PDA

Zobacz pełną wersję : temperatura looknijcie



Foxtrott
12-12-2011, 10:05
pająki , jako zwierzaki tropikalne, powinno się trzymać w temperaturce większej niż pokojowa, ale wiem że wiele osób trzema je (podobno z powodzeniem) w temp. pokojowej. czy ma to jakieś negatywne skutki, oprócz wolniejszego wzrostu?

Atrax Robustus :-)
12-12-2011, 10:13
Pajaki maja wtedy wolny metabolizm, rzadziej jedza, wolniej sie rozwijaja, ale za to dluzej zyja...chyba, ze ktos rzeczywiscie przedobrzy.
Poza tym temperatura pokojowa to rzecz wzgledna. U mnie temp. pokojowa to 16-17 stopni, a u innych to jest 25 stopni, a 25 to jest bardzo dobra temperatura dla pajaka.
Poza tym zawsze lepiej, zeby pajak byl w nizszej temp. niz w za wysokiej.

CURTUS
12-12-2011, 10:13
Nie - jeżeli zapewni się "punkt grzejny" +/- 30 stopni C.
Niższa temp.(bez przegięć +/- 24 s.C)=wolniejszy wzrost,spowolniony metabolizm=dłóższe życie.
Dotyczy przynajmniej kilku gat.z rodz.Euathlus(Brachypelma)

Foxtrott
12-12-2011, 10:27
miałem na myśli ok 20st.C czy można tak trzymać np brachypelmy czu avicularie? na razie podgrzewam swoje pająki ale zastanawiam się czy nie przestać. jak radzicie???

Atrax Robustus :-)
12-12-2011, 11:09
Nie polecam. Najlepiej trzymac te 24-25 stopni. Sam sie staram trzymac taka wlasnie temperature. Oczywiscie pajaki wytrzymuja takie temperatury, jak 20 stopni, ale o to chodzi, zeby miec warunki podobne do tych, jakie panuja w ich naturalnym srodowisku. Aha, poza tym Avicularie sa (z tego, co zauwazylem) stenotermiczne, wiec wahania temperatury sa dla nich szkodliwe i pajak po "przedobrzeniu" moze pasc
:(
Lepiej nie eksperymentuj i zostaw tak, jak masz... i napisz jeszcze, jaka masz temperature.

Kostek
12-12-2011, 12:46
Ja mam temp. w pokoju 19'C . Czy żeby ogrzać moje terra (30/30/20) do temp. 25 'C wystarczy mała 15W żarówka dająca czerwone światło?

neon
13-12-2011, 00:16
ja mam podobnie ale troche cieplej w pokoju 22 23 ale czasem wlacze mu lampke z zarowka 15 W z czerwonym swiatlem i narazie moj pajak swietnie zyje tak mi sie wydaje pajeczyny robi ze hoho :)
pozdrawiam wszystkich ktorzy hoduja pajaki nadrzewne :P

Foxtrott
13-12-2011, 01:03
thx, ja mam w terra a albopilosami 25-27st,C, a u rosea mam pokojową czyli ok.21st.C

mantid
13-12-2011, 01:48
Wbrew pozorom w tych tropikach, zwlaszcza tam gdzie siedza pajaki to nie jest tak upiornie goraco - 25 stopni wystarczy, a przy 20 po prostu pajak bedzie wolniej funkcjonowal .

Frontside
13-12-2011, 02:20
nizsza temperatura odniza metabolizm pajaka, wiadomo oczywiscie ze przesadzic nie mozna w zadna strone bo za niska temperatura moze pajakowi zaszkodzic (smierc) tak samo jak za wysoka (przesuszenie = smierc). Zalezy jeszcze jaka masz temp w domu. Ja naprzyklad mam 19 stopni i dogrzewam pajakom zarowkami tak zeby mialy w terra 26-27 w dzien a w nocy 21 (czasami w nocy jest nawet 19). I wydaje mi sie ze tak jest najlepiej :-)

Huhros
13-12-2011, 02:49
ptasznik trzymany w temp nawet 16C ma sie dobrze (tylko tyle ze wolniej zrzuca wylinki)

Atrax Robustus :-)
13-12-2011, 03:34
Foxtrott --> na razie masz bardzo dobrze i nie musisz im specjalnie tej temperatury obnizac. Poza tym rosea tez nie jest gatunkiem, mieszkajacym w szczegolnie goracych regionach i czasem sa tam duze spadki temperatury, wiec te 21 stopni, to bardzo dobra temp.

Atrax Robustus :-)
13-12-2011, 07:30
Tzn...sorki
nie jest tam zimno, tylko w gorzystych rejonach sa liczne spadki i nawet temperatura 16 stopni nie jest taka zla.

Atuis
13-12-2011, 07:46
to może teraz powiem inaczej co zrobić żeby ochłodzić terrarium np latem gdy temperatura u mnie w domu sięga 35 stopnie :))) włączyć wentylatorek???


Moje pająki kędzieżawe mają zwykle jakieś 23 stopnie i czują sie swietnie.

Pablos
13-12-2011, 14:27
Witam!
Najlepiej mimo wszystko trzymać się starej zasady wszystkich pajęczarzy:), tzn. trzymać termikę na ok. 25 stopni C w dzień i mieć z głowy myślenie o indywidualnych potrzebach każdego gatunku. Na pewno żaden ptasznik nie padnie od takiej temperatury, co więcej dla absolutnej większości to optimum termiczne.
Co zaś się tyczy lata...to myślę Atuis, że trochę przesadzasz..Może po prostu trzymasz pająka za blisko okna? A swoją drogą to trudno mi udzielać Ci rad odnośnie obniżania temperatury latem, kieda ja już chcę i lata i jak najwyższych temperatur;)))...A tak serio to pozastanawiamy się nad tym wspólnie jak będzie to realny i istotnie niebezpieczny problem.
Pozdrawiam:)
Pablos

Metus
14-12-2011, 13:41
Atuis ja juz mialem zadac te pytanko juz jakis czas temu. W moim pokoju latem w upalne dni jest ok 35-40sC mowie poważnie. W akwarium na termometrze brakuje skali. Mam pokój na poddaszu więc moje ściany sa jednoczesnie sufitem. dach pokryty blacha ktora bardzo szybko i mocno sie nagrzewa od slonca. I co robić w takim przypadku??? Wiem, że do lata i upałów jeszcze daleko ale....

Argchun
14-12-2011, 16:56
Przenieś pajaczki do piwnicy albo na nizsze piętro.

w sumie to tobie zalecam to samo :d

42d3e78f26a4b20d412==