PDA

Zobacz pełną wersję : Mimikra wśród pająków:)



Pablos
13-12-2011, 13:42
Witam!
No...wreszcie wróciłem do"żywych" w przenośni i dosłownie;) Ale nic to..zamierzam wpadać tu teraz częściej i aktywniej udzielać się na tym Forum.
Tak sobie pomyślałem, że nie można żyć wyłącznie tematami dotyczącymi stricte hodowli ptaszników i od czasu do czasu, tak dla uświadomienia sobie czym są w ogóle pająki i jaki olbrzymią prezentują BIORÓŻNORODNOŚĆ, chciałbym wprowadzić zwyczaj poruszania jakiś ciekawych wątków z ich biologii. Myślę, że wiedza stojąca za naszą wspólną pasją, jest na tyle interesująca, że może zaciekawić początkujących pajęczarzy;), a i "starzy wyjadacze;))))" też sobie co nieco przypomną, wspólnie poszperamy w światowym necie, coś potłumaczymy, czegoś się nowego nauczymy;) ..spox!
Pozwolę sobie zacząć i w załączniku umieściłem coś...no właśnie co???
Hmmm...dodam, że nie jest to owad../heheheh, nic z tego! To nie żaden gatunek mrówki:)/
Czekam na propozycje..dodam, że ma to związek z tematem i fascynującym skądinąd zjawiskiem MIMIKRY międzygatunkowej...
Pozdrawiam
Pablos
PS. Dodam dla ułatwienia, że to "coś":) żyje w Polsce, żyje też w Kanadzie Walter;), tak w ogóle to żyje prawia wszędzie /gatunek kosmopolityczny/ i bardzo duże zasługi w opisie "cosia" wniósł pewien polski naukowiec..Pan J. Proszyński.

Serpent
13-12-2011, 14:27
troche mi przypominają skakuny tym bardziej ten ''coś'' chociaż z tego co mi wiadomo są mrówki upodobniające sie do pajaków, jednak jak na mrówke to nie te odnuża.

Pozdrawiam

Pablos
13-12-2011, 15:26
...Serpent masz rację to rodzina skakunowatych /jestem pod wrażeniem!:)/, czyli oczywiście pająk, a ściślej jeden z gatunków pająków mrówkokształtnych.. Ma ok. 4-5 mm długości i z wyglądu i co ciekawsze nawet z zachowania i sposobu poruszania bardziej przypomina mrówkę, niż pająka. Po co?
1. Bezkarnie pałaszuje mrówki na oczach ich zupełnie bezradnych współtowarzyszek..czyli jeszcze żywych mrówek-robotnic..
2. I co istotniejsze: taka fałszywa mrówka zwykle unika ataków wrogów, bo każdy wie ..przepojona kwasem mrówkowym HCOOH mrówka nie jest za smaczna..mało ciałka a można się nieźle przytruć..;) Po drugie zaś taki zmyślny pajączek korzysta na tzw. "efekcie ławicy". Potencjalny drapieżnik z trudem upatrzy w roju mrówek akurat tą fałszywą i ją zje...dlatego nasza MRÓWCZYNKA, bo taka jest jej polska nazwa /Myrmarachne formicaria/, oddaje się już bez żadnych skrupułów łowom..
Swoją drogą to nie jedyny przykład mimikry, czyli upodabniania się wyglądem lub zachowaniem do gatunku trującego albo jadowitego, aby uniknąć pożarcia...Wśród pająków zjawisko to jest nader pospolite.. Samych pająków mrówkokształtnych jest bez liku. W Polsce najpospolitsze to właśnie mrówczynka /Myrmarachne formicaria/ i kraśniaki /Micaria sp./..zapodałem go w załącznikach...a przecież są pajączki imitujące np. osy czy szerszenie ..jak chociażby tygrzyki.
Pozdrawiam
Pablos
PS. Kto by pomyślał, że w mrowiskach rozgrywają się takie hardcorowo-dantejskie;))) sceny...

