PDA

Zobacz pełną wersję : skolopendry



CD/Tombik
13-01-2012, 04:02
Witam
Spytam sie was czemu tak sie boicie skolopendr ? maja az tak straszny jad ? mysle ze pareczniki nie maja az tak silnego jadu...

mantid
13-01-2012, 04:06
Bo mają grożny jad i są szybkie (oczywiście nie wszystkie) - nawiasem mówiąc w przyszłym tygodniu zamieścimy opis skolopendr w tym serwisie.

Atrax Robustus :-)
13-01-2012, 04:08
Nasze polskie wije nie maja strasznego jadu i zamierzam sobie zlapac kilka w tym roku ;)
Gorzej jest z ich azjatyckimi odpowiednikami, gdzie nawet mniej jadowite gatunki moga spowodowac u czlowieka utrate przytomnosci (znam kilka wypadkow z ...literatury).
Bardziej jadowite skolopendry moga byc zagrozeniem dla zycia ludzkiego (teoretycznie).
Oprocz tego, z tego, co wiem, skolopendry sa bardzo agresywne i szybkie. Mysle, ze powinny je hodowac jedynie osoby rozsadne, ktore nie pozwola sobie na ewentualne bledy (jak ucieczka zwierzecia, czy tez pozwolenie na ukaszenie sie).

CD/Tombik
13-01-2012, 04:10
A w jakich regionach polski są polskie skolopendry ? Na pierwszy rzut oka wije nie wygladaja na szybkie chociaz biegajac na tylu nogach mozna byc szybkim ;-) A wiec nawiazujac do tego co powiedzial Mantid czekam na opis, a moglibyscie mi teraz powiedziec to ilu mniej wiecej cm rosna skolopendry ? 6- 10 cm ?

Atrax Robustus :-)
13-01-2012, 04:20
Kiedys ogladalem program o scolopendrach i mowili, ze te wietnamskie spokojnie dorastaja do 20 cm.

W kazdym razie niech to potwierdzi/zaprzeczy temu mantid.

CD/Tombik
13-01-2012, 04:24
20 cm. to bardzo duzo. Juz nie moge sie doczekac artykulu Mantida o skolopendrach. Ja kiedys ogladalem program i tylko wspomnieli tam o skolopendrach i widzialem jak skolo. wchodzi na szczura, szczur zaczal sie dusic , trzasc az w koncu padl... Teraz ja tez zaczynam sie tego bac :-(

Kobra_man
13-01-2012, 09:00
Nie wiem czy zauwazyles ,ale dyskusja na temat skolopendr rozgozala troche "nizej". Jak chcesz dolacz sie tam.

Opis ? Jeju jak fajnie :) Oczywiscie tylko poczytam. Gdybym zdobyl skolopendre rodzice zabili by mnie predzej od niej. Pozatym - moj biedny kotek :'(
(hehe)

W Polsce chyba nie ma skolopendr ... sa tylko jakies inne pareczniki (drewniak sie jeden chyba nazywa)

Atrax - dalbys znac jak cos zlapiesz. Tez chetnie cos takiego odlowie ;)

Uszanowanko
Kobra

Wojtek
13-01-2012, 09:47
Co do największej skolopendry wciąż jest wiele wątpliwości ale napewno jedną z największych jest skolopendra gigantea zamieszkująca lasy Puerto Rico, Jamajki, Wenezueli, Chile...Dorasta ona do 30,5cm długości te olbrzymie wije nie są napewno przeznaczone dla początkujących hodowców, większość czasu spędzają pod substratem ale gotowe są w każdej chwili zaatakować. Jad ich nie jest jeszcze do końca poznany. Żywią sie dużymi owadami, myszami oraz młodymi szczurami. Są bardzo agresywne i nerwowe. Skolopendry należy trzymać w pojemnikach przynajmniej dwa razy tak długich jak ich długość oraz raz szerokich. Wilgotność ok 80% temp. ok. 25-28c

JesusMaria
15-01-2012, 08:31
Z tymi zwierzakami są 2 problemy:

Pierwszy mniejszy polega na tym, że ich utrzymanie wymaga dużej odpowiedzialności i bardzo szczelnego terrarium. Są to zwierzęta bardzo aktywne, wiecznie "myszkujące" w poszukiwaniu szczelin i zakamarków co razem z wyspecjalizowaną budową ich ciała( spłaszczony i mocno wydłużony) grozi ucieczką pupila z mało szczelnego terra. Dodatkowo ich silny jad oraz dość agresywne usposobienie(nie bez powodu dietę dużej część skolopendr stanowią pająki ptaszniki) powinny stanowić kolejny powód do poważnego rozważenia ewentualnego zakupu zwierzaka.

Drugim dużym, jeżeli nie większym, problemem jest fakt, że skolopendry importowane(i trafiające również do Polski) bezpośrednio z odłowu często sprzedawane są po uprzednim usunięciu im zębów jadowych(popularna praktyka w karjach Azjatyckich). Wykarmienie takiego zwierzaka jest strasznie trudne i w większości przypadków takie okazy szybko padaja. Dlatego przy zakupie skolopendry należy zwrócić szczególną uwage na ten właśnie fakt.

Poza tym sa to zwierzęta szalenie fascynujące i ciekawe z punktu widzenia terrarystyki.

42d3e78f26a4b20d412==