PDA

Zobacz pełną wersję : Tylko dla orlów -wykopanie pająka



noradarling
04-11-2011, 14:31
Mam pająka podziemnego który cieszy się dość zlą slawą. W związku z tym mam pytanie jak wykopać pająka z 25 cm ziemi tak by nie zaszkodzić zwierzakowi oraz nie narazić się na ucieczkę pająka.

Atrax Robustus :-)
04-11-2011, 14:42
Najpierw moze sprobuj zachecic lividum do wyjsca przez wibracje na powierzchni torfu.
Czyli poprostu wrzuc swierszcza.
Najlepiejby bylo, gdybys znal polozenie pajaka, zanim go wykopiesz.
Ja z kolega mielam to szczescie, ze wiedzielismy, gdzie jest pajak, bo poprostu odkleilo sie tasme od terrarium i mozna bylo zobaczyc pajaka (akurat siedzial przy szybie). No to on pilnowal, czy pajak nie ucieka, a ja wykopywalem torf.
Oprocz tego, to kompletnie nie mam pomyslu, w jaki sposob go wywabic. Wieksze drgania raczej go splosza i zacheca do jeszcze glebszego zaszycia sie, a nizeli sklonia go do wyjscia.
A z tym odkopywaniem torfu to badz ostrozny...

noradarling
04-11-2011, 14:48
No wiem.
Do tej pory robilem to czego sie nauczylem w przedszkolu tzn."babkę" hehehe

Pająk zawsze byl na dnie pojemnika a po zrobieniu "babki" znajdowal się na górze i sam przechodzil korytarzem w dól.

Potem rozgarnialem torf i lapalem pająka.

Ale on byl wtedy mniejszy.

Atrax Robustus :-)
04-11-2011, 14:51
Heh.. teraz babka chyba odpada ;]

Najlepiej chyba faktycznie z ta przyneta kombinowac. Najepiejby bylo, gdybys wiedzial, gdzie mniej wiecej pajak sie zanjduje, bo nie uszkodzilbys pajaka.
Ja na szczescie wiedzialem dzieki tej tasmie klejacej.

noradarling
04-11-2011, 14:54
Ja mam taśmę -wiem co robi pająk

daczan
06-11-2011, 06:33
ja proponowal bym Ci zadzwonic po jakis dobrych archeologów
oni sa cierpliwi delikatni i lubia sie paplac w ziemi a na dodatek sprawia im to wielka pezyjemnosc
;)
pozdrowka i powodzenia

Sklipkan
09-11-2011, 02:32
Tak czytam i czytam o tym wykopywaniu i myślę sobie,czy by nie zastosować plastikowych peszli (rurek) o odpowiedniej średnicy ..?
Można z nich utworzyć sieć korytarzy,tak by ich wyjścia znajdowały się w wiadomym nam miejscu.. .Całość przykrywamy podkładem.
Tym sposobem,gdy chcemy przeprowadzić pająka,wystarczy dostać sie do końcówek peszla i je czymś chwilowo zatkać,może to być kawałek np.gąbki... System korytarzy jest zabezpieczony z pupilem
w środku.Skąd pewność,że on tam jest? Wystarczy rozejrzeć się po terrarium,czy nie ma innych tuneli ! Jest tylko jeden dylemat mojego pomysłu..,czy nasz pająk zechce mieszkać w naszej konstrukcji ?! Pozdrawiam !

kamyk
17-11-2011, 12:55
Może spróbuj go wywabic na powierzchnie najlepiej jakims patyczkiem szturchajac pajęczynę na zewnątrz.

Szymon_czarodziej
17-11-2011, 13:42
Mam także pająki podziemne i mam troszke inny patent. Zazwyczaj próba wydostania pająka spotyka się ze zmianą podłoża w terrarium więc "ziemia" i tak idzie do kosza. Otóż, na początku staram się przewidzieć gdzie może być korytarz pająka w celu ustalienia miejsca kopania. Używając łyżki lub innego sprzętu kopię w miejscu gdzie wiem że pająka na pewno nie ma. Jak już się dokopę do dna terra i zostawię tylko część w której jest pająk zaczynam pokolei zdejmować warstwę za warstwą podłoża znad pająka. Kiedy trafiam na korytarz to kopę w innym miejscu. W końcowym etapie pająk zostaje w najgłębszym korytarzu i ewentualnie wychodzi na odkopany już teren. Dalej jest prosto, po prostu łapię go do kubka od herbaty i szybko przenosze do terra zastępczego :)
Chcąc zaplanować korytarze pająka, przed wpuszczeniem go do terra robię dziure w kierunku szklanego boku terrarium. Pająk korytarz ten na pewno poszeży i pogłębi ale kiedy dojdzie do szyby to będzie kopał wzdłuż niej tworząc korytarze "zazwyczaj" na widoku.
Jak na razie udało mi się pokazać pająkowi gdzie ma kopać bezbłędnie przez pare lat. Cóż może mu się podobało :)
Aha, mam dorosłego i młodego Hysterocrates gigas.

Pozdrawiam
Szymon

42d3e78f26a4b20d412==