PDA

Zobacz pełną wersję : Pająk w zbyt dużym terrarium - pytanie (ilustrowane)



SNAKES
02-02-2012, 04:11
Cześć,

właśnie stałem się opiekunem kilku ślicznych pajączków A.metallica po 3-4 wylince.
Obecnie trzymam je w faunabox'ach o wielkości jak na zdjęciu:
http://www.snakes.pl/temp/fauna01.jpg
Zdjęcie trochę słabej jakości, ale po lewej stronie siedzi sobie pajączek - oceńcie, jego wielkość.

Faunabox urządzony jest tak:
http://www.snakes.pl/temp/fauna02.jpg
czyli w środku znajduje się dość sporo roślinności.
Pajączki znalazły sobie odpowiednie miejsce i zaczęły budować gniazda.

Teraz najważniejsze pytanie:
jakie są minusy takiego rozwiązania??

Plusy są dla mnie oczywiste:
-bardzo dekoracyjne
-możliwość zapewnienia cieplejszego i chłodniejszego miejsca w większym terrarium
-możliwość zapewnienia miejsc o większej i niższej wilgotności
-możliwie naturalny dla pajączka wystrój

Minusy, z tego co słyszałem:
-większa agresywność pajączka (akurat to dla mnie nie problem, bo nie zamierzam brać ich na ręce ani bez potrzeby im przeszkadzać, a za pomocą odpowiednich narzędzi można bezpiecznie w terrarium operować)
-problemy ze znalezieniem pożywienia - tutaj nie bardzo chcę mi się wierzyć, ale proszę o opinie jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia.
Na ile rzeczywiście pająk ma trudności ze znalezieniem pokarmu - zakładając że będę je karmił pinkami, czy jest na przykład możliwość takiego ich wrzucania, żeby ułatwić pająkowi żerowanie.

Generalnie, chciałbym zapewnić pajączkom możliwie najlepsze warunki i jednocześnie chciałbym aby były one możliwie dekoracyjne.
Docelowo, wszystkie boczne ściany będą nieprzezroczyste, więc pająk powinien czuć się bezpiecznie.

Pozdrawiam i proszę o porady:)

PS. A to jeden z moich pajączków z bliska:
http://www.snakes.pl/temp/metallica01.jpg

Murinusek
02-02-2012, 04:52
Moim zdaniem beda mialy problemy ze znalezieniem pozywienia, bo troche gesto tej roslinnosci. Co do wielkosci to moim zdaniem dobra w koncu to nadrzewny ptasznik.

P.S. Sliczna ostatnia fotka:D

Pozdrawiam

morda
02-02-2012, 05:39
jak bedziesz je karmil dawaj pokarm blisko gniazda albo po prostu wrzyc je do gniazda. jesli pajaczek nie zainteresuje sie to zabierz zarcie i ponow probe za dzien lub 2. w takim terra jak zawieruszy Ci sie jakis swierszcz to pajaczek bedzie w wielkim niebezpieczenstwie jesli np. bedzie przechodzil wylinke.

Serpent
02-02-2012, 05:48
jeżeli chodzi o pożywienie to odbywa się to na takiej zasadzie że pająk sam nie szuka pokarmu jeżeli ma ''gniazdo'' żeruje głównie w jego obrębie ale na pewno sam nie będzie biegał po v-boksie w poszukiwaniu np. świerszcza lecz upoluje go gdy świerszcz się natknie na pająka lub odwrotnie, wyczuje jego drgania dotknie go itp. + i - co wypisałeś można powiedzieć że się zgadza, chociaż moim zdaniem lepiej jest gdy pajączek szczególnie taki mały ma mniejszą przestrzeń, ponieważ jeśli chodzi o gniazdo zrobi sobie je sam przymocowując pajęczynę do ścianek pudełka i ''wplatając'' w nią drobiny forfu (włókna kokosowego) można ewentualnie dać do takiego małego pomieszczenia jakieś gałązki ewentualnie małą roślinkę (może być sztuczna) aby pająk miał już ''podstawy'' do zbudowania gniazda jeszcze co do karmienia to np. będziesz karmił świerszczami i będzie Ci zależało na szybkim tempie wzrostu pająka to łatwiej jest wrzucić świerszcza do pudełeczka w którym nie może się ukryć (szybciej zostanie przyuważony) i jeżeli pająk nie jest głodny to bez problemów będzie można go wyjąć i spróbować podać jeszcze raz na następny dzień lub za 2-3 dni po prostu łatwiejsza jest obsługa jeżeli chodzi o karmienie gdy pudełeczko jest proporcjonalne do rozmiarów pająka i nie ma tyle zakamarków w których mogły by się ukryć nie zjedzone świerszcze a następnie (oczywiście nie musi się tak zdążyć lecz może) gdy ptasznika będzie przechodził wylinkę zostanie ''zabity'' przez wygłodniałego świerszcza/e.

Pozdrawiam

SNAKES
02-02-2012, 06:21
Dzięki wszystkim za informacje!

Widzę, że sobie poradzę - nie zależy mi na bardzo szybkim wzroście pająka, a pożywienie może dostać pod sam nos, więc chyba będzie OK.

Spróbuję przez jakiś czas tak je potrzymać - dam znać jak pajączki przyjmują pokarm i jak się czują.

Pozdrawiam wszystkich i dzięki za sugestie

JadziaP
02-02-2012, 14:33
WSZYSTKO MASZ SUPER URZADZI?NE - BRAWO.

a pajaczek napewno nie bedzie mial problemu ze "znalezieniem" pokarmu.
Najpozniej w chwili kiedy pojawia sie muchy - zostana natychmiast przez niego pozarte.

Powodzenia w chowie


P.S. poloz na wieczko "fauna-boxu" szybke albo kawalek pleksi - bo za duzo otworkow (te boczne wystarczaja dla przewietrzenia)

SNAKES
06-02-2012, 02:26
Dzięki za info - właśnie zrobiłem specjalne terra dla nich, ze względu na ilość otworów w faunaboksach;)

Jak tylko je wpuszczę do nowego terra (jedno terra, ale przedzielone więc są osobno) pokażę zdjęcie.
Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==