PDA

Zobacz pełną wersję : czy potrzeba paszportu???



gatim
23-11-2011, 09:46
chce powiekszyc chodowle i niepytam wcale co to ma byc za pajak juz sie naczytalem :P
pytam raczej o to czy ktos moze kupowal pajaka za granica czy wie jak to z jego przewiezieniem, wiem wiem moge przemycic pod kurtkaale mnie bardziej interesuje jak to jest prawnie uregulowane
dziekuje zgory za odpowiec moze ktos mial jakies doswiadczenia?

Huhros
23-11-2011, 15:17
jak bys prowadzil jakas dzialalnosc gospodarcza zwiazana ze zwierzetami (sklep zoologiczny itp.) to na bank nie mialbys problemu- musialbys tylko oddac zwierze na kwarantanne (od 2 tyg do 3 m-cy :). Raczej nie radze przemycac ptasznika na wlasna reke - celnicy sie na tym raczej nie znaja a placic kolegium to troche szkoda (fakt ze moze udaloby ci sie przeniesc go jakos ale po atakach na WTC wiele lotnisk bardzo zwiekszylo ochrone i zaczynaja przeszukiwac) - kiedys przy wiezdzie do stanow nikt nawet nie pytal sie ile masz kasy w portfelu a teraz ...

mantid
24-11-2011, 06:21
potrzeba miec swiadectwo zdrowia wystawione przez wterynarza z kraju pocodzenia pajaka oraz decyzje powiatowego lekarza weterynarii o miejscu kwarantanny - mozna zalatwic zeby kwarantanna odbywala sie u Ciebie ale musisz miec w tym celu zarejestrowana w starostwie hodowle, zaakceptowana przez wojewodzkiego inspektora weterynaryjnego....

Jest to do zrobienia ale trwa, trwa i trwa a papierow musisz wypelnic tyle ze na raz nie uniesiesz....

walter
24-11-2011, 18:19
Nie wiem ile w tym jest prawdy - czytalem gdzies, ze ptaszniki nie przenosza zadnych chorob ... wiec po kiego grzyba kwarantanna?
Chyba tylko w celu dania zajecia biurokratom wszelkiej masci...

Huhros
25-11-2011, 07:15
kwarantanna jest po to, zeby ktos mial co robic :) w innym wypadku trzeba by bylo pozwalniac "fachowcow"

SNAKES
25-11-2011, 08:10
Cześć,

no niestety jest mały problem, otóż formalnie wygląda to tak:

1. Idziesz do weterynarza powiatowego, który musi Ci wystawić opinię że masz miejsce na kwarantannę - w osobnym pomieszczeniu, gdzie nie ma innych pająków (lekarz ma na to bodajże 14 dni)

2. Z tym zaświadczeniem do głównego weterynarza trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na wwóz zwierzaka na terytorium RP (kolejne 14 dni)

Mając te dwa papierki, możesz już wyjechać za granicę po zwierzaka a tam musisz:

3. Uprzedzić służby graniczne kiedy będziesz wracał do Polski z pajączkiem, żeby był obecny weterynarz

4. Kupić pająka i mieć dowód zakupu (np. umowę z hodowcą, rachunek)

5. Po zakupie pojechać do oficjalnego weterynarza w kraju gdzie kupiłeś pajączka, który podpisze Ci, że zwierze jest zdrowe i zaświadczy że jest zapakowane odpowiednio do transportu

teraz masz 24 godziny na dotarcie ze zwierzakiem do granicy;-)
a tam:

6. Dokonujesz odprawę fitosanitarną - muszisz pokazać tutaj wszystkie kwitki które uzyskałeś wcześniej;-)

7. Jedziesz do domu, gdzie odbywa się kwarantanna (chyba że weterynarz powiatowy wskaże inne miejsce, ale chyba nie)

8. Po 30 dniach prosisz weterynarza powiatowego o przyjazd, w celu stwierdzenia że zwierze jest zdrowe i odbyło już kwarantannę.

9. Pajączek jest już w pełni legalnym mieszkańcem naszego kraju;-)))
Możesz podsumować sobie teraz wydatki przy poszczególnych punktach:

ad.1. około 50 zł
ad.2. około 90 zł
ad.5. około 25-50 EUR (50-200zł)
ad.6. około 40 zł
ad.8. około 40 zł
w sumie: około 400-500zł + koszty pajączka;-)))

Oczywiście powyższe jest prawdą, zakładając że Twój pajączek nie jest osobnikiem objętym konwencją Waszyngtońską CITES (a o ile mi wiadomo większość ptaszników jest) - bo tutaj sprawa się znacznie komplikuje. Włącza się w to Ministerstwo Ochrony Środowiska - to już poważna sprawa.

Poza tym, zgodnie z ustawą - ptaszniczek jest zwierzęciem jadowitym i może się okazać (tego nie wiem na 100%) że nie otrzymasz żadnych z tych dokumentów bo trzymanie takich zwierząt jest zabronione w Polsce;-))))))

Ot - nasza polska rzeczywistość;-))))

pylius
25-11-2011, 08:26
poland sucks

Huhros
25-11-2011, 16:05
wszystko spoko tylko ze kwarantanny raczej nie mozna miec u siebie w domu a u weterynarza

gatim
26-11-2011, 02:35
czyli wszystko na moja niekozysc chyba wezme i przewioze jednak malenstwo pod kurtka albo pod butelkami z pivem
napewno niebede kombinowac z tymi papierami
dzieki za tak dokladne informacje
nikt z was jednak nie przwozil sam ptasznkia np. pod kurtka???
no ale jeszcze raz dzikeuje
dzisiaj ide na wielki bal mozecie zyczyc mi dobrej zabawy
:P
wam tez zycze dobrych imprez bali i wogule zabawy z okazji SOBOTY

42d3e78f26a4b20d412==