PDA

Zobacz pełną wersję : <<<<<<<<<Skaczące pająki>>>>>>>>>>>>>



Kafares
20-01-2012, 12:22
Siemanko! Tak sobie kiedyś oglądałem Animal Planet i zaboczyłem program o tych pająkch. Wtedy jeszcze mnie to tak nie interesowało ale teraz jestem ogromniej ciekaw wszselkich informacji o tych pająkch. Jeżeli znacie jakieś strony poświęcone tym chodzacym parom szkieł kontaktowych to bardzo bym prosił o podanie:-) Z góry dzięki!

Pozdrawiam serdecznie

Atrax Robustus :-)
20-01-2012, 12:38
Stron to ja moze nie mam, ale kilka informacji tak.
Niektore z tych pajakow wystepuja u nas w Polsce i sa to przedstawiciele skakunowatych. W przeciwienstwie do innych przedstawicieli pajakow, zwierzeta te maja bardzo dobry wzrok, dlatego miedzy innymi wyksztalcily inne "taktyki" godowe, mowie o tym, ze u ptasznikow, czy katnikow samiec komunikuje sie z samica za pomoca bebniacych uderzen przednich konczyn o podloze. U tych pajakow jest inaczej, gzyz to ubarwienie i "taniec" sa tu najwazniejsze. Samce skakunow sa zwykle o wiele zywiej ubarwione, niz samice, gdyz nim zywsze barwy, tym wieksza atrakcyjnosc pajaka. W polowaniu wzrok jest rowniez bardzo wazny, gdyz pajak potrafi bardzo dokladnie skoczyc na ofiare, nawet gdy ta prawie sie nie rusza. Dokladnosc skoku jest wrecz niesamowita, a zwierze asekuruje sie nitka pajeczyny w razie upadku. U nas w Polsce wystepuje kilka gatunkow tych zwierzat i przykladami sa: Sitticus floricola, Philaeus Chrysops, Salticus scenicus. To tylko nieliczne przyklady. Pajaki te sa troche male, ale sa bardzo ciekawe, jesli chodzi o hodowle.

JadziaP
20-01-2012, 12:57
popatrz na:
http://www.miiz.waw.pl/salticid/diagnost/color.htm
albo
http://www.xs4all.nl/~ednieuw/Spiders/Salticidae/Salticidae.htm

a tak nawiasem: Polacy Zabka i Proszynski to swiatowej slawy specjalisci w tej dziedzinie (rodziny SALTICIDAE).

Kafares
20-01-2012, 15:08
Bardzo dziekuję za stronki Jadziu:-) Mam jeszcze pytanie do Atraxa, bo jest chyba specjalistą w dziedzinie pajaków polskich. Gdzie wyspępują takie pajaki w przyrodzie? Ja mieszkam blisko lasu ale wątpie żebym tam takie cudo znalazł. Dzięki Ci za informacje o nich.


Pozdrawiam wszystkich terrarystów!

memphis
20-01-2012, 16:18
Jadzia mam pytanko ktos kiedyś mówił że w Siedlcach (sie moim mieście znaczy ) to na wydziale arachnologi wykładają jacyś znani kolesie tylko nie pamietam nazwisk czy to możliwe że to własnie oni ????????? żabka i pruszyński ????????

baal
20-01-2012, 23:14
Wiem że to pytanie do Atraxa, ale może ja coś powiem.A więc tak.Ze skakunów chyba najłatwiej znaleźć S.scenicus żyje on głównie na budynkach, ale w natóże też można je znaleźć.Na łąkach i skrajach lasów można trafić na Evarcha arcuata i Myrmarachne formiciaria.Moim zdaniem japiękniejsze polskie pająki skakunowate żyja jednak na murawach kserotermicznych, są to mi. Eresus cinnaberinusAelurillus v-insignitus, Philaeus chrysops.Na skrajach lasów też są skakuny np.Marpissa muscosa i Heliophanus aeneus.Skakuny ogulnie lubia miejsca nasłonecznione, lubią się wygrzewać np. u mnie w mieszkaniu S.scenicus żyje tylko na południowej stronie, która zawsze jest wystawiona na dzialanie słońca.Często ten śmieszny pajaczek przebywa tez w mieszkaniach(jak u mnie).Wiekszość info pochodzi z książki Pająki H.Bellmanna