Argchun
13-12-2011, 15:53
Więc tak,ten coś to chyba będzie samica mrówczynki(Myrmarachne formicaria) i należy ona do rodziny skakunowatych.A jej podobieństwo do mrówki pomaga jej zniechęcić drapieżniki,które w wiekszosci nie przepadaja za mrówkami.A ten obiadek to będzie samiec tego samego gatunku.

ps naprawdę dobry i ciekawy temat :))

Argchun
13-12-2011, 15:54
k...a spużniłem się :P

Argchun
13-12-2011, 16:12
A widzieliście może kiedyś poskocza krasnego(Eresus cinnaberinus)ja widziałem ale tylko na fotce ale cudo naprawdę.
Jeśli chodzi o wygląd to niedorównuje mu wiele ptaszników tylko że mały jest skubaniec.
Szkoda tylko ze żadki bo naprawdę z checią bym go na żywca zobaczył i szczelił mu kilka fotek.

memphis
13-12-2011, 16:54
Eresus cinnaberinus naprawde ładnie wygląda pozwoliłem sobie na zamieszczenie jego fotek :]

walter
13-12-2011, 17:43
S L I C Z N Y !
Gdzie one zyja i jakiej sa wielkosci?

walter
13-12-2011, 18:09
Juz wiem ... jeszcze fajna fotka samicy:

http://www.xs4all.nl/~ednieuw/Spiders/Erisidae/Eresus_walckenaerius_D1397.jpg

Caeli
14-12-2011, 01:56
Co do "ładności" gatunków polskich pająków mi podoba się Ukośnik (Thomisus onustus). :)

Argchun
14-12-2011, 02:09
No co tu kryć jak im się dobrze przyjrzeć to one wszystkie są piekne:)))
Każdy ma w sobie coś ciekawego.

Atrax Robustus :-)
14-12-2011, 03:44
Co do polskich pajaczkow, to bardzo fajnie hoduje sie ....a jeszcze fajniej obserwuje na wolnosci Argiope bruennichi, czyli naszego pospolitego tygrzyka ;)
Jesli ktos lubi te pajaki, to jest ich ZATRZESIENIE w zarosnietych trawa polanach, przy lasach na zachodzie Polski. Naprawde mozna ich tam wiele znalezc, chociaz wystapuja w podobnych siedliskach na terenie prawie calego kraju.
Myrmarachne formicaria ma wlasnie te 2 plusy, ze nie dosc, ze moze zapewnic sobie darmowa wyzerke w poblizu gniazd mrowek (choc oczywiscie zdarzaja sie czeste przypadki, ze to pajak pada ofiara mrowki) :D
Drugi plus, to fakt, ze potencjalni drapieznicy nie atakuja jej...kwas mrowkowy ;)
Ten rodzaj mimetyzmu jest rzeczywiscie niesamowicie dobry, bo mimo, ze czesto szukalem tego pajaka, to natrafilem sie na niego moze kilka razy i na pierwszy rzut oka mialem trudnosci z rozpoznaniem..hehe :]
Sorry, ze zmieniam temat, ale kiedys najbardziej fascynowal mnie Atypus piceus, bo jedyny przedstawiciel ...podrzedu Mygalomorpha w Polsce. Jego tez strasznie trudno znalezc (moim zdaniem oczywiscie... ;). Natknalem sie na niego przypadkowo, bo zobaczylem dziwna siec na ziemi. Eh... ale redosc byla wtedy. Prawie taka, jak wtedy, gdy dostalem smithi

Serpent
14-12-2011, 04:39
mimikra to nie mimetyzm są to całkiem odrębne pojęcia -tak dla wyjaśnienia.

