PDA

Zobacz pełną wersję : JADOWITOSC PTASZNIKOW



JadziaP
12-11-2011, 12:47
kto wie cokolwiek na temat "Jadowitosci ptasznikow" ?

Atrax Robustus :-)
12-11-2011, 14:20
W sumie kazdy slyszal, ale to temat pod dyskusje.
Moge powiedziec, ze slyszalem, ze wszystkie ptaszniki sa jadowite.
Ale ta "jadowitosc" to rzecz wzgledna. Punkt widzenia smienia sie od punktu siedzenia. Przykladowo powiem teraz, ze najjadowitszym ptasznikiem na Ziemi jest Atrax robustus, ale z punktu widzenia psa, ten ptasznik jest tym, czym dla nas jest kedzierzawiec. Rozne organizmy reaguja na jad inaczej i pojecie jadowitosci mozna roznie interpretowac.

walter
12-11-2011, 14:38
Jadzia, pytasz powaznie?
Podejzewam, ze wiesz na ten temat wiecej niz my tutaj razem wzieci do kupy! http://www.mediawatchers.nl/smileys/cool_shades.gif

Dobry artykul na temat "jadowitosci ptasznikow" jest tutaj:
http://www.arachnophiliac.com/burrow/tarantula_dangers.htm

Niezly artykul na temat jadu G.Rosea:
http://www.buffalo.edu/reporter/vol31/vol31n32/n9.html

Atrax Robustus :-)
12-11-2011, 15:00
Hehe
Jadzia wie o wieeele wiecej na ten temat, wiec nie chcialem sie blaznic i opisywac jad poszczegolnych gatunkow :]

walter --> przyznam, ze niesamowicie ciekawa strona !!!!!!!!!!

huh...

JadziaP
13-11-2011, 01:47
nie o to chodzi "czy wie, czy nie" ale o

KONKRETNE, OPARTE BADANAIAMI LABORATRYJNYMI PUBLIKACJE.
Nie chodzi o zaslyszane na jakichs komercyjnach kanalach telewizyjnych
(do nich naleza wszystkie "Discovery..."), takze publikacje w niby-naukowych czasopismach sa nic nie warte.

Wiekszosc autorow stron w necie przekazuje dane odpisujac je z innej strony, to samo dotyczy wiekszosci (99%) autorow ksiazek.

NAjczescie slyszy sie ze najbardziej jadowite ptaszniki to przedstawiciele rodzajow Stromatopelma, Pterinochilus (murinus), Poecilotheria oraz Heteroscodra. Nalezy przyznac ze z pewnoscia wiekszosc przypadkow ukaszenia zostala spowodowana przez te ptaszniki (szybkie kasnieie nalezy do ich strategi obronnej), ale jak silny jest ich jad nie wiadomo dokladnie. Publikacje na temat jadu ptasznikow sa niesamowicie rzadkie albo trzymane w sejfach firm farmaceutycznych.

(dla znajacych niemiecki polecam publikacje Dr. Schmidta na temat jadow i trucizn zwierzecych. Schmidt jest medykiem i od 50 lat zajmuje sie ptasznikami)
Dr. Günter Schmidt
"Giftige und gefährliche Spinnentiere"
Neue Brehm-Bücherei
ISBN 3-89432-405-8

Xeo
13-11-2011, 01:58
Kurcze moze zepsuje watek ale dlaczego te pajaki sa stosunkowo tanie???
Przecierz nie jest to zabawka. Ale tania
zalozmy taki gostek 12 lat idzie se do sklepu zoologicznego i mowi poprosze tego zoltego a pani mowi ze trzeba miec zgode rodzicow a on mowi ze ma!!
No i idzie do domu wklada reke do pudelka po 2 dniach szuka go w pajeczynach i bach walnol go pajak.
Potem mam patzy jak synek cierpi.....
Sorry ze tak pisze ale sam mam 13 lat ale jestem odpowiedzialny i mam troszeczke doswiadczenie.
Wiec dlaczego Pterinochilusy sa tak latwo dostepne w sklepach zoo??

JadziaP
13-11-2011, 03:05
Xeo - na forum istnieje cos takiego jak "NOWY TEMAT" prznies sie prosze ze swoim pytaniem tam OK ?

Ale tak a propos: poco grzebac w terrarium u ptasznika ?
Jezeli potrzebujesz kontaktu cielesnego to "kup se" chomika
(ale uwazaj zeby cie nie ciachnal zebiskami - bo bardziej poczujesz niz mammilatusa - u nas w telewizji pokazywali taki dokementalny film - chomik-killer zalatwial jednego po drugim w takiej wiosce na zadup....)

Xeo
13-11-2011, 03:40
heh jadziu to byla historia jakiegos chlopaka ktory sie nie zna na pajakach!!
Czytaj uwaznioej

Atrax Robustus :-)
13-11-2011, 03:50
Ja sam szukam publikacji na ten temat, najlepiej w jezyku angielskim. Jedyna publikacja, w ktorej dosyc dokladnie opisany byl sklad jadu i jego dzialanie, to publikacja o Atrax`ie r.

