepiam słówek, ale insulinę to chyba chorzy na cukrzycę...
Prawdopodobnie chodziło Ci o adrenalinę.

Atrax Robustus :-)
23-10-2011, 14:23
Tak w ogole, to ukaszenie kedzierzawca dla uczulonego moze byc o wiele grozniejsze niz ukaszenie Haplopelmy lividum dla zdrowego.

Fryta
23-10-2011, 17:04
hmmmmmm
z uczuleniem to jest tak, że możesz mieć alergie na jad osy czy pszczoły (zbliżone składem) a nie mieć na pajaka. Odwrotnie też. Alergia na jad owadów nie oznacza alergii na jad pajęczaków. Zreszta wśród samych pajęczaków są różnice i można mieć alergię nie na każdy gatunek. To, że masz alergie na albopilosę nie oznacza alergi np na avicularie. Tak mi przynajmniej kiedys odpisał jeden z alergologów udzielajacych porad w internecie (w jakimś poscie już to kiedyś pisałem).

Atrax Robustus :-)
23-10-2011, 17:56
Przypominam sobie, ze juz pisales to kiedys.
Moze to bylo jeszcze na www.terrarium.ht.pl
W kazdym razie mojemu tacie (ktory jest uczulony na pszczoly) alergolog mowil, zeby zachowal ostroznosc i nie ingerowal w moja opieke nad pajakami, bo nie wiadomo, czy po ukaszeniu nie wystapi reakcja alergiczna.

Pablos
23-10-2011, 18:20
I Atrax i Fryta macie racje.. jutro Wam napiszę dlaczego tak jest..bo zasypiam, a post będzie dłuuuuuuugi;))))) Hej:)

Fryta
23-10-2011, 18:23
Oto wypowiedź alergologa:
"Bardzo rzadko zdarza się alergia na jad owadów
błonkoskrzydłych (pszczoły, osy), której objawem może być wstrząs
anafilaktyczny, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Być może jad
skorpiona czy pająka ptasznika również może wywołać tak groźną reakcję
alergiczną ale u osoby uczulonej na jad tych zwierząt. Należy przypuszczać,
że prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej na jad tych zwierząt
jest takie samo u osób z innymi objawami alergii jak i u osób bez objawów
alergii. O ile mi wiadomo jad tych zwierząt jest groźny dla ludzi
niezależnie od objawów alergicznych, których prawdopodobieństwo wystąpienia
jest bardzo małe."

Atrax Robustus :-)
24-10-2011, 08:35
Skoro Pablos na razie nic nie napisal, to osmiele sie cos nabazgrac...
Mam nadzieje, ze to nie bedzie sie roznilo od faktow i nie namieszam Wam w glowach, dlatego please Pablos skoryguj to i dodaj jeszcze troche, bo to, co napisze raczej moze odbiegac troche od prawdy, bo juz dawno o tym nie czytalem i sie nie "doksztalcalem".