Atrax Robustus :-)
21-01-2012, 04:42
Zgadza sie wszystko, jednak takie pajaki zwykle trudno znalezc. Jesli bedziesz mial szczescie, to Salticus scenius`a znajdziesz nawet na murze swojego domu ;)
Sciany domu to pierwsze miejsce od ktorego zaczynalem "poszukiwania" tych zwierzat i nigdy nie wracalem z pustymi rekami. Inne skakuny widzialem w roznych srodowiskach. Niektore w srodowiskach podmoklych, a nawet bagienych. Co do Evarcha arcuata, to wiem na 100%, ze ten pajak jest dosyc liczny na zachodzie Polski, gdyz latem znajdywalem go wlasnie na skraju lasu, a czasem nawet troche w glebi lasu. Byl bardzo liczny na lakach porosnietych czesciowo sucha roslinnoscia. Mieszkam na poludniu i latem zamierzam sprawdzic, czy tu tez wystepuja tak licznie (o ile w ogole je tu znajde), jak na zachodzie, co do Eresus cinnaberinus, to darmo bylo go szukac i niestety mimo nawet calodniowych poszukiwan, nie znajdywalem tego pajaka, mimo, ze szukalem w charakterystycznych dla niego biotopach >:(
Moze w tym roku bede mial szczescie :D
Warto jeszcze dodac, ze kolejnym "wzrokowcem", ktorego dosyc latwo znalezc, jest Pellenes tripunctatus. Kiedys mylilem te pajaki ze skakunami arlekinowymi (Salticus scenius), lecz troche sie rozni jednak ubarwieniem.
co do pozostalych gatunkow, to nie bede pisal tego, co baal juz napisal, bo najwazniejsze info dal.
A wlasnie, skakuny sa zawsze bardzo "czujne" i koncentruja swoj wzrok na ruchomych obiektach i staraja sie nie odwracac od niego. Mozna to sprawdzic w prosty sposob: Kiedy pajak siedzi na murze, mozna palcem zatoczyc wokol niego kilka kolek i latwo jest zaobserwowac, ze zwierze obraca sie zgodnie z ruchem palca, a potem przewaznie probuje uciec. Skakun, ktorego hodowalem (wiem, ze to zle, bo to zwierze jest pod ochrona, jednak nie trzymalem ich dluzej, niz 2 tygodnie) w ten sam sposob polowal. Najpierw sledzil muche i podchodzil do niej na jak najblizsza odleglosc. O ile pamietam, to byl chyba tylko 5 cm od niej, zanim zaatakowal, wiec to udowadnia teze, ze im pajak jest blizej, tym precyzyjniejszy atak. Kiedy pajak atakowal z 10 cm zdarzalo sie, ze mucha zdazyla uciec, mimo, iz czesto byla dosyc zaskoczona.

Kafares
21-01-2012, 17:18
Kurcze nie myliłem się pisząc że Atrax jest specjalistą od polskich pająków i zdecydowanie zaawansowanym chodowcą. Jestem pod głębokim wrażeniem. Za wszelkie info dziękuję wszystkim:-) Już nie mogę się doczekać lata kiedy pójdę na poszukiwania skakunów. Jeszcze raz dzięki!

Pozdrawiam wszystkich terrarystów!

JadziaP
26-01-2012, 14:42
wlasnie znalazlam te stronke - bardzo ciekawa (i pouczajaca)

http://www.ne.jp/asahi/jumpingspider/studycenter/index.htm

42d3e78f26a4b20d412==