PDA

Zobacz pełną wersję : Utrzymanie odpowiedniej wilgotności



Zion
20-11-2011, 07:16
We wskazówkach odnośnie wilgotności w chodowli pająków, podawane są (jakże profesjonalnie brzmiące) wartości w procentach. I tak: dla grommostola rose - 65%, Brachypelma albopilosum - 70-85%. Czy wartości te dotyczą wilgotności podłoża czy otoczenia i jak pzrełożyć te liczby na praktykę? Rose nie wymaga codziennego spryskiwania podłoża?
Pozdrawiam.

Metus
20-11-2011, 08:03
nie nie wymaga codziennego spryskiwania. rosea zyje raczej w dosc suchym klimacie. w domach wilgotnosc utrzymuje sie na poziomie 40% wiec nie tak duzo brakuje... A co do spryskiwania to polecam raz w tygodniu wlac troche wody do terra a nie spryskiwac. W ten sposob wilza sie przedewszystkim podloze a przy okazji powietrze, natomiast spryskiwaniem głównie powietrze. Jak sryskujesz to na powierzchni podloza osiada cieniutka warstwa wody ktora natychmiast wyparowuje i juz jej nie ma, a jesli wlewasz wode do terra to nasiaka podloze ktore powoli paruje i stale utrzymuje wilgotnosc. Dodam, ze ja raz w tygodniu (dla kendziorka) wlewam szklanke wody do terra o wymiarach podloza 30X25 i 4-5cm grubosci podloza kokosowego. Dla rosea mozna wlewac zadziej lub rowniez raz w tygodniu ale mniej..

walter
20-11-2011, 08:53
Oczywiscie, procentowo padana jest wilgotnosc otoczenia.
Utrzymuje sie ja miedzy innymi poprzez utrzymywanie wilgotnosci podloza.
Metus bardzo dobrze opisal utrzymywanie wilgotnosci.
Przeczytalem gdzies, ze dobrze jest nawilzac polowe podloza w terrarium a druga polowe zostawic sucha - pajak zawsze wybierze sucha polowe - dokladnie tak sie dzieje w przypadku moich pajakow.

Metus
20-11-2011, 09:23
Wlaśnie. Masz racje Walter. Fajnie, że to dodaleś bo ja o tym zapomnialem napisac... :( :))

Huhros
20-11-2011, 09:56
robie tak samo jak Walter i Metus i dzieki temu nie trzeba dawac ptasznikowi miseczki z woda ( bo zawsze jest luz wilgotnosc)

walter
20-11-2011, 10:04
Jak to, nie dawac?
Ptasznik tez czlowiek, czyli nie kaktus i wypic lubi ! :)))

Wiem, ze sa takie teorie ze miseczka z woda jest niepotrzebna, jednak swoim pajakom nie zabralbym jej, poniewaz dosyc czesto obsewuje, ze ida sobie popic.
Dodam, ze nie chodza pic bo maja za sucho.

Pomimo utrzymania prawidlowej procentowo wilgotnosci, moze sie zdazyc, ze pajak zostanie odwodniony wiec po co ryzykowac?

Metus
20-11-2011, 11:07
u mnie tez jest miseczka z woda choc ani razu nie widzialem jak pajak pije....

firia
20-11-2011, 12:11
ja widze bardzo czesto jak pajak pije, a jeszcze czesciej jak do niej robi kupke, to jego ulubione miejsce ;)

42d3e78f26a4b20d412==