Pablos
13-11-2011, 08:02
Witam:)
Polecam bazę MEDLINE.. Można tam znaleźć mnóstwo ciekawych artykułów o tej tematyce i nie tylko.. Wszystkie publikacje pochodzą z renomowanych i uznanych czasopism medycznych, farmaceutycznych, biologicznych..etc. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie..zapewniam, że ta baza danych /i baza OVID/ nie pozwalają się nudzić;))) Jest kwintesencją WSZYSTKIEGO co w naukach biologicznych wiemy NA PEWNO..jest tam wszystko, co opublikowano na świecie od bodajże 1966roku. Baza jest anglojęzyczna. Zapraszam.
Dostęp...jest niestety płatny..bezpłatnie można korzystać w bibliotekach naukowych, placówkach badawczych...itd... ale i wiele portali umożliwia dostęp do MEDLINE'a...zwykle jednak trzeba się zalogować, ale i tak WARTO!!!! Polecam np.:
http://www.mediclub.pl/club/mp/
Sam właśnie czytam fajny artykuł o ophtalmia nodosa i innych skutkach niemycia łap:) po kontakcie z ptasznikiem..;)))
Pozdrawiam:)

Atrax Robustus :-)
13-11-2011, 08:24
Chyba Pablos rzeczywiscie warto sie zarejestrowac, bo to moze byc to, czego szukam juz od dawna.
Jesli cena nie bedzie zbyt wygorowana, to sie zarejestruje.
Juz wspominalem o tym, ale bardzo interesuja mnie dokladne sklady chemiczne jadow ptasznikow. Kiedys podales link do strony o Atrax`ie. Wlasnie podobnych rzeczy szukam u innych gatunkow i jesli to jest w tej bazie danych to wybule te pare zlotych, zeby sie zarejestrowac, bo chyba warto

Pablos
13-11-2011, 08:37
Atrax:)...dlaczego pisząc tego posta wiedziałem, że Ciebie on zainteresuje??:)))) Pozdrawiam:)
Aha..dostęp, który podałem jest ABSOLUTNIE BEZPŁATNY!!!!!! Więc śmiało:)

Atrax Robustus :-)
13-11-2011, 08:41
Wow !!
Super dzieki !!
W takim razie ide czytac :)

Atrax Robustus :-)
13-11-2011, 08:46
Zeby miec dostep do archiwow trzeba sie zarejestrowac.
rozumiem, ze rejestracja jest bezplatna, bo w tej chwili nie mam zbytnio pieniazkow.

hehe... w miejscu pracy chyba wpisze "Szkola nr.." hehe :)

Pablos
13-11-2011, 08:59
..jest całkowicie bezpłatna..
A ja znowu się cieszę, że miałem swój maleńki udział w stworzeniu istoty doskonałej:))...Atrax w Nowym Roku życzę takiej samej kreatywności i chęci poznawania..Wszystkiego Najlepszego:)
Pozdrawiam:)

Atrax Robustus :-)
13-11-2011, 09:12
Heh bez przesady :)
Dzieki i Na wzajem: Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i spelnienia marzen.

Zarejestrowalem sie w tym MediClub i jest tam prawie 300 artykulow, ale nie znalazlem na razie nic o ptasznikach i o ich jadzie.
Nie jestem pewien, czy dobrze szukam, bo szukam o nich tam w archiwum.

Jadziu --> nie gniewaj sie, ze tak zmienilem niepotrzebnie temat, ale bardzo mi zalezy na tych publikacjach.

Pablos
13-11-2011, 09:18
..na pewno jest tylko daj dobre ustawienia w wyszukiwarce MEDLINE..

Atrax Robustus :-)
13-11-2011, 09:28
Dzieki !!
W zlej wyszukiwarce szukalem wczesniej.
To jest swietne :)
Huh... Taki natlok informacji, ze az glowa mala.
Teraz wypada mi tylko wszystkich innych zaprosic do lektury, bo wlasnie czytam artykul o toksynach i jest na prawde na wysokim poziomie.

Pablos
13-11-2011, 09:32
SPOX:)

Metus
13-11-2011, 12:44
"Sam właśnie czytam fajny artykuł o ophtalmia nodosa i innych skutkach niemycia łap:) po kontakcie z ptasznikiem..;)))" ta a co moze sie stac???? normalnie mnie to ciekawi

JadziaP
13-11-2011, 15:09
@Atrax
"i jest tam prawie 300 artykulow, ale nie znalazlem na razie nic o ptasznikach i o ich jadzie..."

"....nie gniewaj sie, ze tak zmienilem niepotrzebnie temat, ale bardzo mi zalezy na tych publikacjach...."


wcale sie nie gniewam bo twoj post potwierdza tylko co co chcialam osiagnac..... otoz:

BRAKUJE WIARYGODNYCH PUBLIKACJI DOTYCZACYCH TEGO TEMATU !
od czasu do czasu pojawi sie jakas krociotka notatka, ale o obszernych badaniach slaszy sie niesamowicie rzadko.

pozdrawiam i wesolego Sylwestra

42d3e78f26a4b20d412==