Pozdrawiam

Pablos
14-12-2011, 06:14
Witam!
Oczywiście zgadzam się ..mimikra to nie mimetyzm. Myślę Serpent, że Atraxowi chodziło nie o naśladowanie mrówek przez pająki mrówkokształtne /bo to jest MIMIKRA/, lecz o trudność w znalezieniu takiego okazu na ziemi, czy na kopcu mrowiska, czyli o kamuflaż /a tu już możemy dopatrywać się zjawiska mimetyzmu, czyli upadabniania się zwierząt do otoczenia, celem uniknięcia pożarcia przez drapieżnika...np.patyczaki, lub poprawienia sobie skuteczności łowów...np.modliszki:)/. Sztandarowym przykładem tego zjawiska, wśród pająków są kwietniki. W ich przypadku jest to tzw. FITOMIMETYZM, czyli upodabnianie do roślin, na których bytują...
Pozdrawiam:)
Pablos
Ps. Atrax dzięki za powitanie:)

Atrax Robustus :-)
14-12-2011, 06:28
Wlasnie, wiem, ze to 2 inne rzeczy.
Sorki, ze mi sie te 2 pojecia pomylily. Widocznie mam nieaktualny slownik, skoro w nim to pisalo. W kazdym razie dzieki za poprawienie.
Juz bede wiedzial :)

Atrax Robustus :-)
14-12-2011, 06:47
Sprawdzilem i jednak w slowniku jest wszystko dobrze, wiec sorry. Po prostu przed chwila popatrzylem sie na definicje i nie doczytalem jej do konca i dlatego napisalem, ze cos jest zle. :[ Moj blad...przepraszam :)
A co do mimetyzmu, to chodzilo mi o jego zdolnosc do maskowania sie, bo to zwierze dosyc trudno znalezc, ale to raczej ze wzgledu na rozmiar, niz na ubarwienie, wiec i tu troche namacilem. Za to, skoro juz omawiamy ten temat, to wedlug mnie, najlepiej z polskich pajakow kryja sie: Araniella cucurbitina i Tetragnatha montana. Co do tego pierwszego, to mimo, ze jest czesty, to niesamowicie trudno go wypatrzec. Ja mam to szczescie, ze dosyc duzo tych pajakow jest zawsze w lecie u mnie za domem (na orzechu).

small
15-12-2011, 09:06
Atrax Robustus :-) napisał(a):
> Sorry, ze zmieniam temat, ale kiedys najbardziej fascynowal
> mnie Atypus piceus, bo jedyny przedstawiciel ...podrzedu
> Mygalomorpha w Polsce.

Nie jest to jedyny pajak z podrzedu Mygalomorphae w Polsce, oprocz Atypus piceus w naszym kraju wystepuja i sa pod ochrona jeszcze 2 inne gatunki z rodziny gryzielowatych (Atypidae) Atypus affinis oraz Atypus muralis...

Pablos
15-12-2011, 09:44
Witam;)
Lista gatunków pająków objętych w Polsce na mocy rozporządzenia MOŚZNiL całkowitą ochroną prawną:
Gryzielowate:
Atypus piceus
Atypus muralis
Atypus affinis /small masz zatem rację...sam o tym nie wiedziałem..:(/
Poskoczowate:
Poskocz krasny /Erersus niger/
Strojniś nadobny /Phylaeus chrysops/
oraz Tygrzyk paskowany /Argyope bruennichi/...ten już nie jest z poskoczowatych...;)
..tak czy owak /proszę looknąć na załączniki.../ czy gryziele nie są sympatycznymi zwierzakami???
Pozdrawiam:)
Pablos

Atrax Robustus :-)
16-12-2011, 05:47
thx Wam :)
Przyznam, ze czytalem o Atypus affinis na jednej z polskich stron o pajakach (jak ktos moze zna taka, to niech poda link, bo chetnie bym sobie przypomnial). Heh, a nazwe Atypus muralis slysze moze 2 raz :]
Czyli jesli chodzi o affinis i muralis, to jestem GREEN. Mimo wszystko, jesli chodzi o jego biologie i wystepowanie, to podejrzewam, ze wszystkie 3 gatunki zamieszkuja dosc podobne biotopy, ale to tylko moje wywody ;) W koncu pajaki te sa spokrewnione ze soba, bo naleza do gryzielowatych.
Sam hodowalem tylko A. piceus, ale mialem watpliwosci, czy to aby ten gatunek. Wiecie moze, jakie sa cechy charakterystyczne, pozwalajace odroznic te 3 pajaki od siebie ?

42d3e78f26a4b20d412==