PDA

Zobacz pełną wersję : ciekawy pajączek



punkers
19-12-2011, 03:52
znalazłem w piwnicy pod biurkiem stertę pajęczyny i strasznie dużo kąntników..ale jeden pająk mnie zaciekawił!był to chyba gryziel tapetnik!
złapałem go i wsadziłem do terrarium ładnego stertą pełnych tuneli!
ponieważ nie mam zdjęcia to skopiowałem zdjęcie gryziela ze strony niemieckiej no i zbadałem tego pająka wygląda dokładnie jak gryziel tapetnik tyle że był bardziej czarny....idę poszukać jeszcze trochę w piwnicy pająków bo tam tyle pajęczyn i ośmionogich cudów..........

Atrax Robustus :-)
19-12-2011, 04:20
To na pewno gryziel ?
Dziwi mnie to, bo one nie wystepuja w takich srodowiskach. Najlepiej sprawdz jego szczekoczulki, jesli ma duze szczekoczulki (tak, jak u ptasznikow) i zeby jadowe skierowane ku dolowi (hehe wiem, ze to nielatwo sprawdzic), to jest to rzeczywiscie przedstawiciel rodzaju Atypus, czyli gryzielowatych.
Mimo wszystko, jakos nie wydaje mi sie, zeby to byl Atypus piceus, lub inny gryziel.
Mi sie wydaje, ze bardziej prawdopodobne jest to, ze ten pajak to Amaurobius ferox, ktorego fotke podaje nizej:
http://www.oeko-msc.de/Amaurobius_ferox_WEB.JPG

Podobny ubarwieniem, a ponadto zamieszkuje siedliska, o jakich wspomniales, czyli piwnice, komorki. Buduje troche lejkowate sieci.
Wiec moze to on. Co do gryzieli, to one sa spotykane w zupelnie innych biocenozach, np. na lakach, w borach sosnowych (ja znalazlem takiego, jak wracalem z lasu przez lake).

Caeli
19-12-2011, 04:36
To z pewnością Sidlisz piwniczny, też mam takie w domu. I wiem, ze cholernie gryzą, ma się potem takie bąble srednicy 3 cm, wyglądające jak kalafior, bleee. Ale pajączek milutki.

Pozdrawiam Caeli

Atrax Robustus :-)
19-12-2011, 04:42
U mnie w piwnicy tez tego pelno jest :]
W kazdym razie fjnie sie feroxy hoduje, szczegolnie, jak juz zaczna robic swoja siec ;)

Caeli
19-12-2011, 04:48
A mam pytanko, można je dać ptasznikowi, np. na kolację, he he ? :)

punkers
19-12-2011, 04:50
ejże,to gryziel tapetnik sprawdzałem z kolegą wzięliśmy pęsete i sprawdziliśmy jego żeby wielkie jak u kędziora,uff ile trudu zadaliśmy sobie żeby sprawdzić sobie ząbki tego pająka..a na dodatek to ten pająk
ugryzł mojego kolege,teraz siedzi w domu z plasterem w dłoni.

Atrax Robustus :-)
19-12-2011, 04:51
Jak ptasznik jest duzy, to czemu nie ? ;)
Chociaz byly przypadki, ze kolacja byla za duza i...khem...tu..tego :]
ERROR ;)

42d3e78f26a4b20d412==