PDA

Zobacz pełną wersję : Głodówka Paninusa imperatora



Szymon_czarodziej
25-12-2011, 13:26
Witam !
Mam dosyć laickie pytanie, dlaczego zwierz nie je ??? Jakie mogą być przyczyny niejedzenia. Mam nadzieje, że warunki jakie skorpion ma są zadowalające (dla skorpiona ma sie rozumieć). Jeżeli chodzi o wiek to wydaje mi sie, że jest już dorosły, z ogonem ma jakieś 15 cm. Czy możliwe jest, że szykuje się do linienia? Co wywołuje moje drugie pytanie, czy są jakieś objawy rychłego linienia?

Pozdrawiam
Szymon

walter
25-12-2011, 13:36
P.imperator'y (szczegolnie dorosle samce) slyna z tego, ze obzeraja sie "na zapas".
Bywaja dni - lub tygodnie, ze jedza jak wsciekle wszystko co wpadnie im w szczypce ... pozniej potrafia przez okres dlugich tygodni ZUPELNIE NIC nie jesc.
Na przyklad przed trzema tygodniami moj imperator wrabal spora myszke - w calosci, nie zostalo kompletnie nic - jadl, jakby to mial byc ostani w jego zyciu posilek ... od tego czasu opedza sie od swierszczy, ktorymi co pare dni go czestuje.
Wiem, ze za jakis tydzien, moze dwa, jak zglodnieje, znow wylapie wszystko co sie rusza (potrafi zabic trzy swierszcze na raz i zjesc jednego za drugim).

Wrzuc mu co pare dni ze dwa swierszcze i obserwuj.

Szymon_czarodziej
25-12-2011, 13:44
Dzieki za odpowiedz. Właśne tak robie, co pare dni wrzucam świerszcza i obserwuje, trwa to już 2 tygodnie z hakiem. Z mojego dochodzenia wynika, że jest to samica (sprawdziłem długość pektyn oraz kształt otworu płciowego). Jak na razie skorpion jest żwawy i jak tylko sie zciemni to buszuje po terrarium. Dlatego właśnie nie jestem powenien co do jej głodówki. Czy są jakieś objawy badchodzącej wylinki u skorpiona?

walter
25-12-2011, 13:54
Jeszcze jedno:
jesli to jest dorosly skorpion, prawdopodobnie przeszedl ostatnia wylinke juz jakis czas temu i nie bedzie linial.
To, ze skorpiony linieja przez cale zycie (tak jak pajaki) jest tzw. "urban legend", czyli bzdura powtarzana tak czesto, az wszyscy zaczynaja w to wierzyc.
Podczas swojego okresu zycia skorpiony przechodza 5 do 7 wylinek i wiekszosc swojego zycia spedzaja jako juz-nie-liniejace dorosle osobniki.
Niestety, wiaze sie z tym fakt, ze w rozny sposob uszkodzone czesci ciala nie beda mogly byc zregenerowane.

Polecam doskonaly artykul obalajacy wiele mitow dotyczacych skorpionow: http://atshq.org/articles/scorpmyths.html

Szymon_czarodziej
25-12-2011, 14:31
Jeszcze raz dzieki. Doszedłem do wniosku, że po prostu poczekam aż skorpion zacznie jeść. W kóńcu to jego sprawa, ja mu nie bede podawał papki ze świerszcza :) Czy mógłbyś mi przysłać jakieś fotki swojego skorpiona ? Czy wiesz jak na 100% zidentyfikować płeć. Oto mój adres szymon_czarodziej@interia.pl

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==