A wiec nie bede juz sciemnial tylko...:
Anafilaksja (reakcja anafilaktyczna) o ile pamietam, to reakcja zachodzaca miedzy antygenem, a przeciwcialem na powierzchni komorki. O ile pamietam, to chyba byla to odpowiedz immunologiczna I typu (ale nie jestem pewien).
W tej reakcji biora udzial przeciwciala IgE.
Po polaczeniu ze swoistym antygenem (tym takim bedacym na powierzchni komorki) nastepuje wydalenie z komorki wielu zapalnych mediatorow.
Reakcje anafilaktoidalne roznia sie od anafilaktycznych tym, ze nie zachodzi jedynie reakcja miedzy przeciwcialem, a antygenem, a nastepuje reakcja miedzy mediatorem, a komorka, czyli w sumie logicznie to i na tkanke dziala.
Sa rozne rodzaje mediatorow i tak na przyklad: Prostaglantydy oddzialywuja bardzo niekorzystnie na skurcze oskrzeli i przepuszczalnosc naczyn.
Histamina moze z kolei powodowac szereg tak malo (niby) znaczacych objawow, jak pokrzywka na skorze, a moze tez nastapic obrzek sluzowki oskrzeli, czy tez rozszerzanie sie naczyn.
Jak mozna wywnioskowac z z w/w przykladow, wiekszosc tych mediatorow dziala bardzo silnie na miesnie gladkie (ktore, przypomne buduja wewnetrzna czesc naczyn krwionosnych). I tak na przyklad leukotrieny poowoduja bardzo silne skurcze miesni gladkich oskrzeli.
eosinophil chemotactic factor of anaphylaxis (mam nadzieje, ze dobrze ta nazwe napisalem) z kolei powoduje wieksze uwalnianie sie innych mediatorow zapalnych (tak mi sie przynajmniej cos przypomina) oraz (czego jestem pewny na 100%) powoduja wieksze naplywanie eozynofilow. Eozynnofile to jedne z elementow bardzo znanej tkanki lacznej - krwi. Sa to jedne z bialych krwinek, a nie owijajac w bawelne, to to sa granulocyty kwasochlonne), pod mikroskopem mozna je dostrzec, jako komorki posiadajace dosc duzo sporych ziarnistosci.
Ale zamulam... :)
Jesli jeszcze nikt nie zasnal, kto to czyta, to gratuluje !
Wlasciwie to jest uogolniona "konstrukcja" anafilaksji, ale teraz pora przejsc do tego, co jest najbardziej interesujace:
Przy wystapieniu anafilaksji, moga wystepowac 2 rodzaje objawow.
Jeden moze byc ogolny, a drugi miejscowy.
Miejscowy charakteryzuje sie (jak pisalem powyzej) wystapieniu zmian na skorze, takich jak wysypka, spowodowana bezposrednim kontaktem z alergenem, ktorym moze byc np jakis dezodorant lub cokolwiek innego, a takze zjedzeniem pokarmu, ktory moze sie okazac alergenem.
Ale nie o to chodzi.
Wystepuje jeszcze objaw ogolny, ktory moze wywolac zmeczenie/pobudzenie itd.
Tak wiec ogolnie anafilaksja nie jest taka grozna. Najgorzej jest, jak ludek ma wysokie stezenie IgE w surowicy, wtedy moze zajsc u niego reakcja zagrazajaca jego zyciu np zawal miesnia sercowego, pobudzenie blednika (lub przeciwnie).
No i teraz to, co przwdopodobnie wystapilo u tego gostka, ktorego uzarl kedziorek i ktory o malo nie wyladowal w skrzyneczce (gostek).
Najostrzejsza forma odpowiedzi anafilaktycznej to wstrzas anafilaktyczny, ktory moze bezposrednio doprowadzic w szybkikm czasie do smierci.
Reakcja zachodzi bardzo silnie w organach posiadajacych miesnie gladkie (w bardzo waznych dla zycia organach), ale szczegolnie ostro zachodzi w ukladzie krwionosnym i oddechowym.
Juz wkrotce na poczatku wstrzasu anafilaktycznego, czlowiek zaczyna miec dziwnie zabarwiona skore. Jest ona na poczatku zaczerwieniona, ale w krotce robi sie blada, jak sciana lub wrecz sina !
To, wraz z goraczka i innymi objawami to reakcja ogolna.
Pozniej nastepuja dalesz, powazniejsze objawy, takie jak bronchospazm (powoduje to zaburzenia oddychania), a takze tachykardia i hypotonia - uklad krazenia.
Te 2 rodzaje zaburzen juz moga doprowadzic do smierci poprzez niedotlenienie niezbednych dla zycia organow (z czego najbardziej wrazliwy jest mozg). Dlatego wlasnie, kiedy osoba, u ktorej przebiega wstrzas anafilaktyczny jest cala blada, to znak, ze cos zlego dzieje sie z jej krazeniem.

No to staralem sie opisac to jakos, ale troche tu pewnie namotalem, wiec prosze bardzo o zdanie specjalisty(ow).

42d3e78f26a4b20d412==