PDA

Zobacz pełną wersję : ubarwienia



gandahar
10-01-2012, 15:27
który pająk ma mocniejsze ubarwienie
1. Samiec smithi czy samica smithi?
2, Samiec boehmei czy samica boehmei?

Atrax Robustus :-)
10-01-2012, 15:52
Nie zauwazylem roznicy. (widzialem mocno ubarwione samice i "wyblakle samce" oraz na odwrot).
Jesli juz tak bardzo zalezy Ci na kolorach i masz dobre znajomosci, to mozesz kupic Brachypelme baumgarteni. Mi do tej pory nie udalo sie znalezc ogloszenia dot. sprzedazy tego pajaka, a szkoda, bo warto na niego wydac pieniadze :(((

PAwcIO
10-01-2012, 23:31
Atrax a czym to sie rózni od B.boehmei? http://www.arachnopets.com/tarantulas/tgallery/bbaumgarteni03.htm

Frontside
11-01-2012, 01:55
nie ma roznicy w intensywnosci ubarwienia. Roznice w intensywnosci ubarwienia jest przed wylinka :-) przed wylinka kolory sa zawsze bardziej zgaszone, po wylince kolory sa bardzo zywe :-)

Awikkularia
11-01-2012, 02:40
Poza tym najnowsze badania donoszą, że Brachypelma baumgarteni jest hybrydą B. boehmei i B. smithi... Jak znowu odnajdę tę stronkę, to podam link.

dzanik
11-01-2012, 02:45
Brachypelma boehmei

Atrax Robustus :-)
11-01-2012, 03:19
Wiekszosc B. baumgarteni, ktore widzialem mialy wrecz sliczne ubarwienie. Na pierwszy rzut oka nic to sie od boehmei nie roznilo, ale gdy sie przyjrzalem, to naprawde ubarwienie ma piekne. Popatrzcie sobie na te pajaki na stronie:
http://gea.free.fr
Nie dam tu tych fotek, bo sa chronione prawami autorskimi...blablabla, wiec znajdzcie sobie.
W sumie wiem, ze to nie rozni sie od boehmei i nie wszystkie okazy sa takie ladne. W koncu wystarczy sobie popatrzec na B. boehmei Frontside'a, ktora wydaje mi sie jeszcze ladniejsza, niz te z fotek znalezionych w necie.

Huhros
11-01-2012, 03:43
a gdzie widziales te "Brachypelme baumgarteni", jesli sam przyznales, ze nigdzie nie mozna ich kupic :D
fajna sciemka

Atrax Robustus :-)
11-01-2012, 03:44
Na stronach www :)

Huhros
11-01-2012, 04:10
zdjecia nigdy nie oddadza w 100% wygladu ptasznika
widzisz- na zdjeciu Smithi i Auratum wygladaja tak samo( prawie) a w rzeczywistosci widac dosc znaczne roznice
tak samo jest z Cobaltami- na zdjeciach sa tylko te super niebiesko ubarwione samice, z tym, ze ptasznik w rzeczywistosci jest czarny a niebieskie ubarwienie wystepuje "pod swiatlo", a ptasznik i tak siedzi caly czas w norce, wiec rzadko to widac, bo jest ptasznikiem podziemnym- ludzie sie napalaja i powstaje z tego kupa, mowisz ze te brachmy sa super ubarwione- ja w sumie (tak, jak i Pawcio) tez nie widze roznicy miedzy nim a Bohemei
napisales tak (cyt.):
"Wiekszosc B. baumgarteni, ktore widzialem mialy wrecz sliczne ubarwienie" -wiec nie wprowadzaj ludzi w blad, bo z tego stwierdzenia dokladnie wynika, ze miales z nimi doczynienia, a tu sie okazuje, ze faktycznie widziales je, ale na zdjeciach...no comment

