PDA

Zobacz pełną wersję : Torf



T_ome_K
14-11-2011, 06:34
Czy jako torf do terra do kędziorków moge użyć torfu bodajże "dla eży żułwi płazów, gadów i innych" ??

Pablos
14-11-2011, 07:04
Cześć:)
..możesz uzyć nawet zwykłego torfu kupionego w sklepie ogrodniczym. Odradzam natomiast jakiekolwiek wzbogacane w nawozy ziemie ogrodnicze. Zwykły torf lub ten "specjalny...dla żółwi, płazów,itd"...za bardzo nie wiem co może być w nim takiego EXTRA;) dzięki niskiemu pH /kwaśności/jest pod względem bakteriologicznym niemal jałowy i nic żadnemu zwierzakowi nie powinno się stać /a już NA PEWNO nie Twojemu ptasznikowi/. Inaczej ma się sprawa z grzybami /w tym z pleśniami/ .. te lubią niskie pH..sam zobaczysz ich bujną wegetację jeśli nie sprzątniesz niezjedzonego żarcia;)))) ale to już będzie ryzykowne dla pająka:)
Pozdrawiam:)

Pablos
14-11-2011, 07:08
..aha..zapomniałbym..możesz ułatwić sobie żywot;) i zapodać do tego torfu komponent kokosowy /dobrze gdyby ten "specjalny":) go miał/. Wtedy dłużej trzyma wilgoć..a ogólna wilgotność względna w Twoim terrarze też jast przyzwoita:) bez ciągłego zraszania podłoża..
Pozdrawiam:)

Metus
14-11-2011, 15:07
jestem za!

Atrax Robustus :-)
14-11-2011, 15:13
W sumie ja uzywam tylko substratu kokosowego i dla pajaka nie ma nic lepszego.
A wyglada nawet ladniej niz torf :)
Nie rozwijaja sie w nim bakterie i dobrze trzyma wilgotnosc.
Chba, ze masz pajaka podziemnego, to mozesz tam jeszcze dodac zwyklej gliny, zeby konstrukcje budowane przez pajaka sie nie zapadaly.

Huhros
14-11-2011, 16:49
najlepszy (wedlug mnie) jest torf sprzedawany w brykietach(tak to sie chyba nazywa) - dostajesz silnie sprasowana kostke, odcinasz maly kwadrat piłą i moczysz w wodzie- jak nasiaknie to zwiekszy kilkakrotnie swoja objetosc a przy tym bedzie miekki (łatwo rozrzucic po terra)

Pablos
14-11-2011, 17:13
Cześć Huhros:)
..powiedz gdzie taki torf można nabyć???
Pozdrawiam:)

Huhros
15-11-2011, 02:24
u mnie w zoologiku- kostka kosztuje 8 zł i starcza na raz na jakies 8 terra, jak cos to daj mi adres to Ci wysle :)

Pablos
15-11-2011, 02:30
..Dzięki za infos..spróbuję połazić za tym w Krakowie.. Pytam o to, bo już mam dosyć taszczenia:)/nawet do samochodu../ 80L worów torfu z OBI, bo mniejszych nie mają..zresztą co jak co ale torfu u mnie nigdy za mało...;)))
Pozdrawiam:)

Atrax Robustus :-)
15-11-2011, 03:58
Huhros --> a to czasem nie jest czasem wlasnie wlokno kokosowe ?
Bo Ja tez mam wlasnie taka kostke (brykiet) i ja sie odlupuje warstwami (podluznie), a potem rzeczywiscie do wody i to pecznieje. Zaledwie okruszyny tego starczyly do urzadzenia pojemnikow 2 pajakom !!
To jest rzeczywiscie wydajne !
Polecam. Moze sie myle, ale o torfie takim nie slyszalem.

Hari
15-11-2011, 04:06
Ja tez mam takie kostki (wielkosci ceglowki). Rzeczywscie trzeba to piłowac i to wlasnie kokos jest. Chyba nie ma lepszego podloza dla naszych podopiecznych :)

Atrax Robustus :-)
15-11-2011, 04:22
Tego nie trzeba pilowac, tylko odlupywac podluznie :)

Huhros
15-11-2011, 09:04
mozliwe ze jest to włókno kokosowe... nie pamietam co bylo napisane na etykiecie

42d3e78f26a4b20d412==