PDA

Zobacz pełną wersję : skolopendra



Foxtrott
11-01-2012, 12:54
jak to jest z jadowitością skolopendr???
są mocno jadowite?? bardziej niż np. ptasznik kędzierzawy???

morda
11-01-2012, 12:58
nie hoduje ale z tego co wiem to byl przypadek smiertelny. jakas skolopendra ukasila dziewczynke a ta chyba po kilkunastu godzinach umarla.

Kobra_man
11-01-2012, 13:20
Tez nie hoduje parecznikow (wogole od niedawna w tym siedze), ale powiem co wiem. Jad skolopendry powoduje u czlowieka dlugotrwale, silne bole i rozlegla opuchlizne. Tez slyszalem o tym przypadku smiertelnym, ale to sa chyba wyjatki. W Polsce wystepuje krewniak skolopendry - drewniak. Przebija skore ,a jego jad powoduje swedzenie - sprobuj zdobyc takiego :) Wg. wszelkich znanych mi zrodel skolopendry sa grozne i nadaja sie tylko dla bardzo doswiadczonych.

Pozdrawiam
Paweł

morda
11-01-2012, 13:26
dodatkowo moga byc agresywne i sa bardzo szybkie

mantid
12-01-2012, 03:37
Niektóre gatunki skolopendr są bardzo jadowite, w Azji południowo-wschodniej spotkac można gatunki, których ukąszenie jest dla ludzi smiertelne. ( lęk przed skolopendrami jest bardzo powszechny w Birmie bardzo wielu ludzi ma "magiczne" tatuaże wyobrażające skolopendrę, mające chronić przed ukąszeniem.
Wszystkie okazy, które widziałem w naturze były cholernie szybkie i agresywne.

Czasmi można kupic okaleczone skolopendry, pozbawione zebów jadowych, ale jest jeden szkopuł - nie są one w stanie się pożywiać i trzeba dużo determinacji żeby je karmić (ale słyszałem że komuś udało się takie skłonic do rozmnażania)

Swoją drogą to przydałoby się oddzielne forum - w końcu skolopendry i wije nie podpadają ani pod owady ani pod pajęczaki.

Kobra_man
12-01-2012, 03:45
I skubance dorastaja ponoc do 30 cm ... Cos o karmieniu unieszkodliwionych skolopendr bylo na forum na terrarystyce (admin mnie chyba nie zabije o cos takiego :) ). Skolopendry sa niesamowite ,ale przez najblizszych pare lat nie dla mnie ... :(

Pozdrawiam
Kobra

mantid
12-01-2012, 03:50
najwieksze jakie widzialem mialy okolo 20 cm - byly tak drazajace, ze az piekne - sinoniebieskie cialo z pomaranczowymi nogami

Kobra_man
12-01-2012, 04:28
Znalazlem dwa dosc fajne zdjecia kyore moze chcialby ktos zobaczyc.
Czy sa jakies mniej grozne pareczniki ktore mozna hodowac ?

Paweł

Łukasz Kryszpin
12-01-2012, 08:33
hmmm
bardzo chciałbbym chodować skolopendre ale nie jestem jeszcze doświadczony czy nie wie ktoś o skolopendrach,które nie są agresywne i jadowite(w sensie bardzo jadowite:))) ) ?????????
pozdrówka:)

walter
12-01-2012, 13:46
Znajomy ma skolopendre ktora przemycil z (chyba) Kombodzy.
Ma troche ponad 20 cm - nigdy nie mozna jej zmiezyc dokladnie.
Prawdziwa maszyna do jedzenia.
Na jesieni zezarla mu dorosla samice P.fasciata, ktora zwiala ze swojego terra i dostala sie do skolopendry.
Podobno atak i zabicie pajaczka trwalo pol mgnienia oka.
Bardzo mi sie podoba ale raczej nie zdecyduje sie na skolopendre ... boje sie tego, cholera ...

42d3e78f26a4b20d412==