PDA

Zobacz pełną wersję : 12 godz. cykl oświetleniowy



Zion
30-11-2011, 10:21
Na ile istotne jest utrzymywanie zalecanego cyklu oświetleniowego (np. 12 godzinnego). W terrarium panuje odpowiednia temperatura i nie ma potrzeby podnosić ją sztucznym oświetleniem. I czy wilgotności poza granicami zalecanego zakresu może odbić sie na zdrowiu pająka? Ściślej chodzi o fakt że nie posiadam higrometru (mam go szybko kupić?)
Pozdrawiam
(Już niedługo moje pająki będą miały prawdziwe terraria, nie jakieś tam pudełeczka)

Huhros
30-11-2011, 11:42
ja nie stosuje oswietlenia i ptaszniki maja sie dobrze- one raczej wola jak jest ciemniej wiec trzymam je w lekkim półcieniu (swiatlo raczej powoduje skutni negatywne a ptasznik wystawiony na promienie sloneczne moze sie przekrecic)
wilgotnosc: jak zbyt mala to ptasznik moze miec problemy np. ze zrzzuceniem wylinki a jak za duza to wszystko "plywa" i to raczej nie dziala za dobrze na psyche ptasznika

Metus
30-11-2011, 11:43
oswietlenie jest zupelnie zbedne. rzydaje sie jedynie czerwona zarowka w celu obserwacji nocą. Co do wilgotności to mozesz "na oko" mierzyc. Należy pamiętać, że zbyt duża wilgotność to dobre warunki dla pleśni mającej duży wpływ na zdrowie pajaka, natomiast zbyt mala wilgotnosc moze mocno zaszkodzic pajakowi podczas wylinki. Np moze stracic konczyne.

Kendzierzawiec
30-11-2011, 12:47
a ile macie temp w pokoiach ?
bo czasem spada do 15-16
i co w tedy ?
ja dorosle oswietlam zarowka a zime kable grzewczym na tylniej sciance
a maluchy siedza w duzym terra w kturym jest mata grzewcza i tam maj a od 22- 28 c*

Zion
30-11-2011, 13:00
mam kaloryfer z termostatem, jak spada temperatura otoczenia to wzrasta temperatura kaloryfera :)

42d3e78f26a4b20d412==