PDA

Zobacz pełną wersję : wodne pająki



treblas
09-02-2012, 22:13
choduje ktoś może wodne pająki np pająka topika??

jeżeli tak to niech coś o nich napisze

Frontside
10-02-2012, 00:54
ja kiedys o tym myslalem ale szczerze mowiac nie chcialo mi sie lazic i ich szukac a ze w sprzedazy ich nie ma :-) wiec sobie odpuscilem :-)

AGAM
11-02-2012, 01:52
Z ksiażki "Akwarium" Grzegorza Soszki i Krzysztofa Teisseyre wyczytałem że topiki (Argyroneta aquatica) są łatwe w hodowli. Żywią się larwami owadów, grubszym planktonem, kijankami i małymi rybkami. Nie wymagają napowietrzania ani oswietlania zbiornika. Temperatura nie wyższa niż 25C. Dużo rośłin w tym pływających (np. rzęsa wodna). Akwarium najlepiej duże z lekko mulistym podłożem. Rozwój larw trwa około 10-15 dni w dzwonach zbudowanych przez rodziców, przy czym samica moze po kopulacji zjeść większego od siebie samca). Samica opiekuje się potomstwem. Topiki zyją około 18 miesięcy.
Chyba też zacznę je hodować :-) Ale nie wiecie moze czy mogą zagrozić doroslym rybkom??

glina
03-03-2012, 08:00
Dorosłym rybom nie zagrozi - jest za mały(no chyba że b malutkim i osłabionym). Co do opieki samicy nad małymi to u mnie trwała ona doputy, dopuki małe nie wylazły z gniazda. Wtedy samica jak jakiegoś złapała to zeżarła - młode też na wzajem sie zżerają więc radze je trzymać osobno. Poza tym młode wyłażą z wody w poszukiwaniu miejsca dla siebie więc radze przykryć akwariu dość szczelnie i często obserwować czy nie wyszły z gniazda - ja zaniedbałem to i przetrwał mi tylko jeden młody.
Co do chodowania topika - jest on pod ochroną (ja swojego przypadkiem zawlekłem do domu - jak sie potem okazało była to zapłodniona samica która schowała się w muszli)

42d3e78f26a4b20d412==