Atrax Robustus :-)
11-01-2012, 05:04
To chyba jest jasne, ze ludzie robiacy zdjecia swoim ptasznikom ustawiaja swiatla tak, aby wyszly one jak najlepiej i jak najbardziej barwnie. Co do lividum, to sam widzialem, ze w zaleznosci od sily i kata padania swiatla jej barwa sie zmieniala. Bez zadnych "cukierkowych" dodatkow (oswietlenie), pajak ten byl ciemnogranatowy. Co do innych pajakow, to taki sam efekt widzialem przy manipulacjach swietlnych z Chromatopelma cyaneopubescens, jak bylem u znajomego. Co do ubarwienia baumgarteni mozna polemizowac, gdyz jest to troche delikatny temat. Z tego, co piszesz, to Ty tez nie widziales na zywo tego pajaka, wiec dyskutowanie o prawdziwych barwach nie ma raczej sensu :) (to tak, jakby slepemu o kolorach opowiadac...hehehe :D)
Nie pisalbym o barwach baumgarteni, gdybym wczesniej nie slyszal o nich od jednej osoby.
Ja swoja opinie popieram tym, ze kiedys pisalem z hodowca, ktory byl w Czechach i osobiscie widzial te ptaszniki. Napisal wtedy, ze kolory baumgarteni sa rzeczywiscie bardziej zywe, niz u innych Brachypelm (mozliwe, ze zaistniala sytuacja, jaka opisal Frontside - ze pajaki byly krotko po wylince).
W sumie nie mam powodu, aby nie wierzyc temu hodowcy. Jesli ktos z Was widzial na wlasne oczy B. baumgarteni, to bede wdzieczny, jesli wyprowadzi mnie z bledu (jezeli jestem w bledzie) i sam powie, jakie te pajaki sa naprawde, bo poki co wiem tylko tyle.

Awikkularia
11-01-2012, 09:28
Hmm, po pierwsze: na mojej stronce (www.ptaszniki.prv.pl) jest niepodkolorowane zdjęcie mojej własnej, trzymanej od małego brzdąca, samicy Haplopelma lividum. Tam są dwa zdjęcia - pierwsze to samiczka jako mały pająk, drugie jako dorosła samica. Zaręczam, że tak wygląda na żywo. Po drugie: B. auratum i B. smithi wcale nie są do siebie podobne (tu też proszę zerknąć na moją, lub jakąkolwiek inną, stronkę). Po trzecie: Brachypelma baumgarteni to najprawdopodobniej hybryda Brachypelma boehmei i Brachypelma smithi, nie jest więc gatunkiem. Po czwarte: Chromatopelma cyanopubescens jest tak piękna na żywo, że nie potrzebuje podkolorowywania...

Zachęcam tak do zajrzenia na tę moją stronę, ponieważ nie podkolorowałam fotek. Nie znam się na tym, a stronę robił mi znajomy od zrobienia zdjęć do wrzucenia jej na serwer (czy jak się to tam nazywa).

Atrax Robustus :-)
11-01-2012, 09:59
Awi --> O wlasnie. Na Twojej stronce jest lividum fotografowana w normalnym swietle, bez dodatkowego oswietlania.
Dosyc podobnego ptasznika ma kolega. Jednak, po uzyciu jasnego swiatla (latarka), pajak wygladal troszke inaczej i wlasnie chcialem zwrocic uwage, ze czesc fotografii w internecie (oczywiscie nie mowie o Twoich), jest poddawana takiej "obrobce" swietlnej. Jest to zabieg tez powszechnie stosowany w fotografii rybek akwariowych.
W kazdym razie dlatego wlasnie trzeba uwazac, jesli opisujemy ubarwienie ptasznika na podstawie fotek znalezionych gdzies daleko na www.google.pl/images ;)
Co do auratum i smithi, to zgadzam sie, raczej trudno je pomylic. W koncu, gdyby nie roznily sie od siebie niczym, to nie bylyby sklasyfikowane, jako oddzielne gatunki :)
A wlasnie, nie chodzilo mi o podkolorowywanie, tylko o oswietlenie terrarium przed zrobieniem fotografii.
Jesli chodzi o B. baumgatreni, to znasz moze jakies strony, gdzie cos pisze na ten temat, ze pajak jest hybryda?
Ja niestety nic nie znalazlem na temat tego pajaka, poza ogolnymi informacjami. Jesli masz jakies linki, to bylbym wdzieczny.

Awikkularia
11-01-2012, 12:08
Szukam właśnie tych linków. To ciekawe było... Przy okazji podam link do ciągłego zmiennego nazewnictwa ptaszników: http://research.amnh.org/entomology/spiders/catalog81-87/INTRO1.html
Na tej stronce jeżeli coś się zmieni w nazewnictwie, to od razu jest podana obowiązująca nazwa. Warto to mieć.

42d3e78f26a4b20d412==